یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: احیای برجام ممکن است، اما تهران باید تصمیم بگیرد | ایران اینترنشنال

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: احیای برجام ممکن است، اما تهران باید تصمیم بگیرد

 

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که بازگشت تهران و واشینگتن به تعهدات برجامی تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خرداد ماه امکان‌پذیر است، اما این امر به تصمیم سیاسی ایران بستگی دارد.

این مقام وزارت خارجه در پاسخ به این پرسشی درباره احتمال احیای برجام تا پیش از انتخابات خرداد گفت: «قطعا، اگر ایران این تصمیم سیاسی را بگیرد که بیش از حد لازم در برجام، از آمریکا توقع بیشتری برای لغو تحریم‌ها نداشته باشد و نخواهد از میزان تعهداتش برای اجرای برجام اقدام کمتری انجام دهد، این توافق نسبتا سریع به نتیجه خواهد رسید.»

او با اشاره به اینکه سه دوره گذشته گفت‌وگوهای وین به شکل گرفتن انتخاب‌های ایالات متحده و ایران کمک کرده، خاطرنشان کرد: «ایران از ما انتظاراتی دارد که فراتر از حد لازم برای بازگشت آمریکا به برجام است. از سوی دیگر ما هم مطالباتی داریم که فکر می‌کنیم برای بازگشت کامل ایران به تعهداتش در برجام ضروری است اما ایران هنوز آن‌ها را نپذیرفته است.»

این مقام آمریکایی گفت: «اگرچه ما در مرحله نهایی این گفت‌وگوها نیستیم، اما ایران تصویر درستی از تحریم‌هایی که لغو خواهد شد در اختیار دارد.»

او خاطرنشان کرد: دولت بایدن اساس تحریم‌های زمان ترامپ را زیر سوال نبرده، ولی با توجه به اینکه اجرای کامل برجام به منافع ملی آمریکا کمک می‌کند، تمامی تحریم‌های اعمال شده از ۲۰۱۷ را بررسی می‌کند. او گفت: «اگر فکر کنیم تحریمی با احیای برجام مغایرت دارد، آماده‌ایم آن را لغو کنیم.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا در همین حال هشدار داد که برنامه هسته‌ای ایران در حال پیشرفت است و رفتار منطقه‌ای این کشور نیز خشن‌تر شده است.

مقام آمریکایی تبادل زندانیان را به مذاکرات هسته‌ای مرتبط ندانست، اما گفت: «مذاکرات فعال و غیرمستقیمی درباره آزادی زندانیان دوتابعیتی در ایران مستقل از گفت‌وگوهای هسته‌ای در جریان است.»

از سوی دیگر، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز پنج‌شنبه تاکید کرد که آمریکا برای پیشرفت در گفت‌وگوهای وین بسیار مصمم است و این کشور سیگنال‌های لازم را که نشان دهد برای لغو تحریم‌ها آماده است ارسال کرده است. او افزود: در حال حاضر ایران حرکت یا نشانه‌ای درباره نقض تعهدات برجامی خود، انجام نداده است

در همین حال، رویترز به نقل از یک دیپلمات اروپایی گزارش داد که آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای پیشنهاد جامعی را برای لغو تحریم‌های ایران در بخش‌های کلیدی همچون نفت، گاز و بانکداری ارائه کرده و آمادگی خود را برای کاهش تحریم‌های مرتبط به تروریسم و حقوق بشر نشان داده است.

این دیپلمات اروپایی در عین حال گفت که تاکنون ایران برای محدود کردن توانایی‌های هسته‌ای ناشی از به کار گرفتن سانتریفیوژهای پیشرفته یا برای تخریب سانتریفیوژهای پیشرفته، تمایلی نشان نداده است.

به گفته این مقام اروپایی، برداشت دیپلمات‌های غربی این است که تیم مذاکره کننده ایرانی به شدت تحت کنترل است و احتمال دارد علی خامنه‌ای بخواهد از واشینگتن امتیازهای بیشتری بگیرد، در نتیجه ممکن است رهبر جمهوری اسلامی برای رسیدن به توافق تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد عجله نکند.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های هند از توقیف یک قایق ایرانی حامل هروئین خبر دادند. رسانه‌های هند گزارش دادند که نیروی مرزبانی و پلیس ضدتروریسم این کشور در عملیاتی مشترک،...More
حمدالله نعمانی، شهردار طالبان در کابل، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد. نعمانی افزود که...More
کارزار آزادی نازنین زاغری در آستانه دوهزارمین روز زندانی شدن این شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران، از وزارت خارجه بریتانیا خواست ده ایرانی را که...More
خبرگزاری فارس در گزارشی تاخیر در ورود دستگاه‌ها و نرم افزارها از هند و چین و ابتلای مهندسان چینی و هندی نصب کننده این دستگاه‌ها را دلیل تاخیر در...More
روزنامه «اوتاوا سان» نوشت انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از پلیس کانادا خواسته تحقیقات جنایی در زمینه یافتن «مجرمان واقعی» انهدام این...More