گردشگران در دبی برای نخستین‌بار مجوز خرید مشروبات الکلی می‌گیرند | ایران اینترنشنال

گردشگران در دبی برای نخستین‌بار مجوز خرید مشروبات الکلی می‌گیرند

دبی با تسهیل مقررات فروش مشروبات الکلی به گردشگران اجازه می‌دهد از فروشگاه‌های تحت نظارت دولت نوشیدنی الکلی خریداری کنند. پیش از این، دسترسی به نوشیدنی‌های الکلی تنها برای افراد مقیم دارای مجوز ممکن بود.

مطابق مقررات جدید، گردشگرانی که به دبی می‌روند اکنون برای نخستین‌بار می‌توانند شخصا مجوز خرید مشروبات الکلی دریافت کنند. این تغییرات تازه در بحبوحه رکود اقتصادی در کشور نفت‌خیز امارات متحده عربی ایجاد شده است؛ رکود اقتصادی که میزان فروش نوشیدنی‌های الکلی در این کشور را برای نخستین‌بار در طول یک‌دهه گذشته، پایین آورده است.

برای مدت طولانی وضعیت حقوقی گردشگرانی که الکل می‌نوشند، در این کشور نامشخص بود، اما قوانین جدید قرار است به این معضل حقوقی پایان دهد.

مصرف الکل بدون مجوز در دبی همچنان غیرقانونی است، گرچه در میکده‌ها برای عرضه نوشیدنی الکلی نشان دادن مجوز ضروری نیست.

شرکت تحقیقاتی «یورومونیتور اینترنشنال» در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است، نوشت: «امارات متحده عربی با چالش‌های دشواری روبه‌روست. الگوی خرید مصرف‌کنندگان و مولفه‌های جمعیتی تغییر کرده و این تغییرات در حال اثرگذاری است.»

بازدیدکنندگان از سراسر دنیا برای دیدن برج خلیفه، بلندترین ساختمان جهان، و نیز تفریحگاه‌ها و سواحل خلیج فارس به دبی سفر می‌کنند.

امارات متحده عربی در زمینه مصرف الکل در خاورمیانه پیشتاز است. با وجود ممنوعیت کامل الکل در امارت شارجه، بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت (WHO)، مصرف سرانه الکل در این کشور ۳/۸ لیتر به ازای هر نفر در سال است.

تجارت الکل خصوصا برای دولت، حوزه‌ای بزرگ و پرسود محسوب می‌شود. علاوه بر مالیات ۵۰ درصدی بر واردات هر بطری الکل، در دبی برای خرید نوشیدنی الکلی از فروشگاه هم باید ۳۰ درصد مالیات پرداخت.

فروشگاه‌های معاف از گمرک دبی که متعلق به دولت است، تنها در سال گذشته بیش از دو میلیارد دلار کالا به مسافران عبوری از فرودگاه دبی فروخته‌اند که این رقم شامل ۹ میلیون قوطی آبجو، سه میلیون بطری ویسکی و ۱/۵ میلیون بطری شراب می‌شود. فروش معاف از مالیات، اگرچه محدود است، اما نیاز به مجوز ندارد.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای «ام‌ام‌آی» (MMI) که زیرمجموعه خطوط هوایی امارات است و همچنین فروشگاه‌های African & Eastern دو عرضه‌کننده عمده مشروبات الکلی در امارات متحده عربی‌اند.

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More