گفت‌و‌گوی تلفنی جو بایدن با بنیامین نتانیاهو درباره ایران و چالش‌های منطقه‌ای | ایران اینترنشنال

گفت‌و‌گوی تلفنی جو بایدن با بنیامین نتانیاهو درباره ایران و چالش‌های منطقه‌ای

جو بایدن یک ماه پس از آغاز ریاست‌جمهوری خود، در اولین تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، با او در مورد ایران، چالش‌های منطقه‌ای و روابط دو جانبه گفت‌وگو کرد.

این تماس تلفنی، اولین گفت‌وگوی بایدن با یکی از سران کشورها در خاورمیانه‌ است و طبق اعلام دفتر نتانیاهو، دو طرف به مدت یک ساعت مکالمه‌ای «گرم و دوستانه» داشته‌اند.

به گفته دفتر نخست وزیر اسرائیل، بایدن و نتانیاهو در مورد «تهدید ایران»، رسیدن به توافق‌های بیشتر در زمینه عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای منطقه، چالش‌های منطقه‌ای، مقابله با کرونا و روابط دو جانبه صحبت کردند.

طبق اعلام کاخ سفید، بایدن با تاکید بر تعهد آمریکا بر حفظ امنیت اسرائیل گفت آمریکا قصد دارد شراکت خود با اسرائیل را در همه زمینه‌ها، از جمله در همکاری‌های نظامی، تقویت کند.

بایدن همچنین به نتانیاهو به دلیل عملکرد موفق این کشور در مقابله با شیوع کرونا و انجام واکسیناسیون تبریک گفت.

بایدن با اعلام حمایت از روند عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای مسلمان و جهان عرب، بر اهمیت گسترش صلح در منطقه، از جمله میان اسرائیل و فلسطین، تاکید کرد.

رییس جمهوری آمریکا در توییتی با اشاره به تماس تلفنی خود با نخست‌وزیر اسرائیل گفت در این گفت‌وگو بر تعهد واشینگتن به حفظ امنیت اسرائیل تاکید کرده است.

او افزود مقامات دو کشور با هدف تقویت همکاری‌های استراتژیک خود در زمینه موضوعات امنیتی منطقه، از جمله در مورد ایران، با هم در تماس هستند.

بایدن از زمان آغاز به کار خود با نتانیاهو تماسی نگرفته بود و همین امر گمانه‌زنی‌ها را در مورد اختلاف بین رییس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل را تقویت کرده بود.

نتانیاهو روز سه شنبه در گفت‌وگو با شبکه ۱۲ اسرائیل در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه یا بایدن عمدا با او تماس نگرفته به روابط ۴۰ ساله خود با شخص بایدن اشاره کرد و گفت: «ما بر سر بسیاری مسائل توافق داریم و اتحاد ما بسیار قوی است. البته برخی اختلاف نظرها در مورد ایران و فلسطین وجود دارد.»

تازه چه خبر؟
زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ بندر گناوه در استان بوشهر را لرزاند و در تعدادی از شهرهای استان خوزستان و همه مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد نیز احساس شد...More
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد. قوسیان مقدم روز یکشنبه به تسنیم گفت صلیب سرخ چین این...More
وزارت دفاع اسرائیل از امضای بزرگترین قرارداد در حوزه تامین دفاعی با یونان خبر داد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد با امضای این...More
چین و آمریکا متعهد شدند با همکاری یکدیگر و سایر کشورها، با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. وزارت محیط زیست چین، روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه، پس از دیدار...More
زنی به جرم دروغ گفتن درباره نقش خود در نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۴، پس از اتمام ۱۰ سال حبس در زندان آمریکا، از ایالات متحده اخراج و به کشورش تحویل...More