کاخ سفید: ترکیه به زودی عملیات خود در شمال سوریه را آغاز می‌کند | ایران اینترنشنال

کاخ سفید: ترکیه به زودی عملیات خود در شمال سوریه را آغاز می‌کند

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترکیه به زودی عملیات از پیش برنامه‌ریزی شده  خود را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد.

در بیانیه مطبوعاتی بامداد دوشنبه پانزدهم مهرماه کاخ سفید آمده است که نیروهای آمریکایی در منطقه تعیین شده، در شمال سوریه دیگر حضور نخواهند داشت. این در حالی است که پیشتر اعلام شده بود  آمریکا در شمال سوریه در حدود یک هزار نیرو دارد.

در این بیانیه آمده است که نیروهای ایالات متحده آمریکا از عملیات نظامی در این منطقه حمایت نمی‌کنند و در آن مشارکت نخواهند داشت.

دولت ترکیه پیش‌تر اعلام کرده بود که اگر با آمریکا بر سر ایجاد یک منطقه امن در شمال سوریه به توافق نرسد، خود در این باره اقدام خواهد کرد.

در بیانیه کاخ سفید همچنین اشاره شده است که ترکیه مسئول تمامی اسرای داعش است که طی دو سال گذشته در این منطقه دستگیر شده‌اند.

کاخ سفید در بیانیه خود نوشته که ایالات متحده به دولت‌های اروپایی، از جمله فرانسه و آلمان، فشار آورده است تا اسرای داعش را که بسیاری از آن‌ها شهروندان این کشورها هستند را تحویل بگیرد، اما این کشورها از این‌کار خودداری کردند.

آمریکا اعلام کرده که به دلیل هزینه بالا قادر نخواهد بود، اسرای داعش  را در بازداشت خود نگهداری کند.

پیشتر اعلام شده بود که روز یک‌شنبه ۱۴ مهر رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود، بر سر «منطقه امن» در نظر گرفته شده در شمال سوریه، در شرق رودخانه فرات، تلفنی گفت‌وگو کردند.

گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور آمریکا و ترکیه تنها یک روز پس از آن انجام شد که رییس جمهوری ترکیه از احتمال حمله قریب‌الوقوع ارتش این کشور به مناطق شمالی سوریه خبر داده بود. 

مناطق شمالی سوریه، هم‌مرز با ترکیه، عمدتا در اختیار نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» است. ترکیه این نیروها را «تروریست» و شاخه‌ای از پ‌ک‌ک، «حزب کارگران کردستان»، می‌داند. نیروهای کرد شمال سوریه، از متحدان اصلی آمریکا در منطقه به شمار می‌روند. این نیروها نقش مهمی در جریان نبرد با داعش و شکست آن‌ها داشتند.

ترکیه بنا دارد یک منطقه حائل به عمق ۳۰ کیلومتر، در مرزهای خود در شمال سوریه ایجاد کند و آن را در اختیار خود بگیرد. گفته می‌شود یکی از اهداف ترکیه، اخراج پناهجویان سوری از ترکیه و اسکان آن‌ها در این منطقه است.

دونالد ترامپ دی ماه گذشته ترکیه را تهدید کرده بود که اگر ارتش این کشور به نیروهای کرد در شمال سوریه، حمله کند، آمریکا اقتصاد ترکیه را نابود خواهد کرد. ترامپ در آن مقطع خواهان ایجاد یک منطقه امن ۲۰ مایلی در شمال سوریه شده بود.

پیشتر مظلوم عبدی، از فرماندهان ارشد نیروهای کرد شمال سوریه گفته بود نیروهای کرد آماده مقابله با اقدام‌های ترکیه هستند. به گفته این فرمانده نیروهای کرد، آن چه در عفرین رخ داد در شرق فرات تکرار نخواهد شد. به گفته او «اگر ترکیه به هر یک از مناطق ما حمله کند جنگ بزرگی رخ خواهد داد.»

 

تازه چه خبر؟
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More
همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «...More
تصمیم کمیسیون برگزاری مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای افزودن تمهیداتی جدید با هدف «حفظ نظم» با واکنش دونالد ترامپ روبه‌رو شد. رییس...More
رییس‌ جمهور ایران و معاون اول او در پیام‌هایی به مناسبت سالروز تاسیس جمهوری خلق چین از «قرارداد ۲۵ ساله» بین دو کشور تمجید کرده و آن را «گامی بزرگ» و...More
در ادامه روند صعودی بهای ارز در بازار غیررسمی ایران، بهای هر دلار به ۳۰ هزار تومان رسید و سکه طلا نیز ۱۵ میلیون تومان خرید و فروش شد. به گزارش وب‌...More