کرونا در جهان؛ لغو جشن تولد ملکه بریتانیا و حمله سایبری به بیمارستان‌های چک | ایران اینترنشنال

کرونا در جهان؛ لغو جشن تولد ملکه بریتانیا و حمله سایبری به بیمارستان‌های چک

ویروس کرونا تاکنون در جهان بیش از ۲ میلیون ۲۰۰ هزار نفر را مبتلا کرده و جان افزون بر ۱۵۶ هزار نفر را گرفته است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، روز شنبه ۳۰ فروردین، از دولت این کشور خواست که به طور روزانه وضعیت شیوع ویروس کرونا در این کشور را ارزیابی کند. بر اساس دستوری که در وب‌سایت کرملین منتشر شده، دولت مسکو موظف است میزان دقیق ابتلای شهروندان روسیه به کرونا را در کوتاه مدت تخمین بزند و هر روز این آمار را منتشر کند.

در ابتدا، به نظر می‌رسید روند شیوع ویروس کرونا در روسیه نسبت به کشورهای اروپایی کندتر است، اما این روند در ماه آوریل شدت گرفت. بر اساس آماری که روز شنبه اعلام شد، با اضافه شدن ۴۷۸۵ مورد جدید ابتلا در روسیه، تعداد کل مبتلایان در این کشور به ۳۶ هزار و ۷۹۳ نفر رسید.

وضعیت در مسکو با نزدیک به ۱۳ میلیون جمعیت بحرانی‌تر است به گونه‌ای که نیمی از جان‌باختگان ۲۴ ساعت اخیر در روسیه بر اثر ویروس کرونا، ساکن مسکو بوده‌اند.

در لندن، یک منبع نزدیک به کاخ باکینگهام، روز شنبه اعلام کرد که ملکه الیزابت دوم، نود و چهارمین سالگرد تولد خود را در هفته آینده بدون برگزاری تشریفات معمول و به صورت خصوصی برگزار خواهد کرد.

به گفته این منبع آگاه، ملکه بریتانیا تاکید کرده که در شرایط کنونی، برگزاری این مراسم با آداب و رسوم همیشگی، از جمله شلیک توپ، «نامناسب» است. تاکنون شیوع ویروس کرونا در بریتانیا جان بیش از ۱۵ هزار نفر را گرفته است.

بر اساس آماری که روز شنبه منتشر شد، طی ۲۴ ساعت گذشته ۸۸۸ نفر دیگر بر اثر ویروس کرونا جان خود را در بریتانیا از دست داده‌اند و شمار مبتلایان نیز به بیش از ۱۱۴ هزار نفر رسید.

در آلمان، در حالی که شیوع ویروس کرونا در این کشور همچنان ادامه دارد، ۴۷ کودک پناهجو از اردوگاه‌های یونان به آلمان رسیدند. پیشتر آلمان اعلام کرده که دست‌کم ۳۵۰ کودک پناهجو را که در یونان به سر می‌برند، خواهد پذیرفت.

بر اساس اعلام روز شنبه، با مبتلا شدن ۳۶۰۹ نفر دیگر به ویروس کرونا، تعداد مبتلایان در این کشور از ۱۳۷ هزار نفر گذشت. همچنین کرونا در آلمان تاکنون جان ۴۱۱۰ نفر را گرفته است.

در اسپانیا، با افزوده شدن ۵۶۵ مرگ جدید ناشی از کرونا، شمار قربانیان این ویروس از مرز ۲۰ هزار نفر گذشت. اسپانیا پس از آمریکا و ایتالیا، بیشترین شمار قربانیان را داشته است. با این حال مقام‌های این کشور می‌گویند که از نقطه اوج شیوع این ویروس عبور کرده‌اند و فشار بر بیمارستان‌های اسپانیا کاهش یافته است.

در جمهوری چک برخی از بیمارستان‌های این کشور از حمله سایبری علیه خود خبر داده‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در این باره ابراز نگرانی کرد و آن را «شرورانه» خواند.

در فرانسه، شرکت آمازون اعلام کرد که در همه انبارهای خود دوربین‌های اندازه‌گیری دمای بدن قرار می‌دهد تا دمای بدن کارگران و کارکنان خود را برای شناسایی موارد ابتلا به کرونا اندازه‌گیری کند.

اما در آفریقا، در حالی که شیوع کرونا در کشور زیمبابوه، تاکنون کشته‌هایی نیز بر جای گذاشته، روز شنبه چهلمین سالگرد استقلال این کشور برگزار شد.

در شرق آسیا نیز مقام‌های تایوان روز شنبه حدود ۷۰۰ ملوان را پس از شناسایی سه مورد مثبت از ابتلا به ویروس کرونا در یک کشتی، در قرنطینه قرار دادند. این اولین بار است که تایوان از شیوع ویروس کرونا در میان نیروهای نظامی خود خبر می‌دهد. تاکنون ۳۹۸ نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این میان شش نفر جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین در سنگاپور، در حالی که مقام‌های این کشور تدابیر سختگیرانه‌ای را برای مقابله با شیوع کرونا در نظر گرفته‌اند، بر اساس اعلام روز شنبه، تاکنون ۹۴۲ نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا و ۱۱ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

در ژاپن نیز مقام‌های این کشور روز شنبه اعلام کردند که میزان ابتلا به ویروس کرونا در این کشور به ۱۰ هزار مورد رسیده است. همچنین تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر در این کشور جان خود را بر اثر شیوع ویروس کرونا از دست داده‌اند.

چین نیز اعلام کرد که آزمایش کرونا برای کارگرانی که در ووهان کار می‌کنند، هنگام خروج از این شهر اجباری است. این تصمیم چند روز پس از برداشته شدن قرنطینه ووهان اتخاذ شده است. چین روز شنبه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۷ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان ۱۷ نفر از خارج از این کشور وارد شده بودند.

تازه چه خبر؟
سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل...More
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More