‏برنامه‌های ترامپ در روزهای پایانی حضور در کاخ سفید؛ مجلس نمایندگان درصدد استیضاح دوباره | ایران اینترنشنال

‏برنامه‌های ترامپ در روزهای پایانی حضور در کاخ سفید؛ مجلس نمایندگان درصدد استیضاح دوباره

درحالی که به گفته نانسی پلوسی مجلس نمایندگان خود را برای طرح دوباره استیضاح دونالد ترامپ آماده می‌کند، چهل و‌‌ پنجمین رییس جمهوری آمریکا طی روزهای پایانی فعالیت خود در سفری به تگزاس از دیوار مرزی ایالات متحده و مکزیک بازدید خواهد کرد و مراسمی جدید برای اهدای مدال آزادی در کاخ سفید برگزار می‌کند.

رویترز طی گزارشی از روزهای پایانی در کاخ سفید عنوان کرد که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پس از حوادث پایتخت ایالات متحده و حمله به ساختمان کنگره، حمایت بخشی از اعضای وفادار سابق در دولت خود را از دست داده است. 

به نوشته رویترز، در شرایطی که دموکرات ها قصد دارند لایحه استیضاح دوم علیه دونالد ترامپ را به جریان بیندازند، بسیاری از کارمندان کاخ سفید از حوادث پیش‌آمده ناراحت هستند و اشتیاقی بر ادامه کار ندارند چرا که آنها با انتقاداتی روبرو شده‌اند و نگران آسیب دیدن شهرت و چشم‌انداز شغلی آینده خود هستند.

با این حال، دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه در یک پیام ویدیویی حمله به کنگره را فاجعه دانست و وعده داد که انتقال قدرت به دولت بعدی آرام باشد. اما او همچنان نپذیرفت که در انتخابات شکست خورده و نامی از جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا به میان نیاورد.

به گزارش رویترز، این هفته، ترامپ می‌خواهد در سفری به تگزاس از مرز ایالات متحده و مکزیک و از دیوار مرزی که برای جلوگیری از عبور مهاجران ساخته بود، بازدید کند. او همچنین مراسمی جدید برای اهدای مدال آزادی در کاخ سفید برگزار خواهد کرد.

از سوی دیگر رویترز با اشاره به روابط تیره میان ترامپ و مایک پنس، معاون رییس‌جمهوری عنوان کرد که این دو نفر به تازگی با هم صحبت نکردند و این پایانی عجیب بر چهار سال حضور پنس در کاخ سفید است و این در حالی است که پنس روز جمعه در جلسه‌ای  با کارکنان خود خداحافظی کرده است.

در همین حال اخباری از تصمیم نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا برای استیضاح دوباره دونالد ترامپ منتشر شده است. نانسی پلوسی طی بیانیه‌ای خبر داد که از مایک پنس خواسته  تا بر اساس متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، دونالد ترامپ را برکنار کند و اگر او طی ۲۴ ساعت پاسخی به این درخواست ندهد، فرایند استیضاح در مجلس نمایندگان آغاز می‌شود.

با توجه به اینکه نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان اکثریت دارند، احتمال اینکه استیضاح ترامپ در این مجلس رای بیاورد، زیاد است و پس از آن مصوبه مجلس به سنا ارسال خواهد شد.

این در حالی است که در روزهای اخیر، حداقل دو تن از سناتورهای جمهوری‌خواه سنای آمریکا نیز خواستار کناره‌گیری دونالد ترامپ شدند. سناتور پت تومی، از حامیان محافظه کار ترامپ دومین سناتور جمهوری‌خواهی است که خواستار کناره‌گیری دونالد ترامپ شده است. او حتی گفته است که بعد از حمله به کنگره، ترامپ ممکن است با «مسئولیت کیفری روبرو شود.»

پیش از او لیزا مورکوفسکی، یکی دیگر از سناتورهای جمهوری‌خواه گفته بود که ترامپ باید بلافاصله استعفا کند. همچنین بن ساس، دیگر سناتور جمهوری خواه گفته است که او «قطعا» گزینه استیضاح را در نظر خواهد گرفت.

از طرفی دیگر در حالی که تصویب لایحه استیضاح در مجلس نمایندگان تقریبا قطعی شده است، جیمز کلایبرن، یکی از سناتورهای دموکرات در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان پیشنهاد کرد که بررسی این لایحه در مجلس سنا به بعد از پایان دوره ریاست‌جمهوری ترامپ و حتی پس از صد روز اول ریاست‌جمهوری جو بایدن موکول شود.

او علت این مساله را مسئولیت مجلس در قبال تایید اعضای کابینه دولت و همچنین اقدام در جهت کنترل بیماری کرونا دانست که فرصتی برای بررسی لایحه استیضاح در سنا را نمی دهد. کلایبرن البته گفت مجلس نمایندگان می‌تواند این لایحه را تصویب کرده و برای بررسی در آینده به سنا بفرستد.

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More