یورش شبانه و شدیدترین حمله هواداران حزب‌الله به معترضان لبنانی | ایران اینترنشنال

یورش شبانه و شدیدترین حمله هواداران حزب‌الله به معترضان لبنانی

 

هواداران گروه‌های شیعی حزب‌الله و امل شبانه به معترضان لبنانی که یک پل اصلی را در بیروت مسدود کرده بودند، حمله کردند که بر اساس گزارش دفاع غیر نظامی لبنان، پنج نفر در این درگیری زخمی شدند.

پس از ساعت‌ها درگیری در نیمه‌های شب و بامداد روز دوشنبه چهارم آذر، میان معترضان و هواداران حزب‌الله و امل، پلیس لبنان و نیروهای امنیتی این کشور آنان را در یکی از پل‌های اصلی شهر بیروت (Ring) جدا کردند.

این اولین بار نیست که هواداران حزب‌الله با معترضان لبنانی درگیر می‌شوند، اما بر اساس تصاویری که از این درگیری در رسانه‌های لبنانی منتشر شده، به نظر می‌رسد این خشن‌ترین درگیری میان هواداران حزب‌الله و امل با معترضان لبنانی بوده است، به طوری که پلیس برای متفرق کردن جمعیت، از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

حزب‌الله لبنان و امل، هر دو در دولت ائتلافی سعد حریری که در میانه اعتراضات لبنان استعفا داده، اما همچنان بر سر کار است، حضور دارند.

این در حالی است که معترضان لبنانی از بیش از پنج هفته پیش تاکنون خواستار برکناری همه نیروهای سیاسی در این کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالی که هواداران حزب‌الله و امل با در دست داشتن پرچم این گروه‌های شیعی فریاد می‌زدند: «شیعه، شیعه»، معترضان لبنانی نیز در مقابل شعار می‌دادند: «ثوره، ثوره» (انقلاب، انقلاب).

همچنین طرفداران حزب‌الله شعار «۷ می» را سردادند که اشاره به روز ۷ می سال ۲۰۰۸ است که نیروهای حزب‌الله کنترل بخش‌هایی از بیروت را در دست گرفتند.

شبکه تلویزیونی الجدید لبنان گزارش داد حمله نیروهای حزب‌الله زمانی آغاز شد که آنان معترضان را به سردادن شعارهای تند علیه حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله متهم کردند. اما رویترز گفت که این روایت از درگیری را نمی‌تواند تایید کند.

رسانه‌های لبنانی همچنین از درگیری این دو گروه در میدان ریاض الصلح لبنان خبر داده‌اند. به گزارش این رسانه‌ها، در ابتدا هواداران حزب‌الله با معترضان درگیر شدند و سپس هواداران امل نیز به آنان پیوستند.

در حالی که حزب‌الله لبنان هنوز رسما در این زمینه موضع‌گیری نکرده، یکی از معترضان گفت: «من احساس می‌کنم که حزب‌الله بیشتر به مقابله با ارتش لبنان می‌پردازد تا معترضان. آنچه امروز گذشت، پیامی آشکار به فرمانده ارتش بود. من احساس می‌کنم که حزب‌الله نیاز به یک شهید دارد تا حمایت جلب کند.»

خبرگزاری ملی لبنان نیز از ورود هواداران جوان موتورسوار حزب‌الله به میان معترضان لبنانی خبر داد که پس از مداخله نیروهای ضد شورش عقب‌نشینی کردند.

تازه چه خبر؟
ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، در واکنش به تحریم خود از سوی آمریکا، گفت از شنیدن این خبر «بسیار خوشحال» شده است. به گزارش ایسنا، مسجدی...More
دادگاهی در بهبهان ۳۶ نفر از معترضان آبان ۹۸ را به مجموعا ۱۰۹ سال حبس تعزیری، ۲۵۹۰ ضربه شلاق و سه میلیون و سیصد هزار تومان جزای نقدی در حق صندوق دولت...More
مراسم چهلم نوید افکاری، از معترضان مرداد ۹۷، بر سر مزار او در روستای سنگر برگزار شد. این مراسم با حضور گسترده نیروهای امنیتی و با پخش یکی از فایل‌های...More
کمیته قضایی سنای آمریکا ایمی کنی برت، نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای تصدی پست قاضی دیوان عالی، را تایید کرد تا سنا در روز دوشنبه رای‌گیری نهایی را...More
وزارت خزانه‌داری آمریکا، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق را تحریم کرد. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده که مسجدی نقش کلیدی در سیاست...More