یک مقام بلندپایه آمریکایی: ایالات متحده هیچ ارتباطی با کشتن فخری‌زاده ندارد | ایران اینترنشنال

یک مقام بلندپایه آمریکایی: ایالات متحده هیچ ارتباطی با کشتن فخری‌زاده ندارد

واشنگتن‌پست در گزارشی از قول یک مقام بلندپایه آمریکایی نوشت که «ایالات متحده هیچ ارتباطی با کشتن فخری‌زاده ندارد». او گفت که «معتقد است این موضوع به ایران گفته شده است.» این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت که تردید کمی وجود دارد که اسرائیل پشت این حمله نبوده باشد.

یک مقام بلندپایه آمریکایی به واشنگتن‌پست گفت: «مطلقا هیچ‌گونه اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد این کار، غیر از اسرائیلی‌ها کار طرف دیگری بوده باشد.» او اضافه کرد که دولت ترامپ تمایلی به درگیر شدن در جنگ منطقه‌ای از طریق اسرائیل ندارد.

واشنگتن‌پست در گزارش خود نوشت که این حادثه به دلیل افزایش ترس از درگیری میان ایران و ایالات متحده یا اسرائیل پیش از روی کار آمدن دولت جو بایدن، تنش در منطقه را اضافه کرده است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفته است: «کشته شدن محسن فخری‌زاده بار دیگر اوضاع را در منطقه بدتر می‌کند ، زمانی که ما اصلا به چنین تنشی احتیاج نداریم.» او از «همه طرفها خواست که از برداشتن گام‌هایی که منجر به پیچیده شدن اوضاع شود، خودداری کنند.»

به گزارش واشنگتن پست، گمانه‌زنی‌هایی درباره بر اینکه نتانیاهو تلاش می‌کند که قبل از آغاز به کار جو بایدن، دولت ترامپ را وادار به حمله علیه مراکز هسته ای ایران کند، افزایش یافته است.

دولت ترامپ و تیم بایدن هنوز در مورد این حادثه توضیحی نداده‌اند. اما روز جمعه، دونالد ترامپ یکی از توییت های یوسی ملمان، روزنامه نگار باسابقه اسرائیلی را بازتوییت کرد. ملمان این حمله را «یک ضربه بزرگ روانی و حرفه‌ای بر ایران» توصیف می‌کرد.

ملمان، نویسنده کتاب «جاسوسان علیه آرماگدون» است که سابقه عملیات مخفی اسرائیل را شرح می‌دهد. او در مصاحبه‌ای گفت از اینکه این قتل نیز یکی از عملیات‌های اسرائیل باشد، تعجب نخواهد کرد، اما اضافه کرد که از داخل دولت چنین تاییدی دریافت نکرده است.

او گفت: «کاملا سکوت کرده‌اند.» و در این صورت، «همین طور در سکوت خواهد ماند.» او همچنین گفت: «به نظر اسرائیل، فخری‌زاده هدف اول در میان دانشمندان هسته‌ای بود.»

در حالی که برخی گفته‌اند این قتل تلاشی برای پیچیده‌کردن مسیر دیپلماسی دولت آینده بایدن با ایران است، یوسی ملمان تاکید کرد که این نوع اقدامات معمولا توسط بخش تدارکات عملیات هدایت می‌شود، زیرا انجام چنین کمین‌هایی ماه‌ها به طول می‌انجامد.

تازه چه خبر؟
ناآرامی‌ها و درگیری‌های شدید بین پلیس و معترضان در تونس برای دومین روز متوالی در پایتخت تونس و حداقل ۱۵ شهر ادامه داشت. به گزارش رویترز، علت اعتراض‌...More
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More