کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا خواستار تروریست شناختن سپاه پاسداران و محدودیت برنامه موشکی ایران شد | ایران اینترنشنال

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا خواستار تروریست شناختن سپاه پاسداران و محدودیت برنامه موشکی ایران شد

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا در گزارشی از دولت این کشور خواست تا سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی بشناسد و با برگزاری مذاکرات مجدد در مورد توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی را به محدودسازی برنامه‌ موشک‌های بالستیک خود، متعهد کند.

نمایندگان پارلمان بریتانیا در این گزارش توافق هسته‌ای ایران را یک «قراداد ناقص کم‌اهمیت» خوانده و خواستار گنجاندن بندهای انقضای جدید به توافق هسته‌ای شدند تا علاوه بر محدود کردن برنامه موشکی بالستیک ایران، قدرت بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نیز افزایش دهد.

این نمایندگان با رد خروج آمریکا از برجام گفتند: «عدم وحدت در رسیدگی به مساله هسته‌ای، به‌ویژه بین آمریکا و اروپا، به منافع بریتانیا کمکی نکرده و در عوض انگیزه ایران را برای همکاری با غرب از بین برده و به روسیه و چین کمک کرده تا اهداف خود را در خاورمیانه دنبال کنند.»

این گزارش می‌افزاید: «در نبود یک رهبری قاطع و همکاری چندجانبه، این خطر وجود دارد که ایران برای دریافت کمک‌های اقتصادی به چین و روسیه روی بیاورد و آن‌ها به یک قیمت سیاسی گزاف این کمک‌ها را به ایران ارائه کنند.»

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا همچنین رویکرد کنونی وزارت خارجه این کشور را برای آزادسازی شهروندان دو تابعیتی بریتانیا، از جمله نازنین زاغری، از زندان‌های ایران «غیر موثر» خواندند.

این نمایندگان از وزارت خارجه بریتانیا خواستند تا برای آزادی شهروندان بازداشت‌شده این کشور در ایران، رویکرد سختگیرانه‌تری در قبال جمهوری اسلامی در پیش گیرد، از جمله این‌که به حسن روحانی تاکید کند که رعایت حقوق بشر پیش‌شرط عادی‌سازی روابط ایران با غرب است.

در این گزارش آمده است: «اتهامات، دادگاه‌ها و محکومیت شهروندان بریتانیایی در خاک ایران تمسخر نظام قضایی است. استفاده از مادران و بازنشستگان به عنوان اهرم فشار و چانه‌زنی یک دیپلماسی غیرقابل پذیرش است.»

در این گزارش با اشاره به پاسخ «ضعیف» وزارت خارجه این کشور نسبت به «گروگان‌‌گیری‌ دولتی» خواستار در پیش گرفتن رویکردی قاطع‌تر و هماهنگ‌تر در این زمینه شدند.

نمایندگان در این گزارش خواستار تعریف «گروگان‌گیری دولتی» و ممنوعیت آن در قانون اساسی شده و از دولت این کشور خواستند ناقضان حقوق بشر در ایران را تحریم کند.

نمایندگان پارلمان بریتانیا در گزارش خود همچنین از دولت بریتانیا خواستند تمامیت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را به عنوان یک سازمان تروریستی بشناسد.

این گزارش تاکید کرده است که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، با حمایت مداوم و پیگیر از نیروهای تروریست و گروه‌های مسلح غیردولتی، در جهت تضعیف ثبات و امنیت در منطقه گام بر می‌دارد.

ایالات متحده نیز از فروردین سال گذشته با فرمان دونالد ترامپ سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده است.

 

 

 

تازه چه خبر؟
رویترز به نقل از دیپلمات‌های آگاه گزارش داد که بریتانیا قصد دارد روز جمعه در نشست شورای امنیت که پشت‌ درهای بسته برگزار خواهد شد، موضوع حمله پهپادی...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان وزیر دفاع اسرائیل، گفت: «هر گونه اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخی قاطع...More
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More