گزارش عفو بین‌الملل از اعدام‌های سال ۲۰۲۰؛ ایران رتبه اول اعدام زنان | ایران اینترنشنال

گزارش عفو بین‌الملل از اعدام‌های سال ۲۰۲۰؛ ایران رتبه اول اعدام زنان

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل با ثبت ۴۸۳ مورد اعدام در ۱۸ کشور جهان طی سال ۲۰۲۰ میلادی، اعلام کرد ایران در میان چهار کشوری بوده که ۸۸ درصد اعدام‌ها در آن‌ها صورت گرفته است.

این سازمان تازه‌ترین گزارش سالانه خود از اعدام در سطح جهان را روز چهارشنبه اول اردیبهشت‌ماه منتشر کرده که نشان می‌دهد ایران به همراه چین،‌ مصر، عراق و عربستان سعودی کشورهایی بوده‌اند که بیشترین اعدام‌های جهان در سال گذشته میلادی را انجام داده‌اند.

بدون در نظر گرفتن چین، ۸۸ درصد اعدام‌ها در چهار کشور دیگر انجام شده است. آمار ثبت‌شده داده‌های این کشور را در بر نمی‌گیرد.

این سازمان حقوق بشری اشاره کرده که چالش بی‌سابقه همه‌گیری کرونا هم این کشورها را از اجرای اعدام باز نداشته است.

گزارش اشاره می‌کند که عفو بین‌الملل طی سال ۲۰۲۰، در مجموع ۴۸۳ مورد اعدام در ۱۸ کشور را ثبت کرده که نسبت به سال قبل از آن ۲۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. در سال ۲۰۱۹ میلادی، این رقم ۶۵۷ مورد بوده است.

عفو بین‌الملل می‌گوید این آمار پایین‌ترین عدد اعدامی بوده که طی دهه گذشته ثبت کرده است.

جمهوری اسلامی؛ رتبه اول اعدام زنان

این سازمان حقوق بشری اشاره کرده ۱۶ زن در میان کل اعدام‌شدگانی بوده‌اند که در جهان ثبت کرده که سه درصد از کل این آمار را شامل می‌شود.

ایران با ۹ مورد، بیشترین اعدام زنان را داشته و پس از آن مصر با چهار مورد، عربستان سعودی با دو مورد و عمان با یک مورد قرار دارند.

 

اعدام سه نفر با جرائم دوران کودکی در ایران

از سوی دیگر این سازمان اشاره کرده سه نفر از سوی حکومت ایران در ارتباط با جرائمی اعدام شدند که در دوران کودکی آن‌ها صورت گرفته بود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که افراد دیگری در این گروه در ایران و همچنین کشور مالدیو در صف حكم اعدام باقی مانده‌اند.

 

بی‌توجهی به دادرسی منصفانه

از سوی دیگر ایران از جمله کشورهایی عنوان شده که احکام اعدام در آن طی روند دادرسی‌هایی صادر شده که استانداردهای بین‌المللی را رعایت نکرده‌اند.

از جمله سایر کشورهای این گروه بحرین، بنگلادش، مصر، مالزی،‌ پاکستان، ‌عربستان سعودی، ‌سنگاپور، ‌ویتنام و یمن هستند.

 

مجموع احکام اعدام

عفو بین‌الملل می‌گوید مجموعا هزار و ۴۴۷ مورد حکم اعدام در ۵۴ کشور طی سال ۲۰۲۰ صادر شد که نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۶ درصد کاهش داشته است.

در پایان سال ۲۰۲۰، دست‌کم ۲۸ هزار و ۵۶۷ نفر تحت حکم اعدام قرار داشته‌اند.

چین؛ برجسته‌ترین جلاد جهان

در بخشی از این گزارش اشاره شده چین همچنان برجسته‌ترین جلاد جهان باقی مانده است.

اما میزان واقعی استفاده از مجازات اعدام در چین ناشناخته است، زیرا داده‌ها در این زمینه به عنوان اسرار دولتی طبقه‌بندی می‌شوند. 

با این حساب، آمار جهانی اشاره شده، هزاران اعدامی را که تصور می‌شود در چین انجام شده‌اند، شامل نمی‌شود.

 

کاهش ۸۵ درصدی در عربستان سعودی

گزارش عفو بین‌الملل نشان می‌دهد عربستان سعودی آمار اعدام خود را نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی ۸۵ درصد کاهش داده است.

این میزان از ۱۸۴ مورد به ۲۷ مورد در سال ۲۰۲۰ میلادی رسید.

اما در مصر این میزان بیش از سه برابر شده و در عراق نیز به پایین‌تر از نصف تعداد ثبت‌شده در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

 

توقف اعدام در چاد، تلاش قزاقستان برای توقف

کشور چاد در آفریقا در ماه مه سال گذشته مجازات اعدام را برای همه جرائم لغو کرد.

قزاقستان نیز پروتکل اختیاری دوم میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی را با هدف لغو مجازات اعدام امضا کرد و در ماه دسامبر سال گذشته اقداماتی را برای تصویب آن انجام داد. 

در مجموع با پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، شمار کشورهایی که مجازات اعدام در قوانین را برای همه جرائم متوقف کردند به ۱۰۸ مورد رسید.

 شمار کشورهایی که این مجازات را در قانون و عمل لغو کردند هم ۱۴۴ مورد گزارش شد.

 

تازه چه خبر؟
مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه به اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، «جونتینت»، سالروز لغو برده‌داری در ایالات متحده، در ۱۹ ژوئن، ۲۹ خرداد...More
جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۵ خردادماه، به‌طور رسمی توماس نایدس، معاون سابق وزیر خارجه در زمان دولت باراک اوباما، را به‌عنوان نامزد...More
دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان گفت که با ادامه خاموشی‌ها و قطع برق در بخش صنعت، برای ژنراتور بازار سیاه تشکیل شده است. امیرمهدی مرادی، دبیر انجمن...More
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More