سرخط خبرها

 • مرکز مطالعات بین‌المللی استراتژیک سیاتل آمریکا می‌گوید کره شمالی ۱۳سایت هسته ای مخفی دارد
 • سوئیفت ارتباط با بانک مرکزی ایران را قطع کرد
 • وزیر امور خارجه آمریکا می گوید کشورش بنا به دلایل انسان دوستانه هرگز ایران را تحریم دارویی و غذایی نکرده است
 • داعش مسئولیت حملات افغانستان را بر عهده گرفت
 • رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعدام بازداشت شدگان اهواز را رد کرد
 • انفجار انتحاری مقابل ارگ ریاست جمهوری در افغانستان شش کشته بر جای گذاشت
 • کارگران زغال سنگ کرمان خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند
 • زلزله‌ای با قدرت ۳ ریشتر شهرستان شادگان در استان خوزستان را لرزاند
 • دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی: خرید هواپیماهای مسافربری روسی هم به مجوز آمریکا نیاز دارد
 • غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان اعدام جمعی از بازداشت‌شدگان پس از حمله به رژه اهواز را تکذیب کرد
 • سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس: متقاضیان عمل چشم‌گربه‌ای و گوش‌الاغی به دو ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شوند
 • طیبه سیاوشی نماینده مجلس: یک میلیون کودک فاقد هویت در ایران زندگی می‌کنند
 • علی مطهری نماینده تهران: مجلس زیر بار بدعت شورای نگهبان نرود
 • علی خرم، نماینده پیشین ایران در سازمان ملل: ایران نباید به سرنوشت سوریه و یمن دچار شود
 • بسته حمایتی کارمندان با حقوق ماه جاری توزیع می شود
 • تلویزیون ایران اینترنشنال در اروپا از طریق ماهواره اسکای در کانال ۷۸۰ در دسترس است
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
آمریکا به راست و چپ افراطی نزدیک‌تر شد

چهار نتیجه خواندنی انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا

 

انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۱۸ آمریکا روز سه‌شنبه، ۱۵ آبان، برگزار شد و نتایج آن نشان می‌دهد که سیاست در آمریکا به راست و چپ افراطی نزدیک‌تر شده است.

حزب دموکرات به لطف مشارکت بالای زنان و اقلیت‌ها، اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را از آن خود ساخت و حزب جمهوری‌خواه  با تکیه بر طرفدارهای دونالد ترامپ، اکثریت را در مجلس سنا حفظ کند.

حزب جمهوری‌خواه همچنان اکثریت را در میان فرماندارهای ایالتی حفظ کرده است، ولی دیگر مانند گذشته صاحبت اکثریت مطلق نیست و امکان تغییر قانون اساسی را به‌تنهایی ندارد.

البته انتخابات در آمریکا هموازه فرصتی است برای همه‌پرسی درباره موضوع‌های بحث‌برانگیز.

در انتخابات امسال بحث‌های داغ در موضوع سقط جنین در ایالت‌های عمدتا جمهوری‌خواه به نفع‌ مخالفان سقط جنین تمام شد و ماریجوانا به لطف این انتخابات در دو ایالت دیگر قانونی شد.

 

 

 

 

یک. زنان، اقلیت‌های مذهبی، جنسی و قومیتی برنده شدند

برابری تعداد زنان و مردان در کرسی‌های سیاسی در آمریکا به کندی پیش می‌رود ولی در انتخابات اخیر بر اساس برآوردهای شبکه سی‌ان ان، زنان توانستند جایگاه بهتری در مجلس نمایندگان آمریکا با ۹۶ کرسی کسب کنند، رکورد پیشین حضور زنان در مجلس نمایندگان ۸۵ کرسی بود.

مسلمانان، پناهجویان سابق، ایرانی‌تبارها و همجنس‌گرایان و افراد جنس سوم هم توانستند کرسی‌هایی را در این انتخابات کسب کنند؛ از جمله فرماندار ایالت کلارادو که به «جارد پلیس» رسید تا اولین فرماندار آشکارا همجنس‌گرا در آمریکا باشد.

در کنار تمامی این خبرهای خوب، چهره‌هایی از حزب دموکرات و جمهوری‌خواه توانستند در این انتخابات برنده شوند که از میانه‌روی مرسوم این احزاب دور افتاده‌اند و به افراط‌گرایی در چپ و راست نزدیک‌تر شده‌اند. این اتفاق می‌تواند دورنمایی از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا باشد، وقتی دونالد ترامپ، به‌عنوان چهره‌ای از راست افراطی احتمالا در کنار چهره‌ای افراطی از حزب دموکرات‌ قرار می‌‌گیرد.

 

 

دو. رای‌های ایالتی: حق‌ رای، سقط‌جنین، ماریجوانا، بیمه و حداقل درآمد

در آمریکا امکان از دست دادن حق رای به دلایل مختلف وجود دارد، یکی از دلایل سلب حق رای، سابقه کیفری و به زندان افتادن در ایالت‌هایی مثل فلوریدا است. نداشتن مدارک شناسایی دلیل دیگری برای از دست دادن این حق است.

هنوز نتایج قطعی تمامی همه‌پرسی‌های ایالتی نیامده است ولی در کنار تغییرهای احتمالی در موضوع حق رای، هواداران سقط‌جنین در انتخابات این هفته آمریکا با نتایجی ناراحت‌کننده روبرو بودند.

ایالت‌های آلاباما و ویرجینیای غربی رای موافق مردمی در محدود کردن حق سقط‌جنین زنان را کسب کردند. موضوعی که در ماه‌های پیش رو تبدیل به یکی از بحث‌های اصلی انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا خواهد شد و حتی شاید پیش از آن انتخابات، با رای دادگاه عالی آمریکا، حق سقط‌جنین از زنان در کل آمریکا گرفته شود؛ بخصوص حالا که اکثریت قضات این دادگاه در دست محافظه‌کارها است.

ماریجوانا توانست در ایالت‌های میشگیان و میسوری بر اساس نتایج همه‌پرسی قانونی شود و مردم در داکوتای شمالی رای منفی به قانونی شدن مصرف درمانی آن دادند. ایالت‌های نبرسکا، یوتا و آیداهو توانستند رای موافق مردمی برای گسترش خدمات بیمه دولتی را بگیرند. در میسوری و آرکانزاس، افزایش حداقل حقوق ساعتی هم رای موافق مردم را گرفت.

 

سه. پول در سیاست یا گران‌ترین انتخابات میان‌دوره‌ای

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا دست‌کم پنج میلیارد دلار هزینه در بر داشت و این رقمی است که خرج کمپین‌های انتخاباتی شده است. گران‌ترین انتخابات میان‌دوره‌ای همراه است با پول شرکت‌های بزرگ؛ شرکت‌هایی که تلاش کردند تا همه‌پرسی‌ها در موضوع وضع مقررات برای مهار گرمایش زمین را خنثی کنند و در برخی موارد موفق هم شدند.

 

چهار. رفراندوم ترامپ، سیاست آمریکا به افراط‌گرایی نزدیک‌تر شد

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا بارها گفته بود که انتخابات میان‌دوره‌ای، همه‌پرسی درباره او است و حالا خود را برنده این انتخابات معرفی کرده است. چون محافظه‌کاران توانستند قدرت اصلی در آمریکا یعنی مجلس سنا را در دست خود نگه دارند و اکثریت کرسی‌های فرمانداران را حفظ کنند.

ترامپ در توییترش نوشت که جمهوری‌خواهان به یک موفقیت خارق‌العاده دست یافته‌اند و از رای‌دهندگان تشکر کرد. دموکرات‌ها هم که اکنون اکثریت را در مجلس نمایندگان برده‌اند آماده رقابت اصلی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ می‌شود.  انتخابات این هفته نشان داد موفقیت در آن انتخابات برای دموکرات‌ها ساده نیست، ولی غیر ممکن نخواهد بود.