چین با تبریک به بایدن خواستار بازتنظیم روابط با آمریکا شد | ایران اینترنشنال

چین با تبریک به بایدن خواستار بازتنظیم روابط با آمریکا شد

 

چین آغاز به کار جو بایدن به عنوان رییس‌ جمهور جدید ایالات متحده آمریکا را تبریک گفت و خواستار تنظیم دوباره روابط بین دو کشور شد.

پکن روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه همچنین از بازگشت ایالات متحده به سازمان بهداشت جهانی و پیمان آب‌وهوایی پاریس استقبال کرد.

هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، گفت: «با همکاری دو طرف، نیروهای خیر در روابط چین-آمریکا بر نیروهای شر پیروز خواهند شد.»

او افزود بایدن در سخنرانی تحلیفش چندین بار از کلمه «اتحاد» استفاده کرده و در حال حاضر اتحاد دقیقا همان چیزی است که در روابط بین دو کشور نیاز است.

پیش‌بینی می‌شود که آمریکا تحت ریاست جمهوری بایدن به سیاست‌های سختگیرانه‌ در قبال چین ادامه دهد.

در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تنش آمریکا با چین بر سر مناسبات تجاری، امنیتی، فناوری، منشاء ویروس کرونا و حقوق بشر به اوج رسید.

در تازه‌ترین اقدام در گرماگرم افزایش تنش‌ها، پکن در روز چهارشنبه همزمان با مراسم سوگند بایدن در واشینگتن، از تحریم ۲۸ مقام دولت ترامپ، از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده، خبر داد.

طبق این تصمیم، مقام‌های تحریم‌شده و خانواده‌هایشان حق ورود به سرزمین اصلی چین، هنگ‌کنگ و ماکائو را ندارند و به شرکت‌های مرتبط با آنان اجازه انجام فعالیت‌های تجاری در این کشور داده نمی‌شود.

وزارت خارجه چین گفت که پمپئو و دیگران اقداماتی را «برنامه‌ریزی، تبلیغ و اجرا کردند» که دخالت در مناسبات داخلی چین بودند.

امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی جو بایدن، در بیانیه‌ای با ترغیب دو حزب عمده آمریکا به محکوم کردن این اقدام چین، آن را «غیرسازنده و بدبینانه» توصیف کرد.

هورن گفت:‌ «اعمال این تحریم‌ها در روز تحلیف ریاست جمهوری، تلاشی است برای ایجاد تفرقه حزبی.»

پمپئو که در هفته‌های آخر کاری‌اش مجموعه‌ای از اقدامات علیه چین اتخاذ کرده بود، روز سه‌شنبه اعلام کرد چین در قبال مسلمانان اویغور «نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت» انجام داده است.

تازه چه خبر؟
معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو...More
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد...More
حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی...More
سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد در حملات موشکی به پالایشگاه‌های نفت در شمال سوریه دست‌کم چهار نفر کشته و ۲۴ نفر دیگر زخمی شدند. این سازمان...More