پنتاگون: به دستور جو بایدن مواضع نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه بمباران شد | ایران اینترنشنال

پنتاگون: به دستور جو بایدن مواضع نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه بمباران شد

پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد که در واکنش به حملات اخیر به مواضع آمریکا و نیروهای ائتلاف ضد داعش در عراق، نیروهای نظامی ایالات متحده به دستور جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، و پس از هماهنگی با شرکای خود، تاسیسات مورد استفاده نیروهای مورد حمایت ایران در شرق سوریه را هدف قرار دادند.

طبق اعلام پنتاگون، در این حمله‌ها به طور مشخص چندین ساختمان مورد استفاده کتائب حزب‌الله و کتائب الشهدا، دو گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، در نزدیکی یک پست بازرسی مرزی منهدم شدند.

این بیانیه افزود «این عملیات یک پیام بی‌ابهام را می‌فرستد: رییس‌جمهوری بایدن برای حفاظت از کارکنان آمریکایی و ائتلاف دست به اقدام می‌زند. در همین حال، ما این اقدام را به نحوی ملاحظه‌شده انجام داده‌ایم تا وضعیت کلی تنش‌ها در شرق سوریه و عراق کاهش یابد.»

این اولین اقدام نظامی دولت بایدن از زمان روی کار آمدنش در یک ماه گذشته است.

همزمان، صفحه توییتر فارسی فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، نیز در توییتی اعلام کرد که این حمله به دستور جو بایدن و در پاسخ به حمله‌های اخیر به مواضع آمریکا در عراق صورت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد حمله‌های آمریکا ساختمان‌های متعلق به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در شهر البوکمال سوریه را هدف قرار داده است.

این گزارش به نقل از یک منبع آگاه دیگر گفت آمریکا به محلی که از آن برای «قاچاق» استفاده می‌شد حمله کرده است.

با وجودی‌که شواهد به دست آمده پس از حمله اخیر به نزدیکی یک پایگاه آمریکایی در شهر اربیل اقلیم کردستان عراق و نیز حمله هفته گذشته به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد از ارتباط این حمله‌ها با شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران خبر می‌داد، پنتاگون هیچ‌گاه به طور مستقیم به نقش این نیروها در این حمله‌ها اشاره‌ای نکرده بود.

در همین حال، در پی حمله راکتی به منطقه سبز بغداد، جان کربی، سخنگوی پنتاگون، تاکید کرد که نیروهای آمریکا حق دفاع از خود را در خاک عراق دارند.

مسئولیت حملات شامگاه دوشنبه به منطقه سبز بغداد را تاکنون هیچ گروهی نپذیرفته است ولی پس از حمله راکتی شامگاه دوشنبه ۲۸ بهمن ماه به اربیل، گردان‌های اولیای خون یکی از چند گروه تازه تاسیس توسط شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق، مسئولین آن حمله را پذیرفت. این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پایگاه نظامی الحریر محل استقرار نیروهای آمریکایی در اربیل را با شلیک ۲۴ راکت مورد حمله قرار داده است.

یک روز بعد از حملات به اربیل، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، گفت که «تلاش‌های مشکوک برای انتساب حادثه اربیل به ایران محکوم است» و دولت عراق باید «نسبت به پیگیری و برخورد با عاملان این اقدامات، دستورات لازم را صادر کند.»

 

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More