گزارش وزارت خارجه آمریکا: ایران بدترین دولت حامی تروریسم در جهان است | ایران اینترنشنال

گزارش وزارت خارجه آمریکا: ایران بدترین دولت حامی تروریسم در جهان است

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالیانه خود در مورد تروریسم در سال ۲۰۱۹، ایران را «بدترین دولت حامی تروریسم در جهان» خواند و افزود آمریکا و متحدانش با هدف به حداکثر رساندن فشارها جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی آن را  تحریم کرده‌اند.

در این گزارش که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است: «رژیم ایران و گروه‌های نیابتی آن همچنان به طراحی و انجام حملات تروریستی در نقاط مختلف جهان ادامه می‌دهند. در گذشته، ایران به طور متوسط سالیانه ۷۰۰ میلیون دلار به گروه‌های تروریستی از جمله حماس و حزب‌الله می‌داد، اما به دلیل تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا توانایی ایران در ارائه کمک مالی به این گروه‌ها محدود شده است.»

به گفته وزارت خارجه آمریکا، رژیم ایران از طریق سپاه و وزارت اطلاعات به صورت مستقیم در طراحی توطئه‌های تروریستی در آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا، خاورمیانه و آفریقا نقش دارد. جمهوری اسلامی همچنین به شبکه تروریستی القاعده اجازه داده که در خاک ایران فعالیت کرده و به مناطق درگیری، از جمله افغانستان و سوریه پیکارجو بفرستد. ایران همچنین به اعضای القاعده اجازه اقامت در خاک خود را می‌دهد.

این گزارش می نویسد: «جمهوری اسلامی در بحرین، عراق، لبنان، سوریه و یمن، چه به طور مستقیم و چه از طریق نیروهای نیابتی خود، در حال ایجاد خشونت است.»

وزارت خارجه آمریکا،  تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران  و مختل کردن شبکه مالی حزب الله لبنان را از جمله مهم‌ترین گام‌های آمریکا در مقابله با گسترش فعالیت‌های تروریستی ایران خواند.

گزارش مذکور با اشاره به درگیری‌های یمن گفت که سپاه پاسداران  و حزب‌الله لبنان از این موقعیت استفاده کرده‌اند تا منطقه را به بی‌ثباتی و ناامنی بکشند. آنها به شبه‌نظامیان حوثی تسلیحات و آموزش ارائه می‌کنند و حوثی‌ها علیه کشورهای همسایه حمله به راه می‌اندازند.

این گزارش افزود که ایران به حمایت از چندین گروه تروریستی دیگر، از جمله حماس، جهاد اسلامی فلسطین، کتائب حزب‌الله در عراق و گردان الاشتر در بحرین ادامه می‌دهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین هشدار داد حضور حزب‌الله در لبنان و سوریه خطری جدی علیه امنیت اسرائیل محسوب می‌شود و گفت طبق اطلاعات رسیده از اسرائیل، حزب‌الله در خاک لبنان در حال ساخت موشک نقطه‌زن است. 

تازه چه خبر؟
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More
«قرارگاه قدس» نیروی زمینی سپاه پاسداران روز سه‌شنبه از کشته شدن ۳سه پاسدار در نیکشهر، واقع در استان سیستان و بلوچستان، خبر داد. بنابر اطلاعیه این...More