چهار سازمان امنیتی آمریکا: حملات سایبری به مراکز دولتی و غیردولتی ایالات متحده، ریشه روسی دارد | ایران اینترنشنال

چهار سازمان امنیتی آمریکا: حملات سایبری به مراکز دولتی و غیردولتی ایالات متحده، ریشه روسی دارد

چهار سازمان امنیتی آمریکا، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که حملات سایبری گسترده اخیر در آمریکا که منجر به هک بی‌سابقه اداره‌ها و شرکت‌های دولتی و غیردولتی شد، با هدف جمع‌آوری اطلاعات بوده و احتمالا ریشه روسی داشته است.

در این بیانیه که از سوی اف‌بی‌آی، آژانس امنیت سایبری و امنیت زیر ساخت (سی‌آی‌اس‌ای) ، دفتر ملی اطلاعات (او‌دی‌ان‌آی) و آژانس امنیت ملی (ان‌اس‌ای) منتشر شده، تاکید شده است که کارکنان شورای امنیت ملی به نمایندگی از رییس‌جمهوری آمریکا و این چهار سازمان، در تیم ویژه ای با عنوان گروه هماهنگی سایبری جمع شده و تحقیقات را پیش برده‌اند.

این بیانیه اضافه می کند که در نهایت «گروه هماهنگی سایبری» به این نتیجه رسیده است که حملات گسترده سایبری که چندی پیش کشف شد، از یک مرکز تهدید حرفه‌ای و ثابت که احتمالا ریشه روسی دارد سرچشمه گرفته و تلاشی برای «جمع‌آوری اطلاعات» بوده است.

«گروه هماهنگی سایبری» همچنین می گوید که از حدود ۱۸ هزار نهاد و مرکزی که از «اوریون سولار ویند» استفاده می‌کردند، تعداد اندکی از آنها در این حمله به خطر افتاده‌اند.

«اوریون سولار ویند» یک نرم‌افزار مدیریت و بررسی و نظارت بر شبکه (مونیتورینگ) است که سازمان‌های دولتی و تجاری از آن استفاده می‌کنند و در حمله سایبری اخیر بستری برای رخنه هکرها شده بود.

بیانیه فوق همچنین افزود: «ما تاکنون کمتر از ۱۰ آژانس دولتی ایالات متحده را در این گروه شناسایی کرده‌ایم و در تلاش هستیم تا نهادهای غیر دولتی را که ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند شناسایی و به آنها اطلاع دهیم.»

طبق این بیانیه آژانس امنیت سایبری و امنیت زیر ساخت بعد از آگاهی از این حمله، در یک دستور اضطراری از ۱۴ دسامبر همه محصولات و نرم افزارهای مرتبط با «اوریون سولار ویند» را قطع کرده است.

در سی‌ام آذر ماه بود که خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد حداقل ۲۰۰ سازمان، از جمله نهادهای دولتی و شرکت‌های تجاری در سراسر جهان، با حمله سایبری گسترده‌ای رو به‌رو شده‌اند که احتمال دارد روسیه مسئول آن باشد.

پس از آن مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم تاکید داشت که «اکنون می توانیم کاملا واضح بگوییم که این روس‌ها بودند که این کار را کردند.»

از طرفی ماركو روبیو ، سرپرست كمیته اطلاعات سنا هم گفته بود: «هرچه می‌گذرد بیشتر روشن می‌شود که سازمان اطلاعات روسیه بزرگترین حمله سایبری تاریخ ما را انجام داده است.»

با این‌همه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا ، نظر دیگری داشت و در توییتی حملات سایبری را جدی ندانست و در عین حال احتمال داد كه چین مسئول این اتفاق باشد. 

رییس‌جمهوری آمریکا گفت:«حملات سایبری در رسانه‌های دروغ‌پرداز، خیلی بزرگتر از آن چیزی است که در واقعیت اتفاق افتاده است.»

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More