کشته‌های سونامی اندونزی از ۱۲۰۰ نفر گذشت | ایران اینترنشنال
پنجمین روز بی‌پناهی در پالو:

کشته‌های سونامی اندونزی از ۱۲۰۰ نفر گذشت

 

در پنجمین روز بی‌پناهی ساکنین شهر پالو (city of Palu)، تعداد کشته‌های سونامی اندونزی از ۸۴۴ نفر به ۱۲۳۴ نفر افزایش یافت.

شهر پالو با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت، بیشترین آسیب را از زلزله ۷/۵ ریشتری و سونامی روز جمعه، ۶ مهر گرفته است.

راه‌های ورود و خروج به این شهر، همچنان بسته مانده‌اند و ساکنین محلی از دسترسی به حداقل امکانات زندگی، از جمله آب سالم و غذا محروم مانده‌اند. در کل شهر، تنها یک پمب‌بنزین هنوز فعال مانده است، این در حالیست که برق قطع است.

ارتش اندونزی از آسمان توانست وارد پالو شده و در این شهر مستقر شود و برای کنترل شرایط سخت این منطقه، گاز اشک‌آور هم شلیک شده است. ارتش همچنین عملیات نجات و یافتن کشته‌شدگان را دنبال می‌کند و در تلاش است تا زخمی‌ها را با هلیکوپتر خارج کند. چون بیمارستان‌های منطقه ویران شده‌اند و زخمی‌ها در فضای باز درمان می‌شوند.

 

 

روز جمعه، پس از زلزله ۷/۵ ریشتری، ۱۷۰ پس‌لرزه رخ داده‌اند و یکی از آنها ۶ درجه ریشتر قدرت داشت. زلزله دوم، موج دوم سونامی را روانه سواحل نزدیک به خود کرد.

تخمین اولیه دولت اندونزی می‌گوید ۲/۴ میلیون نفر تحت‌تاثیر این زلزله‌ها و سونامی‌ها قرار گرفته‌اند. صدها نفر زخمی شده‌اند و دست‌کم ۶۶ هزار خانه ویران شده و ۶۱ هزار نفر آواره شده‌اند.

اگرچه بسیاری از رسانه‌ها از افزایش آمار کشته‌ها در صبح سه‌شنبه، ۱۰ مهر، خبر داده‌اند،‌ اما هنوز آمار دقیقی از کشته‌ها در دسترس نیست.

در یکی از حومه‌های شهر پالو، ۷۰۰ خانه زیر آوار دفن شده‌اند و هنوز کنکاش در آنها شروع نشده است. یک کارمند ارشد صلیب سرخ جهانی، این شرایط را «کابوس‌وار» خواند.

مثال آن یک کلیسا است که در آن جنازه ۳۴ جوان پیدا شد. آنها در کلیسا پناه گرفته بودند ولی زیر سیلاب مملو از گِل خفه شدند.

در برخی نقاط پالو و در پنجمین روز سونامی، هنوز جنازه‌هایی در گوشه و کنار خیابان‌ها به حال خود رها شده‌اند و ارتش برای دفن جنازه‌ها، گور جمعی به ابعاد یک استادیوم فوتبال حفر می‌کند.

در این گور جمعی قرار است ۲۰۰ نفر دفن شوند، هرچند هویت تمامی آنان شناسایی نشده است.

ارتش در تلاش است تا جنازه‌ها را هر چه زودتر دفن کند تا جلوی گسترش بیماری‌های واگیردار را بگیرد و همچنین راه برای رسیدن غذا و دیگر امکانات زندگی به منطقه باز شود.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More