کرونا در آمریکا؛ جا ماندن زندانیان از قافله واکسیناسیون | ایران اینترنشنال

کرونا در آمریکا؛ جا ماندن زندانیان از قافله واکسیناسیون

آسوشیتدپرس در گزارشی با همکاری پروژه مارشال، به وضعیت همه‌گیری کرونا در زندان‌های آمریکا پرداخته است.

فلوریدا در این هفته تمامی افراد بالای ۱۶ سال را مشمول واکسیناسیون کرونا کرد. اما ۷۰ هزار زندانی این ایالت، اعم از زن و مرد، همچنان از دسترسی به واکسن محروم‌اند.

در بیش از نیمی از آمریکا، شرایط دریافت واکسن عمومی‌تر شده است و بیشتر شهروندان، فارغ از وضعیت سلامت و سن، مجاز به واکسن زدن هستند. اما داخل زندان‌ها وضعیت فرق می‌کند. بر اساس آمار آسوشیتدپرس و پروژه مارشال، تاکنون تنها ۲۰ درصد زندانیان در سراسر آمریکا در برابر کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند؛ و حتی به زندانیانی که مشمول واکسیناسیون‌اند، اطلاعات مهم درباره واکسن داده نمی‌شود.

این امر تنها منحصر به زندانیان نیست. به‌باور اغلب کارشناسان سلامت عمومی، افرادی که در بازپروری‌ها و کانون‌های اصلاح‌وتربیت‌ هستند، در معرض ریسک بالاتر ابتلا یا مرگ در اثر کرونا قرار دارند. از زمان آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ در ایالات متحده آمریکا در مارس ۲۰۲۰، تاکنون دو هزار و ۵۰۰ زندانی پس از ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. جمعیت زندان‌ها اغلب بیش از ظرفیت‌ و با دسترسی محدود به امکانات بهداشتی و لباس محافظتی است.

جیمی میر، استاد سلامت عموم در دانشگاه ییل، می‌گوید واکسیناسیون زندانیان «یک مساله راهبردی سلامت عمومی است» و پایان دادن به همه‌گیری، در گرو واکسینه کردن افراد در اماکنی است که کانون شیوع است و بالاترین شمار مبتلایان را دارد.

در برخی زندان‌ها، حداقل لوازم بهداشتی مانند صابون و دستمال توالت هم کمیاب است، ماسک زدن به‌صورت مداوم و منسجم رعایت نمی‌شود و زندانیان زمان بسیاری را در اماکن عمومی می‌گذرانند. به‌گفته زندانیان خوابگاه‌های زندان پر از افراد بیماری است که علایم کرونا دارند.

بسیاری زندانیان نگران‌اند اگر علایم ابتلایشان به کرونا را گزارش دهند، به سلول انفرادی منتقل شوند و خدمات درمانی مناسب دریافت نکنند. دیگر زندانیان می‌گویند که روزها در انتظار مداوا مانده‌اند. گاهی در صورت درخواست مداوا، دست رد به سینه‌شان زده شده است و یا تنها با یک آسپرین سر کرده‌اند.

این موارد در حالی است که به‌توصیه مرکز کنترل وپیشگیری بیماری‌ها در آمریکا، ایالات باید در واکسیناسیون کرونا ،کارکنان کانون‌های اصلاح‌وتربیت و زندانیان را در اولویت قرار دهند. با این حال، تا پایان ماه مارس ۲۰۲۱، فلوریدا و آرکانزاس حتی واکسیناسیون زندانیان را آغاز نکرده‌ بودند.

بنا بر آمار، تاکنون ۴۰ درصد بزرگسالان در آمریکا دست‌کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. جو بایدن، ریاست‌جمهوری آمریکا، قول داده است که تمامی بزرگسالان تا ماه مه ۲۰۲۱، واجد دریافت واکسن شوند. تا پنجم آوریل ۲۰۲۱، دست‌کم شش هزار و ۹۰۰ زندانی از حدود ۱۹ هزار و ۴۰۰ زندانی در ایالات متحده آمریکا دست‌کم یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند.

مانع دیگر بر سر راه واکسیناسیون در زندان‎‌ها این است که برخی زندانیان به‌دلیل اعتماد نداشتن به کادر درمان زندان، حاضر به واکسن زدن نیستند. بنا بر نظرسنجی پروژه مارشال در اوایل سال نو میلادی، از ۱۳۶ زندانی، شمار زیادی به سازوکار درمانی در زندان بی‌اعتمادی عمیق داشتند و دلیل آن را پخش اطلاعات نادرست کادر زندان و تجارب پیشین مداوا در زندان عنوان کردند. به‌گفته برخی زندانیان، کادر زندان گاهی به سوال‌ها درباره واکسن پاسخ نمی‌دهند.

شمار دقیق زندانیانی که در مورد واکسیناسیون کرونا شک‌وشبهه دارند هنوز مشخص نیست، چرا که بیشتر ایالات هنوز اکثر زندانیانشان را واکسینه نکرده‌اند.

بنا بر نظرسنجی سال ۲۰۲۰ مارک استرن، استاد دانشکده سلامت عمومی دانشگاه واشینگتن، تنها ۴۵ درصد زندانیان مایل‌اند واکسینه شوند.

همچنین واکسیناسیونکادر زندان نیز مساله مهمی است. به‌گفته یک استاد دانشگاه هاروارد، کارکنان زندان بین جمعیت داخل زندان و جهان خارج از آن در ترددند و هم زندانیان و هم کارکنان زندان باید در برابر کرونا واکسینه شوند تا میزان شیوع این بیماری کاهش یابد.

 

تازه چه خبر؟
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف طرحی را برای برابر کردن حقوق و دستمزد زنان و مردان در آمریکا به تصویب رساند. این طرح که مورد...More
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More