پوتین از واکسن روسی کرونا رونمایی کرد | ایران اینترنشنال

پوتین از واکسن روسی کرونا رونمایی کرد

هم‌زمان با رونمایی از یک واکسن کرونا در روسیه از سوی ولادیمیر پوتین،‌ رییس‌جمهوری این کشور، رییس‌جمهور فیلیپین گفت تمایل دارد آن را به صورت عمومی تزریق و آزمایش کند.

پوتین روز سه‌شنبه ۲۱ مردادماه در یک مراسم رسمی به همراه مقام‌های دولتش ضمن اعلام تایید نخستین واکسن ثبت‌ شده دنیا برای درمان کرونا در کشورش، اعلام کرد این واکسن به یکی از دخترانش تزریق شده است.

واکسن رونمایی شده از سوی روسیه در مرکز تحقیق ملی گامالیا تولید شده و از سوی وزارت بهداشت این کشور شماره ثبت رسمی دریافت کرده است.

الكساندر گینتسبورگ، رییس این مرکز، گفت: «این واكسن مبتنی بر آدنوویروس و حاوی ذرات مرده کووید-۱۹ است كه قادر به تکثیر نبوده و در نتیجه ایمن هستند».

وی افزود: «با این حال، این واکسن می‌تواند واکنش ایمنی بدن مانند درجه حرارت بالا را به دلیل ورود مواد خارجی برانگیزد.»

پوتین می‌گوید آزمایش‌های این واکسن نتایج مثبتی نشان داده و تمامی داوطلبان آن در برابر ویروس کرونا ایمن شده‌اند.

در نخستین واکنش رسمی مقام‌های جهانی به این موضوع رودریگو دوترته،‌ رییس‌جمهوری فیلیپین،‌ با استقبال از این اقدام اعلام کرد تمایل دارد در آزمایش این واکسن شرکت کند.

او گفت: «وقتی واکسن وارد شود، من آن را به صورت عمومی تزریق می‌کنم. آزمایش آن با من، مشکلی نیست.»

دوترته افزود: «من به رییس‌جمهور پوتین خواهم گفت كه من به تحقیقات شما در زمینه مبارزه با کووید اعتماد زیادی دارم و معتقدم واكسنی كه شما تولید كرده‌اید برای بشریت بسیار مفید است.»

پیشتر روسیه اعلام کرده بود در ماه میلادی اکتبر طرح خود برای شروع واکسیناسیون ملی را آغاز خواهد کرد.

با این حال، سازمان جهانی بهداشت اخیرا از روسیه خواسته بود پروتکل‌های تولید واکسن و استانداردهای مطرح در این زمینه را رعایت کند.

مطالعه بر روی تولید واکسن کرونا در شماری از کشورهای جهان در حال انجام است و در برخی موارد آزمایش بالینی آن بر روی انسان‌ها پیش می‌رود.

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More