کاردینال استرالیایی برای «رابطه جنسی با کودک» مجرم شناخته شد | ایران اینترنشنال
سومین فرد قدرتمند واتیکان به اتهام «آمیزش با کودک» کنار رفت

کاردینال استرالیایی برای «رابطه جنسی با کودک» مجرم شناخته شد

کاردینال جورج پِل، قدرتمندترین فرد در کلیسای کاتولیک استرالیا و سومین چهره واتیکان که خزانه‌دار این کلیسا هم بود، به‌ اتهام «آزار جنسی کودکان» از جمله «آمیزش با کودکی زیر ۱۶ سال» در ملبورن استرالیا، مجرم شناخته شد.

پس از چهار هفته و‌نیم دادگاه، صدور این حکم نگاه‌ها را دوباره به سمت کلیسای کاتولیک و آزار جنسی کودکان برگرداند؛ آن هم کمتر از یک هفته پس از آنکه اجلاس واتیکان برای بررسی موضوع آزار جنسی کودکان به دست چهره‌های مذهبی پایان یافت.

این اجلاس استثنایی توصیف شد و در آن ۲۰۰ چهره مذهبی این کلیسا از سراسر جهان گرد آمدند تا تحت فشار خانواده‌های قربانیان، موضوع آزار جنسی و نقش کلیسا در پنهانکاری پرونده‌های این آزارها را بررسی کنند.

 

 

کمی بعد، سه چهره اصلی این کلیسا از جمله کاردینال پِل از شورای مرکزی کلیسای کاتولیک کنار گذاشته شدند.

یک نفر زنده ماند و اعتراض کرد، دومی از سوءمصرف مخدر درگذشت

پِل، تا همین چند ماه پیش، یکی از ۹ مشاور ارشد پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، و خزانه‌دار واتیکان بود؛ البته تا زمانی که پرونده رابطه جنسی‌اش با کودکان به دادگاه رفت.

در ماه دسامبر سال گذشته، پرونده پِل از آزار جنسی دو پسر در دهه ۱۹۹۰ خبر داد. پِل در آن زمان در کلیسای جامع سنت پتریک، اسقف بود و دو پسر را آزار جنسی داد.

او متهم شد که رابطه جنسی شامل دخول آلت تناسلی با یکی از این پسرها برقرار کرده که ۱۶ سال هم نداشته و دومی را هم «دستمالی» کرده است.

یکی از این دو پسر زنده است و بر اساس قوانین استرالیا، رسانه‌ها اجازه انتشار نام او را ندارند. دومین پسر در جوانی‌ به‌خاطر سوءمصرف مواد مخدر درگذشت، اما حالا که دادگاه به نفع این پسرها رای داده است، خانواده او می‌خواهند از کلیسای کاتولیک شکایت کنند چون آن را در مرگ فرزندشان مقصر می‌دانند.

پاپ فرانسیس که در پایان اجلاس اخیر واتیکان، «کشیشان پدوفایل (آزاردهنده جنسی کودکان)» را «ابزارهای شیطان» خوانده بود، هنوز نسبت به این حکم دادگاه واکنشی نشان نداده است.

 

 

تخمین زده می‌شود که کلیسای کاتولیک از دهه ۱۹۸۰ میلادی تاکنون، دستکم ۳/۸ میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان آزار جنسی کشیش‌ها خسارت پرداخت کرده باشد.

یکصد روزنامه‌نگار شاید زندانی شوند

در بررسی پرونده‌هایی که شامل آزار جنسی کودکان می‌شوند، در بیشتر موارد سنت دادگاه‌هایی که به سبک بریتانیاست این گونه است که قاضی به روزنامه‌نگارها اجازه می‌دهد تا در جلسات دادگاه حاضر باشند، ولی محدودیت‌های گسترده‌ای در گزارش روند دادگاه وضع می‌کند. از جمله اینکه نام قربانیان و چهره آنان نباید منتشر شوند.

پس از پایان دادگاه کاردینال پِل و در حالی که جامعه بریتانیا منتظر این است او به چند سال زندان محکوم شود، دادستانی ملبورن برای دستکم ۱۰۰ روزنامه‌نگار نامه نوشت و آنها را متهم کرد که محدودیت‌های دادگاه را در گزارش این پرونده رعایت نکرده‌اند.

این روزنامه‌نگاران اگر در دادگاه مقصر شناخته شوند، با حکم‌ زندان مواجه خواهند شد.

تازه چه خبر؟
شهبانو فرح پهلوی در پیامی به مناسبت روز جهانی زن، با اشاره مبارزه و فداکاری زنان ایران در راه حقوق پایمال شده خود و رسیدن به فردای ایرانی آزاد، گفت:...More
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اعلام کرد که شمار مراجعه بیماران کرونا با ۶ هزار و ۷۰۰ نفر به مراکز بهداشتی و درمانی خوزستان طی...More
حمیدرضا میلانی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی، از ورشکستگی بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد در سال‌جاری خبر داد. دبیر انجمن صنفی...More
احمد مرادی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت توان ایجاد یک میلیون شغل مورد نیاز در سال را ندارد. نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس...More
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد تا صبح شنبه شانزدهم اسفند، ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۳۲۳ دوز واکسن به شهروندان ایالات متحد‌ه تزریق...More