گفت‌‌وگوی وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد عربستان سعودی در مورد فعالیت‌‌های بی‌ثبات کننده ایران | ایران اینترنشنال

گفت‌‌وگوی وزیر دفاع آمریکا با ولیعهد عربستان سعودی در مورد فعالیت‌‌های بی‌ثبات کننده ایران

پنتاگون اعلام کرد لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در تماسی تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی، گفت: «ایالات متحده و عربستان سعودی برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و شکست افراط‌گرایی خشن در منطقه تعهدی مشترک دارند.»

عربستان سعودی که از مخالفان توافق هسته‌ای ایران است از دولت بایدن خواسته در هر توافق احتمالی با ایران موضع کشورهای منطقه نیز در نظر گرفته شود.

دولت بایدن می‌گوید توافق هسته‌ای با ایران حداقل مطالبات ایالات متحده است و تاکید کرده واشینگتن از چنین توافقی برای رسیدگی به سایر نگرانی‌های مربوط به جمهوری اسلامی، از جمله برنامه موشک‌های بالستیک و «حمایت ایران از تروریسم در منطقه»، استفاده خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا در تماس خود با بن سلمان ضمن تاکید بر اهمیت شراکت استراژیک دو کشور، عربستان سعودی را «ستون معماری امنیت خاورمیانه» خواند و تاکید کرد مسئولیت تامین امنیت و ثبات منطقه باید تقسیم‌بندی شود.

آستین حمله‌های حوثی‌های یمن به عربستان سعودی را محکوم کرد و گفت آمریکا عربستان سعودی را در دفاع از مرزهای خود یاری خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به تغییر سیاست آمریکا در قبال ائتلاف نظامی به رهبری ریاض بر اهمیت پایان دادن به جنگ یمن و رسیدن به یک راه حل سیاسی تاکید کرد.

دولت جو بایدن اعلام کرده آمریکا حمایت خود از ائتلاف نظامی عربستان سعودی در جنگ یمن را متوقف می‌کند و در اقدامی دیگر با هدف آنچه که واشینگتن ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن می‌خواند، تصمیم دولت ترامپ مبنی بر تروریست شناختن گروه انصارالله یمن را لغو کرد.

دولت بایدن معتقد است با توجه به اینکه ۸۰ درصد جمعیت یمن در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها زندگی می‌کنند، تروریست شناختن حوثی‌ها امکان ارسال کمک به این مناطق را محدودتر می‌کند و باعث می‌شود بحران انسانی در این کشور وخیم‌تر شود.

 

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More