کانون وکلای آمریکا جایزه النور روزولت برای ترویج جهانی حقوق بشر را به نسرین ستوده اهدا کرد | ایران اینترنشنال

کانون وکلای آمریکا جایزه النور روزولت برای ترویج جهانی حقوق بشر را به نسرین ستوده اهدا کرد

کانون وکلای آمریکا، روز دوشنبه نسرین ستوده، وکیل ایرانی را به علت «شهامت و سرسختی و اثربخشی‌اش در مبارزه برای دستیابی به قوانین عادلانه در ایران» به عنوان یکی از برندگان جایزه «النور روزولت برای ترویج جهانی حقوق بشر» در سال ٢٠٢٠ معرفی کرد.

نسرین ستوده، وکیل زندانی، در پیامی ویدیویی که طی دوره مرخصی از زندان قرچک ضبط کرده بود، دریافت این جایزه را افتخاری بزرگ دانست و گفت: «حرفه‌ام را با همه افتخارات و‌ مخاطراتی که نصیبم کرده، دوست دارم و  از اینکه  همبستگی حرفه‌ای بین وکلای سراسر جهان وجود دارد خوشحال است.»

او گفت: «از این فرصت مهم استفاده کنم و از تک‌تک افرادی که در سراسر جهان از من و همسرم در زمانی‌که زندانی بوده‌ام و خانواده‌ام تحت فشار هر روزه و تهدید بازداشت قرار داشتند، ما را مورد حمایت بی‌سابقه‌ای قرار دادند، تشکر می‌کنم. من با قدردانی از حمایت‌های ارزشمندتان همواره تاکید می‌کنم که همه اینها صرفا برای انجام وظایف حرفه‌ای‌ام بوده است.»

نسرین ستوده اعلامیه حقوق بشر را میراثی برای همه انسان‌ها خواند و آزادی بشر، عدم تبعیض، منع شکنجه، حق زندگی و امنیت شخصی، ممنوعیت بازداشت خودسرانه، استقلال دستگاه قضایی، دادرسی عادلانه، و دیگر حقوق این اعلامیه را  با اهمیت دانست و مبنای تعامل شهروندان و دولت‌ها توصیف کرد.

او همچنین به تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر با همت النور روزولت اشاره کرد و آن را نشانه همبستگی زنان دانست.

ستوده با اشاره به اینکه النور روزولت به دلیل آشنایی نزدیک خود از واقعیت جنگ، برای جلوگیری از آن تلاش‌های زیادی را برای تصویب اعلامیه حقوق بشر به خرج داد گفت: «او بهتر از هر کسی شاهد این بوده است که چگونه جنگ همه دستاوردهای بشری را به تاراج می‌برد و غیر از جدایی ابدی، خشونت و کشتار انسان‌ها، دستاوردهای فرهنگی و اجتماعی را نیز از بین می‌برد.»

ستوده با اشاره به درگذشت روث‌ بیدر گینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکا، در شهریور ماه، فقدان این «قهرمان عدالت» را به جامعه حقوقی آمریکا تسلیت گفت و تلاش‌ها او در جهت رفع تبعیض‌‌های جنسیتی و نژادی را ستود.   

ستوده به دلیل فعالیت‌های حقوق‌بشری خود در ایران از سوی دادگاه انقلاب به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده و در حال تحمل این حکم در زندان قرچک ورامین است. او در اواخر مرداد ماه سال‌جاری در اعتراض به شرایط زندانیان سیاسی به مدت ۴۶ روز دست به اعتصاب غذا زد.

این وکیل و فعال حقوق بشر از ۱۷ آبان ماه در پی ابتلا به کرونا از زندان به مرخصی فرستاده شد و ۱۳ آذر ماه باردیگر با تماس مسئولان قضایی به زندان قرچک بازگشت.

یک روز بعد از بازگشت ستوده به زندان نیز طی مراسمی که در استکهلم برگزار شد، آن لینده، وزیر خارجه سوئد جایزه نوبل آلترناتیو را به این وکیل مدافع حقوق بشر اهدا کرد.

لینده در این مراسم گفت: این جایزه به پاس «کنشگری شجاعانه» نسرین ستوده در «به خطر انداختن خود در دفاع از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در ایران» به او اهدا می‌شود.

پیش از این مقام‌های کشورهای اروپایی از جمله ۳۸ نماینده پارلمان آلمان و بازرسان ویژه حقوق بشری سازمان ملل متحد، خواستار آزادی نسرین ستوده شده بودند.

تازه چه خبر؟
شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌...More
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More