پیشی گرفتن بایدن در جورجیا و پنسیلوانیا؛ ترامپ: دیوان عالی باید درباره انتخابات تصمیم بگیرد | ایران اینترنشنال

پیشی گرفتن بایدن در جورجیا و پنسیلوانیا؛ ترامپ: دیوان عالی باید درباره انتخابات تصمیم بگیرد

 

بر اساس جدیدترین آمار جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در ایالت‌های جورجیا و پنسیلوانیا از دونالد ترامپ پیشی گرفته است. این در حالی است که پیشتر، رییس جمهوری آمریکا، در توییتی نوشت در صورتی که فقط رای‌هایی که آنها را «قانونی» توصیف کرد، خوانده شوند، او «به راحتی» برنده انتخابات می‌شود.

ترامپ روز جمعه در حساب توییتر خود ادامه داد: «به ناظران به هیچ روش، شکل یا فرمی اجازه انجام کارشان را ندادند و بنابراین رای‌هایی که در این مدت پذیرفته شده باید رای غیرقانونی تلقی شود.»

رییس جمهوری آمریکا همچنین بار دیگر بر بررسی موضوع روند شمارش آرا و اتخاذ تصمیم درباره انتخابات در دیوان عالی این کشور تاکید کرد.

توییتر بر روی این توییت ترامپ برچسب هشدار زده است.

 

 

پیشتر این شبکه اجتماعی اعلام کرده بود به توییت‌های برخی حساب‌ها از جمله نامزدها که پیش از اعلام نتیجه رسمی انتخابات، ادعای زودهنگام پیروزی کنند، برچسب‌ هشدار می‌زند.  

این اقدام توییتر با اعتراض رییس جمهوری آمریکا مواجه شد و در توییت دیگری نوشت:«توییتر از کنترل خارج شده است.» 

ترامپ علت این موضوع را بند ۲۳۰ «قانون رفتار سالم در ارتباطات» دانست که به نوشته او از طرف دولت به توییتر «هدیه» شده است.

همچنین ترامپ در توییت دیگری نوشت دموکرات‌ها در تلاشند کنترل سنا را به دست بگیرند. 

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد با این کار موضوعاتی چون «اطاله بررسی» را ممنوع می‌کنند و به همین دلیل ریاست جمهوری اکنون مهم‌تر است.

پیشتر ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه خود در کاخ سفید، دموکرات‌ها را به «سرقت» نتایج انتخابات متهم و تاکید کرد اگر شمارش آرا بر اساس قانون صورت گیرد «به راحتی» در این رقابت‌ها پیروز خواهد شد.

او گفت: «نمی‌توانیم اجازه دهیم انتخابات به این شکل به سرقت برود، چیزهای وحشتناک می‌شنویم، نمی‌توانیم اجازه بدهیم برای کشورمان چنین اتفاقی بی‌افتد. احتمالا یک روند قانونی طی شود و نهایتا قضات باید حکم بدهند.»

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین دموکرات‌ها را به راه‌انداختن «نظرسنجی‌های ساختگی» متهم کرد و گفت دموکرات‌ها با این شیوه توهم حرکت رو به جلو به وجود آوردند. او این روش نظرسنجی را «سرکوب‌گرانه» خواند و گفت در هیچ مقطعی به اندازه این انتخابات از این نظرسنجی‌ها استفاده نشده است.

 

پیشتازی بایدن در پنسیلوانیا و جورجیا

با ادامه شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بایدن در دو ایالت رقابتی جورجیا و پنسیلوانیا از ترامپ پیش افتاده است.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس،‌ تا بعد از ظهر جمعه در پنسیلوانیا فاصله جو بایدن با ترامپ به نزدیک شش هزار رای رسیده است. این فاصله کمتر از نیم درصد است که حق درخواست بازشماری را برای نامزد رقیب ایجاد می‌کند.

در جورجیا که پیش از این تا شامگاه پنجشنبه دونالد ترامپ در آن پیشتاز بود،‌ بایدن با ادامه شمارش آرا پیش افتاده،‌ اما فاصله‌اش با ترامپ بسیار کم است.

هر دو نامزد صاحب ۴۹/۴ درصد آرا هستند،‌ اما در تعداد آرا بایدن همچنان بیش از هزار رای بیشتر از رقیب خود دارد.

جورجیا به برنده نهایی ۱۶ رای الکترال خواهد داد و نامزد برنده در پنسیلوانیا ۲۰ رای تصاحب خواهد کرد. ترامپ برای پیروزی در انتخابات باید حتما در پنسیلوانیا پیروز شود.

شبکه خبری سی‌ان‌ان ضمن اشاره به «آبی» شدن نقشه ایالت جورجیا در شامگاه پنجشنبه،‌  نوشته رقابت هنوز تمام نشده و آرا هنوز در حال شمارش است.

این شبکه بدون محاسبه آرای الکترال آریزونا برای بایدن،‌ آرای فعلی او را ۲۵۳ عنوان کرده و نوشته اگر او آرای پنسیلوانیا را از آن خود کند، آرای الکترالش از ۲۷۰ عبور کرده و پیروز خواهد شد.

کارزار انتخاباتی ترامپ به اعتراض‌های خود به ادامه شمارش آرای پستی که رقابت را به نفع بایدن تغییر داده،‌ ادامه می‌دهد.

تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More