کناره‌‌گیری شاناهان از سرپرستی وزارت دفاع آمریکا | ایران اینترنشنال

کناره‌‌گیری شاناهان از سرپرستی وزارت دفاع آمریکا

 

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده، از سمت خود کناره‌گیری کرد. او نامزد اصلی تصدی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، بود.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر عملکرد شاناهان را «فوق‌العاده» توصیف کرد. او نوشت که شاناهان تصمیم گرفته است که از ادامه مسیر تاییدش، برای تصدی وزارت دفاع، کناره‌گیری کند تا وقت بیشتری را برای خانواده بگذارد.

 

 

به گزارش برخی از رسانه‌های آمریکایی، اف.بی.آی، پلیس فدرال ایالات متحده، در جریان ارزیابی پیشینه او برای تصدی پست وزارت دفاع، یک دعوای خانوادگی میان او و همسر سابقش را پی‌گیری کرده است.

شاناهان از ابتدای سال جاری میلادی، در سمت سرپرست وزارت دفاع، در دولت ترامپ حضور داشت. او کار خود را پس از استعفای جیمز متیس، وزیر دفاع سابق، در ژانویه گذشته آغاز کرد. استعفای متیس به اختلاف‌های او با ترامپ بر سر سیاست خروج نیروهای آمریکایی از خاورمیانه، به طور مشخص در سوریه، نسبت داده شد.

شاناهان در دوره‌‌‌‌ای در مقام سرپرست وزارت دفاع آمریکا در دولت ترامپ کار کرد که ایالات متحده با مجموعه‌ای از مسائل بین‌المللی و نظامی، از جمله آزمایش موشکی کره شمالی، ادامه درگیری‌های میان حوثی‌ها یمن با عربستان، بحران سیاسی در سودان و تشدید تنش‌ها سیاسی-نظامی با ایران مواجه بود.

شاناهان در آخرین روز کار خود، روز دوشنبه، از اعزام هزار نیروی تازه آمریکا به خاورمیانه خبر داده بود. به گفته او، حملات اخیر ایران نشان داد که اطلاعاتی که از رفتارهای خصمانه ایران و گروه‌‌های نیابتی وابسته به ایران، علیه پرسنل آمریکایی و منافع این کشور در منطقه به دست آمده بود، موثق و معتبر بوده‌اند.

ترامپ، در پیام توییتری دیگری، مارک اسپر را در مقام جانشین و سرپرست وزارت دفاع آمریکا منصوب کرد. اسپر، پیش‌تر در جنگ خلیج فارس، در سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱، حضور داشته است. به نوشته ترامپ: «مارک را می‌شناسم و هیچ شکی ندارم که کارش عالی خواهد بود.»