کرونا در جهان: اولین مرگ در سوریه و نتانیاهو در قرنطینه | ایران اینترنشنال

کرونا در جهان: اولین مرگ در سوریه و نتانیاهو در قرنطینه

بر اساس تازه‌ترین آمار ارائه شده از سوی دولت‌های جهان، تاکنون بیش از ۷۳۷ هزار نفر از مردم جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این میان حدود ۳۵ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین تاکنون بیش از سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در حدود ۸۰ کشور جهان در قرنطینه قرار گرفته‌اند.

 

اولین مرگ در سوریه و نتانیاهو در قرنطینه

در خاورمیانه، وزارت بهداشت سوریه از اولین مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد و اعلام کرد که تاکنون ۹ مورد ابتلا به این ویروس در سوریه شناسایی شده است. این در حالی است که به گزارش خبرگزاری رویترز، پزشکان این موارد را بسیار بیشتر می‌دانند. 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۱۱ فروردین، در قرنطینه پیشگیرانه قرار گرفت. این اقدام پس از آن صورت گرفت که آزمایش کرونای یکی از اعضای دفتر نخست وزیری اسرائیل مثبت اعلام شد.

در اردن، روز دوشنبه روند خروج ۵۰۰۰ نفر از هتل‌های این کشور آغاز شد، این افراد مسافرانی بودند که دو هفته پیش وارد اردن شدند.

همچنین در قطر گزارش‌ها حاکی از افزایش نگرانی‌ها در زمینه شیوع ویروس کرونا در میان کارگران خارجی است. تاکنون بیش از ۳۴۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شناسایی شده ، ۱۶ نفر نیز درگذشته‌اند.

مقام‌های امارات متحده عربی روز دوشنبه اعلام کردند که برگزاری نمایشگاه جهانی ۲۰۲۰ دبی به تعویق افتاد.

در ترکیه، رسانه‌های این کشور روز دوشنبه از بازداشت ۱۱ نفر در استانبول به اتهام برگزاری یک جشن در این شهر خبر دادند. با ،وجود هشدار مقام‌های ترکیه در روزهای اخیر، حدود هشتاد نفر در این جشن شرکت کرده بودند.

 

روند کاهشی آمار مبتلایان در ایتالیا

در اروپا، که یکی از کانون‌های اصلی کرونت در جهان به شمار می‌رود، تاکنون بیش از ۲۵ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

همچنان ایتالیا با ۱۰ هزار و ۷۷۹ قربانی، بیشترین تعداد فوتی‌های ناشی از ابتلا به کرونا را در اروپا و حتی جهان داراست. با این حال روند کاهشی تعداد مبتلایان در روزهای اخیر، امیدواری‌هایی درا به وجود آورده است.

پس از آن، اسپانیا با ۷۳۴۰ کشته، در رتبه دوم کشورهای اروپایی است. مقام‌های اسپانیا روز دوشنبه اعلام کردند که طی ۲۴ ساعت گذشته ۸۱۲ نفر دیگر جان خود را از دست داده‌اند. این بیشترین آمار کشته‌شدگان از ابتدای شیوع کرونا در این کشور است.  

در فرانسه نیز تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر به کرونا مبتلا و از این میان، بیش از ۲۶۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در حالی که روز دوشنبه یک میلیارد ماسک از چین وارد فرانسه شد، بر اساس یک نظرسنجی، اعتماد عمومی مردم فرانسه به دولت این کشور نسبت به قبل در زمینه مبارزه با شیوع ویروس کرونا ۱۰ درصد کاهش یافته است. این نظرسنجی که روز دوشنبه منتشر شد، فقط ۴۳ درصد مردم به دولت امانوئل مکرون برای کاستن تاثیرات مخرب شیوع ویروس کرونا اعتماد دارند.

در روسیه نیز از روز دوشنبه قرنطینه مسکو آغاز شد. این کشور تاکنون ۱۵۳۴ مورد ابتلا به کرونا را شناسایی کرده و مرگ ۸ نفر بر اثر این ویروس را اعلام کرده است.

 

تعیین تاریخ برگزاری بازی‌های المپیک توکیو 

در هند، به دنبال قرنطینه سراسری و بیکار شدن بسیاری از کارگران در شهرهای بزرگ، نیروهای پلیس با کارگران بیکار شده که قصد بازگشت از شهرهای بزرگ مثل دهلی نو به شهرهای خودشان را داشتند، درگیر شدند.

در ژاپن، پس از به تعویق افتادن بازی‌های المپیک، برگزار کنندگان آن، تاریخ جدیدی را برای این بازی‌ها اعلام کردند. بر این اساس، بازی‌های المپیک توکیو که قرار بود تابستان امسال برگزار شود، در روز ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد.

همچنین روز دوشنبه در توکیو نشست وزرای اقتصاد کشورهای گروه ۲۰ به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود. بررسی شبکه‌های توزیع و همکاری کشورها در این زمینه در شرایط کنونی، اصلی‌ترین موضوع این نشست است.

در کره جنوبی تعداد مبتلایان جدید نسبت به روز قبل کاهش یافت و به ۷۳ مورد رسید. اما چین از اولین مورد ابتلا با منشا داخلی پس از یک دوره توقف خبر داد. در روزهای اخیر موارد جدید ابتلا به کرونا در چین فقط به افرادی مربوط می‌شد که از خارج از چین وارد کشور شده بودند.

همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان، تلاش‌ها برای یافتن هر چه زودتر واکسن برای این ،ویروس هم شدت گرفته است. شرکت آمریکایی جانسون و جانسون روز دوشنبه اعلام کرد که نهایتا تا ماه سپتامبر، آزمایش بالینی یک واکسن در این زمینه را آغاز خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
نفتالی بنت،‌ رهبر حزب یامینای اسرائیل که امیدوار است بتواند به نخست‌وزیری این کشور برسد، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده،‌ چهره پرنفوذ سپاه...More
سازمان اطلاعات امنیت کانادا در یک گزارشی که از حالت محرمانه خارج شده اعلام کرد که ایران و دو کشور روسیه و چین در چارچوب کارزار «اطلاعات نادرست»...More
نسرین ستوده،‌ وکیل و فعال حقوق بشر که به تازگی در پی ابتلا به کرونا به مرخصی آمده بود،‌ با تماس مسئولان قضایی مجددا به زندان قرچک بازگشت. رضا خندان،...More
اریک گارستی، شهردار لس‌آنجلس، با هشدار نسبت به شدت شیوع کرونا از ساکنین این شهر خواست از منزل خارج نشوند. هم اکنون ظرفیت مبتلایان به کووید-۱۹ بستری...More
والری ژیسکار دستن، رییس‌جمهوری پیشین فرانسه، که در زمان دولت او فرانسه میزبان روح‌الله خمینی در جریان انقلاب سال ۱۳۵۷ شده بود، در سن ۹۴ سالگی درگذشت...More