گزارش وزارت خارجه آمریکا: ایران بدترین دولت حامی تروریسم در جهان است | ایران اینترنشنال

گزارش وزارت خارجه آمریکا: ایران بدترین دولت حامی تروریسم در جهان است

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالیانه خود در مورد تروریسم در سال ۲۰۱۹، ایران را «بدترین دولت حامی تروریسم در جهان» خواند و افزود آمریکا و متحدانش با هدف به حداکثر رساندن فشارها جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی آن را  تحریم کرده‌اند.

در این گزارش که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است: «رژیم ایران و گروه‌های نیابتی آن همچنان به طراحی و انجام حملات تروریستی در نقاط مختلف جهان ادامه می‌دهند. در گذشته، ایران به طور متوسط سالیانه ۷۰۰ میلیون دلار به گروه‌های تروریستی از جمله حماس و حزب‌الله می‌داد، اما به دلیل تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا توانایی ایران در ارائه کمک مالی به این گروه‌ها محدود شده است.»

به گفته وزارت خارجه آمریکا، رژیم ایران از طریق سپاه و وزارت اطلاعات به صورت مستقیم در طراحی توطئه‌های تروریستی در آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا، خاورمیانه و آفریقا نقش دارد. جمهوری اسلامی همچنین به شبکه تروریستی القاعده اجازه داده که در خاک ایران فعالیت کرده و به مناطق درگیری، از جمله افغانستان و سوریه پیکارجو بفرستد. ایران همچنین به اعضای القاعده اجازه اقامت در خاک خود را می‌دهد.

این گزارش می نویسد: «جمهوری اسلامی در بحرین، عراق، لبنان، سوریه و یمن، چه به طور مستقیم و چه از طریق نیروهای نیابتی خود، در حال ایجاد خشونت است.»

وزارت خارجه آمریکا،  تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران  و مختل کردن شبکه مالی حزب الله لبنان را از جمله مهم‌ترین گام‌های آمریکا در مقابله با گسترش فعالیت‌های تروریستی ایران خواند.

گزارش مذکور با اشاره به درگیری‌های یمن گفت که سپاه پاسداران  و حزب‌الله لبنان از این موقعیت استفاده کرده‌اند تا منطقه را به بی‌ثباتی و ناامنی بکشند. آنها به شبه‌نظامیان حوثی تسلیحات و آموزش ارائه می‌کنند و حوثی‌ها علیه کشورهای همسایه حمله به راه می‌اندازند.

این گزارش افزود که ایران به حمایت از چندین گروه تروریستی دیگر، از جمله حماس، جهاد اسلامی فلسطین، کتائب حزب‌الله در عراق و گردان الاشتر در بحرین ادامه می‌دهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین هشدار داد حضور حزب‌الله در لبنان و سوریه خطری جدی علیه امنیت اسرائیل محسوب می‌شود و گفت طبق اطلاعات رسیده از اسرائیل، حزب‌الله در خاک لبنان در حال ساخت موشک نقطه‌زن است. 

تازه چه خبر؟
تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، در یک نشست خبری اعلام کرد سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌های مشابه برای سلامت «مضر» هستند و دولت‌ها باید...More
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More