۶۳۱ مفقود در مهلک‌ترین آتش تاریخ کالیفرنیا | ایران اینترنشنال
آمار کشته‌های آتش کمپ به ۶۳ نفر رسید

۶۳۱ مفقود در مهلک‌ترین آتش تاریخ کالیفرنیا

 

بزرگ‌ترین عملیات جست‌وجو در آمریکا پس از حمله تروریستی یازده سپتامبر به برج‌های دوقلو، در شمال کالیفرنیا در جریان است.  این بار، مقصر آتش کمپ است. یکی از چند آتش پاییزی کالیفرنیا که اقلیم‌شناسان می‌گویند اگر فعالیت صنعتی بشر به گرمایش زمین دامن نزده بود، این‌چنین قدرتمند، گسترده و مهلک نمی‌شدند.

رسانه‌ها در اشاره به آتش‌های پاییزی کالیفرنیا بیشتر از نام آتش کمپ (Camp Fire) استفاده می‌کنند. این آتش، هفته گذشته در بیوت‌کانتی شروع شد تا شهر پارادایس رسید و ۲۵۰هزار نفر را وادار به فرار از شهر کرد.

البته تا روز جمعه ۲۵ آبان، فقط ۴۰درصد آتش کمپ مهار شده، هرچند دست‌کم پنج هزار آتش‌نشان گرفتار مبارزه با آن شده‌اند.

آتش کمپ تا جمعه صبح، ۱۴۱هزار جریب را سوزانده، ۱۱ هزار و ۸۶۲ ساختمان را نابود کرده و جان ۶۳ نفر را گرفته است.

صبح جمعه، در آمار دولت ایالتی کالیفرنیا تعداد مفقودین این آتش از ۱۳۰ نفر به ۶۳۱ نفر افزایش یافت. پس از آنکه با حکم قاضی سراغ فهرست تماس‌های تلفن‌های همراه این افراد رفتند و مشخص شد روزهاست از تلفن‌شان استفاده نکرده‌اند.

حالا پلیس از خانواده و دوستان قربانیان تقاضا کرده تا نمونه دی‌ان‌ای ارایه دهند: موی باقیمانده در شانه، لباس نشسته، هرچه بشود با آن سنجید آیا جنازه یافته‌شده، متعلق به گمشده آنان است یا نه.

 

 

جنازه‌هایی که اغلب کامل سوخته‌اند، آغشته به دیگر مواد مثل پلاستیک یا فلزات ذوب شده‌اند. چون هنگام فرار یا در ماشین گیر افتاده‌‌ بودند یا داخل خانه‌هایشان، و موفق نشده بودند به‌موقع بگریزند، یا در جنگل و خیابان راهشان مسدود شده و نتوانسته‌ بودند به مسیرشان ادامه دهند.

شهر پارادایس تقریبا نابود شده، اگر بخواهند دوباره شهر شود، باید آن را از نو بسازند. شهری که بیش از ۲۰۰ روز در انتظار بارندگی بود.

بیشتر مفقودها و درگذشتگان، افراد مسن‌اند. منطقه‌ای که در نزدیکی ساکرامنتو می‌سوزد، محله‌های بازنشسته‌نشین است. حالا بازماندگان، اغلب هست‌ونیستشان را کامل از دست داده‌اند.

در جنوب کالیفرنیا، آتش وولسی (Woolsey Fire)، جان سه نفر را گرفته و در تپه‌های لس‌آنجلس کانتی و ونتورا کانتی پیش می‌تازد. این آتش بیش از ۹۸ هزار جریب را درنوردیده و تا صبح جمعه، ۶۲ درصدش مهار شده است. این آتش اگر مهار نشود، ۵۷ ساختمان را خواهد سوزاند. تاکنون، آتش وولسی ۴۳۵ سازه را نابود کرده است.

روز جمعه از شمال تا جنوب کالیفرنیا، مدارس مناطقی از جمله شهرهای سان‌فرانسیسکو، ساکرامنتو و اوکلند به‌دلیل شدت آلودگی هوا تعطیل شده‌اند. برخی سازمان‌ها و ادارات نیز دست از کار کشیده‌اند.

از ده آتش‌ مهیب تاریخ کالیفرنیا شش مورد در سه سال اخیر رخ داده‌ است. پیش‌بینی می‌شود با شدت گرفتن گرمایش زمین فصل آتش در این ایالت به تمام طول سال گسترش یابد و در شمال غربی قاره آمریکا از جمله شمال کالیفرنیا تعداد، شدت و گستره آتش‌ در منابع طبیعی تا شش برابر افزایش پیدا کند.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا...More
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More