کشته شدن دست‌کم ۳۰ معترض عراقی در اعتراضات روز جمعه | ایران اینترنشنال

کشته شدن دست‌کم ۳۰ معترض عراقی در اعتراضات روز جمعه

کمیسیون حقوق بشر عراق اعلام کرد که در تظاهرات روز جمعه بغداد و دیگر شهرهای عراق دست‌کم ۳۰نفر از معترضان کشته شده‌اند.

براساس اعلام این کمیسیون هشت تن از معترضان در بغداد، ۱۹ تن در استان‌های میسان و ذی‌قار، و سه تن در بصره کشته و بیش از هزار و۸۰۰ نفر زخمی شدند.

به گفته منابع بیمارستانی و پلیس، دست‌کم سه تن از معترضان کشته شده در شهر ناصریه، مرکز استان ذی‌قار، در جنوب عراق جان خود را بر اثر تیراندازی شبه‌نظامیان شیعه از دست دادند .

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تیراندازی‌ها روز جمعه سوم آبان‌ماه بعد از آن رخ داد که گروهی از معترضان سعی کردند وارد دفاتر گروه شبه‌نظامی شیعه عصائب اهل حق شوند.

بیش از ۴۰ تن هم در این درگیری‌ها زخمی شدند.

این در حالی است که برخی معترضان در ناصریه ساختمان دولت محلی را به آتش کشیدند.

رویتز به نقل از منابع پلیس نوشت دست‌کم ۱۸ نفر در جریان حمله به دفاتر شبه‌نظامیان شیعه در شهر عماره مجروح شدند، اما خبرگزاری فرانسه از کشته شدن پنج نفر در  این شهر و پنج تن دیگر در ناصریه خبر داده است.

پیشتر مقام‌های عراقی از کشته شدن‌ دست‌کم دو نفر از معترضان در جریان دور جدید تظاهرات در بغداد، پایتخت عراق، خبر داده بودند. 

علی بیاتی، یکی از اعضای کمیسیون حقوق بشر عراق گفت: «دو معترض جان خود را از دست دادند و بر اساس اطلاعات اولیه گاز اشک‌آور به سر و صورتشان اصابت کرده است.»

صبح جمعه جمع کثیری از معترضان سعی کردند در نزدیکی منطقه سبز عراق که مقر اداره‌های دولتی و سفارت‌خانه‌های خارجی در بغداد است تجمع کنند، اما نیروهای امنیتی با استفاده از گاز اشک‌آور کوشیدند تا آن‌ها را متفرق کنند. 

همزمان آیت‌الله علی سیستانی، از مراجع شیعه عراق،  با صدور بیانیه‌ای ضمن تاکید بر اینکه اعتراض‌هایی که نظم عمومی را بر هم نزند حق قانونی شهروندان است، از معترضان و نیروهای امنیتی خواست تا تظاهرات را به شکل مسالمت‌آمیز حفظ کنند.

نماینده این مرجع تقلید با قرائت بیانیه او در خطبه‌های نماز جمعه شهر کربلا اعلام کرد: «اصلاحات واقعی و تغییر در کشور باید از طریق روش‌های مسالمت‌آمیز صورت گیرد.»

سیستانی همچنین خواست که نیروهای امنیتی اجازه حمله به اموال عمومی و شخصی را ندهند.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق که این اعتراضات همزمان با نخستین سالگرد به قدرت رسیدن او برگزار می‌شود، هم از معترضان خواسته است تا مطالبات خود را از روش‌های مسالمت‌آمیز دنبال کنند. او پیشتر گفته بود که «خشونت تحمل نخواهد شد».

دور تازه اعتراض‌های ضددولتی از شامگاه پنج‌شنبه در چند منطقه مختلف بغداد، از جمله در منطقه سبز و اطراف میدان تحریر آغاز شد.

اعتراض‌ها در شهرهای دیوانیه، نجف و ناصریه هم برگزار شده است. 

معترضان در جریان این تجمع‌ها، همچون دور اول اعتراض‌ها، خواهان رسیدگی به فساد اقتصادی، بیکاری و اصلاح سیستم سیاسی در این کشور شدند. 

عده‌ای از معترضان هم نسبت به نفوذ ایران و نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در عراق اعتراض دارند. 

 

 

در جریان دور نخست تظاهرات‌ ضددولتی در عراق، دست‌کم ۱۵۷ تن از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.

تازه چه خبر؟
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شده‌اند. علاءالدین ازوجی گفت که ۷۳۰...More
سازمان دامپزشکی ایران از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان در دست‌کم ۹ استان و معدوم شدن ۹۶۰ هزار قطعه پرنده خبر داد. بهمن نقیبی،‌ معاون این سازمان،‌ روز...More
حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، با تاکید براینکه افزایش مصرف برق نسبت به سال گذشته باعث قطعی برق در شبکه شده است، گفت که شرکت ملی گاز...More
مرکز پایش و کنترل هوای اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اعلام کرد که شدت آلودگی‌هوا در برخی مناطق کلانشهر اصفهان با شاخص ۲۴۲ از وضعیت قرمز به...More
جو بایدن با هدف به کارگیری کل دولت فدرال برای مقابله با تغییرات اقلیمی در داخل و خارج از آمریکا چند فرمان اجرایی را به امضا رساند. از جمله اقداماتی...More