یک روز پس از طرح صلح ترامپ؛ تبادل آتش میان فلسطین و اسرائیل | ایران اینترنشنال

یک روز پس از طرح صلح ترامپ؛ تبادل آتش میان فلسطین و اسرائیل

 

تنها یک روز پس از معرفی طرح صلح دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، میان فلسطین و اسرائيل، موسوم به «معامله قرن»، منابع خبری از شلیک راکت و حمله هوایی در منطقه خبر دادند.

روزنامه هاآرتص، بامداد پنج‌شنبه دهم بهمن‌ماه به‌نقل از بیانیه ارتش اسرائیل نوشت که جنگنده‌های اسرائیلی چندین نقطه را در نوار غزه هدف قرار دادند.

 به‌گفته ارتش اسرائیل، در حملات هوایی چهارشنبه‌شب مواضع نیروهای حماس، از جمله یک مرکز تولید سلاح و زیرساخت‌های زیرزمینی این سازمان هدف قرار گرفته است.

پیشتر ارتش اسرائیل اعلام کرده بود «برای اولین بار پس از اعلام طرح صلح ترامپ، یک موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شد.» 

به گفته منابع اسرائیلی، راکت شلیک شده از سوی غزه به مناطق خالی از سکنه،در نزدیکی مرز، اصابت کرده و هیچ خسارت جانی یا مادی به‌دنبال نداشته است.

پایگاه خبری تایمز اسرائیل نیز با اشاره به حملات هوایی شامگاه‌ چهارشنبه ارتش اسرائیل نوشت که حملات هوایی اسرائيل هیچ کشته‌ای از میان فلسطینیان نداشته است.

اوایل روز چهارشنبه منابع نظامی اسرائیل اعلام کردند که از بیم حملات احتمالی نیروهای فلسطین، پس از اعلام طرح صلح رییس جمهوری آمریکا، حضور نیروهای اسرائیلی در کرانه غربی تقویت خواهد شد.

به‌دنبال معرفی طرح صلح ترامپ موسوم به «معامله قرن»، تقریبا تمامی گروه‌ها و مقام‌های فلسطینی با آن مخالفت کرده‌اند و مفاد آن را رد کرده‌اند.

به موجب طرح صلح رییس جمهوری آمریکا، بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شده است. امری که با مخالفت گسترده گروه‌ها و مقام‌های فلسطینی مواجه شده است.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، روز سه‌شنبه ضمن مخالفت با طرح صلح ترامپ گفت: «برای یک کودک فلسطینی، عرب، مسلمان یا مسیحی پذیرش دولتی فلسطینی بدون بیت‌المقدس امکان‌پذیر نیست.»

همزمان با تقویت حضور نیروهای اسرائیل در کرانه غربی، روز سه‌شنبه اعلام شد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل، قرار است طرح خود را برای الحاق بخش‌هایی از دره اردن و نیز شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه غربی به خاک اسرائيل، به رای بگذارد. رای‌گیری در کابینه اسرائیل قرار است روز یک‌شنبه برگزار شود.

در صورت اجرایی شدن طرح نتانیاهو، در عمل حدود ۳۰ درصد از کرانه غربی ضمیمه خاک اسرائيل خواهد شد. اقدامی که انتظار می‌رود با واکنش‌های دامنه‌دار مقام‌ها و نیروهای فلسطینی در منطقه مواجه شود.

تازه چه خبر؟
یک مقام آلمانی به خبرگزاری رویترز گفت برلین دولت جدید آمریکا را فرصتی می‌بیند که ایالات متحده و اروپا به یک رویکرد مشترک برای مقابله با برنامه هسته‌...More
موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. داده‌های سازمان ملل نیز...More
صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های...More
حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر...More
دادگاه عالی بریتانیا پرونده لغو شهروندی و ممنوعیت بازگشت شمیمه بیگم، زن متولد بریتانیا که برای پیوستن به دولت اسلامی داعش به سوریه رفته بود، را بررسی...More