یک سال حبس دیگر برای سیاستمدار کرد زندانی به اتهام توهین به اردوغان | ایران اینترنشنال

یک سال حبس دیگر برای سیاستمدار کرد زندانی به اتهام توهین به اردوغان

 

وکلای صباحت تونجل، سیاستمدار کرد و نماینده پیشین پارلمان ترکیه که در زندان به سر می‌برد، از اضافه شدن یک سال به دوران زندان او به اتهام توهین به رجب طیب اردوغان خبر دادند.

به گزارش رویترز، دادگاهی در ترکیه صباحت تونجل را به دلیل اینکه در یک سخنرانی در چهار سال پیش اردوغان را «دشمن کردها و زنان» خوانده بود، به ۱۱ ماه و ۲۰ روز زندان محکوم کرد.

یکی از وکلای خانم تونجل با اعلام اینکه این حکم هفته گذشته صادر شده، گفت اظهارات او در سخنرانی یادشده «نقد مشروع یک مخالف سیاسی» بوده است.

تونجل یکی از بنیانگذاران «حزب دموکراتیک خلق‌ها» و بعد، نماینده این حزب طرفدار کردها در پارلمان ترکیه بود.

یکی از وکلای او می‌گوید اظهاراتی که او به خاطرش محکوم شده «از بستر سخنرانی خارج شده» و در اصل، در راستای فعالیت قانونی‌اش بوده است.

به گفته سیوان جمیل اوزن، وکیل تونجل، موکل او صرفا «از رقیب سیاسی‌اش انتقاد کرده»‌ و این در چارچوب آزادی بیان بوده است.

دادگاه مربوط به اتهام جدید در ژوئیه (حدود دو ماه پیش) برگزار شده و در حریان آن، تونجل اتهام مطرح‌شده علیه خود را رد کرد و گفت باید حق انتقاد از یک مخالف سیاسی را داشته باشد.

او همچنین تشکیل پرونده جدید را تلاش برای جلوگیری از آزادی بیان، آزادی اندیشه و به ویژه آزادی سیاسی دانست.

صباحت تونجل سال گذشته به اتهام «انتشار تبلیغات تروریستی و عضویت در حزب ممنوع پ‌کاکا به ۱۵ سال زندان محکوم شد؛ او تمام اتهام‌ها را رد کرده است.

بر اساس قوانین ترکیه، حداکثر مجازات «توهین به رییس جمهور» چهار سال زندان است.

احکامی که با استناد به این اتهام، «توهین به رییس جمهور»، در سال ۲۰۱۹ حدود ۳۰ درصد در ترکیه افزایش داشت و بیش از ۲۶ هزار نفر با این اتهام تحت پیگرد قضایی قرار گرفتند.

مطابق آمار وزارت دادگستری ترکیه، از بین این افراد بیش از پنج هزار نفر محاکمه شدند و برای بیش از ۲۴۶۰ نفر نیز حکم زندان صادر شد.

تازه چه خبر؟
امیر هوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران، دلیل گرانی و کمبود روغن را مشکلات گمرکی، تخصیص ارز و جو روانی عنوان کرد و گفت که از هفته آینده...More
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، با بیان اینکه «وضعیت استان یزد در زمینه ابتلا به کرونا در صدر فهرست بروز این بیماری قرار دارد»، گفت: «منحنی میزان...More
وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد موسسات دانشگاهی ایالات متحده از دهم شهریور سال ۱۴۰۰، اول سپتامبر ۲۰۲۱، مجاز خواهند بود به دانشجویان ایرانی...More
ان‌بی‌سی نیوز به نقل از پنج مقام بلندپایه آمریکایی گزارش داد مقامات نظامی، امنیتی و پلیس این کشور ماه گذشته مطلع شده‌اند که بلندپایه‌ترین مقامات...More
مقامات دولت آمریکا اعلام کردند ایالات متحده پول فروش نفتی را که از نفتکش‌های ایرانی توقیف می‌کند به عنوان غرامت به قربانیان تروریسم پرداخت خواهد کرد...More