گزینه‌های مکرون برای مقامات لبنان: یا اصلاحات یا تنبیه‌های بین‌المللی | ایران اینترنشنال

گزینه‌های مکرون برای مقامات لبنان: یا اصلاحات یا تنبیه‌های بین‌المللی

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در دیدار خود با رهبران تشکل‌های سیاسی مختلف لبنان بر ضرورت اجرای نقشه ‌راه اصلاحات در لبنان تاکید کرد و به مقامات این کشور هشدار داد در صورتی‌که اصلاحات مورد نظر اجرا نشود با اقدامات تنبیهی از سوی جامعه بین‌المللی روبه‌رو خواهند شد.

مکرون روز دوشنبه برای پیگیری کمک‌رسانی به لبنان در پی انفجار بندر بیروت برای دومین بار در یک ماه گذشته به این شهر سفر کرد.

او که ساعاتی پس از انتخاب مصطفی ادیب به نخست‌وزیری لبنان به این کشور رسیده بود، در حرکتی نمادین پس از ورود خود به بیروت به منزل فیروز، خواننده ۸۴ ساله لبنانی که نماد صلح در این کشور به شمار می‌آید، رفت.

به گفته مقامات آگاه لبنانی، پس از بن‌بست یک‌هفته‌ای در پارلمان بر سر انتخاب نخست‌وزیر، میانجیگری مکرون در دو روز پایانی به انتخاب ادیب منجر شد.

رییس‌جمهوری فرانسه ‌در نشست‌هایی که با رهبران تشکل‌های سیاسی لبنان داشت چهار اولویت‌ کمک‌رسانی به این کشور را مشخص کرد و گفت وضعیت بهداشت و درمان افراد آسیب دیده، راه‌اندازی دوباره کسب‌و‌کارهای مربوط به غذا، بازگشایی دوباره مراکز آموزشی و بازسازی بندر بیروت باید در اولویت قرار گیرند.

مکرون در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت رهبران سیاسی لبنان متعهد شده‌اند در دو هفته آینده کابینه‌ای متشکل از افراد متخصص تشکیل دهند و یک ماه فرصت دارند که انجام اصلاحات را آغاز کنند.

او گفت اگر این رهبران نتوانند نقشه راه برای اصلاح نظام مالی و حکومتی لبنان را اجرا کنند، کمک‌های بین‌المللی به این کشور قطع خواهد شد.  

مکرون اذعان کرد که رهبران احزاب سیاسی لبنان «اعتماد عمومی را از دست داده‌اند» و برای مدت‌ها انجام اصلاحات را به تاخیر انداخته‌اند.

رییس‌جمهوری فرانسه همچنین هشدار داد در صورت مشاهده فساد، احتمال اعمال تحریم‌های هماهنگ ‌شده بین‌المللی علیه سیاستمداران لبنانی مردود نیست و خواستار انجام حسابرسی گسترده از بانک مرکزی و سیستم مالی لبنان و تحقیق و تفحص واقعی در مورد انفجار بیروت شد.

حتی پیش از انفجار ماه گذشته بیروت، که حدود ۱۹۰ کشته و شش هزار و ۵۰۰ مجروح برجای گذاشت و حدود ۳۰۰ هزار نفر را بی‌خانمان کرد، اقتصاد لبنان شاهد شدیدترین بحران خود در سه دهه اخیر بود.

فرانسه که در فاصله سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۳ اداره لبنان را بر عهده داشت، نقش سنتی خود در انجام هماهنگی‌های بین‌المللی برای کمک‌رسانی به لبنان را به عهده گرفته است.

مکرون ابراز آمادگی کرد تا دو ماه آینده دومین کنفرانس بین‌المللی جمع‌آوری کمک برای لبنان را برگزار کند به شرط آنکه مقامات لبنانی در موعد مقرر به تعهدات خود عمل کرده باشند.

رییس‌جمهوری فرانسه گفت برای پیگیری روند اجرای اصلاحات و انجام کمک‌رسانی در آذرماه دوباره به بیروت سفر خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More
خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد. این زندانی سیاسی که نزدیک به...More
لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را...More