کره جنوبی خواهان «حداکثر انعطاف‌پذیری» آمریکا در آستانه بازگشت تحریم‌های ایران | ایران اینترنشنال

کره جنوبی خواهان «حداکثر انعطاف‌پذیری» آمریکا در آستانه بازگشت تحریم‌های ایران

 

 

وزارت خارجه کره جنوبی می‌گوید این کشور از آمریکا درخواست کرده است «حداکثر انعطاف‌پذیری» را در مورد درخواست سئول برای معاف شدن از تحریم‌ها علیه ایران اعمال کند.

به گفته این وزرات‌خانه، کانگ کیونگ‌-وا، وزیر خارجه کره جنوبی، عصر دوشنبه هفتم آبان‌ماه در تماسی تلفنی با مایک پومپئو، همتای آمریکایی خود، درخواست معافیت این کشور را از تحریم‌ها مطرح کرد تا سئول بتواند «معافیتی را برای به حداقل رساندن ضرر به شرکت‌هایش به دست بیاورد».

وزارت خارجه کره جنوبی افزوده پومپئو گفته متوجه موقعیت این کشوراست و مذاکرات را درمورد خواسته سئول ادامه خواهد داد.

کره‌ جنوبی یکی از متحدان مهم آمریکا در آسیا و همزمان یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران در این منطقه است. سئول خرید نفت از ایران را به صفر رسانده است و شرکت‌های ساخت‌و‌سازش قراردهای خود را در ایران لغو کرده‌اند.

دولت این کشور طی ماه‌های گذشته در حال مذاکره با مقام‌های آمریکایی بوده است تا از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شود. در دور قبلی تحریم‌ها در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ سئول با کاهش میزان خرید، قادر بود به واردات نفت از ایران ادامه دهد.

اوایل اکتبر، یک مقام آمریکایی گفت واشنگتن در حال بررسی اعطای معافیت به کشورهایی است که خرید نفت خود از ایران را کاهش دهند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اردیبهشت‌ماه سال جاری اعلام کرد ایالات متحده از معاهده هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ خارج می‌شود، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نیز بازمی‌گرداند. دور نخست این تحریم‌ها از مردادماه آغاز شد و قرار است دور دوم تحریم‌ها -که شامل صادرات نفت و گاز ایران می‌شود - از ۱۳ آبان شروع شوند.

همزمان، گزارش‌های رسانه‌ای حکایت از آن دارند که هند و چین در آستانه اعمال دور دوم تحریم‌ها، در برابر درخواست آمریکا برای توقف خرید نفت از ایران مقاومت کرده‌اند. مقام‌های این دو کشور می‌گویند عرضه کافی در سطح جهانی برای جایگزین کردن نفت ایران وجود ندارد.

چین که بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران محسوب می‌شود، اعلام کرده به تعهد هسته‌ای پایبند است و به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهد.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More