یک نظرسنجی بین‌المللی: مردم جهان به واکسن‌های چینی و روسی کمتر از واکسن‌های غربی اعتماد دارند | ایران اینترنشنال

یک نظرسنجی بین‌المللی: مردم جهان به واکسن‌های چینی و روسی کمتر از واکسن‌های غربی اعتماد دارند

 

 

نتایج یک نظرسنجی بین‌المللی نشان می‌دهد مردم در سراسر دنیا عموما با واکسینه شدن در برابر کرونا موافقند، اما به واکسن‌های ساخت چین و روسیه کمتر از واکسن‌های محصول آلمان یا آمریکا اعتماد دارند.

این نظرسنجی از سوی موسسه افکارسنجی یوگاو (YouGov) در بریتانیا و با شرکت نزدیک به ۱۹ هزار نفر در سراسر جهان انجام شده و خبرگزاری رویترز روز جمعه در خبری اختصاصی نتایج آن را منتشر کرد.

در حالی که در هفته‌های اخیر واکسیناسیون کرونا در برخی از کشورهای جهان آغاز شده، این نتایج نشان می‌دهد در همین فاصله، میل به واکسینه شدن در مقابل ویروس کرونا نیز در تعدادی از کشورها بیشتر شده است. 

همچنین نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد بریتانیایی‌ها و دانمارکی‌ها در زمینه دریافت واکسن کرونا نسبت به شهروندان دیگر کشورها بیشترین تمایل را از خود نشان می‌دهند.

به طوری که در بریتانیا ۷۳ درصد مردم اعلام کرده‌اند واکسن کرونا را تزریق خواهند کرد و این رقم در دانمارک ۷۰ درصد است. 

در آمریکا نیمی از مردم این کشور اعلام کرده‌اند که آماده دریافت واکسن کرونا هستند. این رقم از ماه ژوئیه تاکنون ثابت مانده است.

اما در میان ملت‌های جهان، فرانسوی‌ها و لهستانی‌ها در این زمینه تردید بیشتری دارند. به طوری که بیش از یک سوم (۳۷ درصد) کسانی که در لهستان در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند و نزدیک به نیمی (۴۸ درصد) از کسانی که در فرانسه در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، اعلام کرده‌اند اگر واکسن کرونا در دسترشان قرار گیرد حاضر به تزریق آن نیستند.

رویترز تاکید می‌کند اعتماد عمومی نیست به واکسن‌های کرونا عامل مهمی در تلاش‌های دولت‌ها برای کاهش میزان ابتلا به کروناست.

بر اساس آمارهای رسمی دولت‌ها، در یک سال گذشته، کرونا در سراسر جهان نزدیک به دو میلیون کشته برجای گذاشته است.

یک تحقیق درباره میزان اعتماد عمومی به واکسن کرونا در ماه نوامبر نشان می‌داد که تئوری‌های توطئه و اطلاعات نادرست، میزان بی‌اعتمادی به واکسن‌ها را افزایش داده و این امر می‌تواند بر افزایش ابتلا به کرونا در سراسر جهان تاثیر بگذارد.

با این حال نتایج نظرسنجی موسسه افکارسنجی یوگاو نشان می‌دهد بیشتر کسانی که حاضر نیستند اکنون واکسن کرونا را دریافت کنند، منتظرند تا نتایج واکسیناسیون کرونا اثربخشی آن را تایید کند و فقط بخش اندکی از این افراد به طور کلی مخالف تزریق هر نوع واکسنی هستند.

مثلا در فرانسه، میزان کسانی که به طور کلی با هر نوع واکسنی مخالفند ۹ درصد است و این رقم بسیار کمتر از میزان کسانی است که اکنون رغبتی به انجام واکسیناسیون کرونا نشان نمی‌دهند.

به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود با انتشار اطلاعات درباره اثربخشی واکسن کرونا در آینده، از میزان افرادی که اکنون به انجام واکسیناسیون کرونا تمایلی ندارند، کاسته شود.

در حالی که هر روز تعداد دوز واکسن‌های ساخته شده ضد کرونا افزایش می‌یابد، برخی دولت‌ها به فکر اجباری کردن واکسیناسیون کرونا هستند.

بر اساس این نظرسنجی، طرح اجباری کردن واکسن کرونا در کشورهایی مثل هند، اندونزی و مکزیک با استقبال اکثریت مردم مواجه شده است. 

اما در بریتانیا تعداد موافقان و مخالفان این طرح تقریبا یکسان است و حدود ۴۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند.

در آمریکا مردم بیشتر نظر منفی نسبت به اجباری کردن واکسیناسیون کرونا دارند و در مقابل ۴۶ درصد مخالف، فقط ۲۹ درصد مردم موافق چنین طرحی هستند.

تازه چه خبر؟
کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند. اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان...More
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More