پمپئو: تحریم‌ تسلیحاتی لغو شود، غیرنظامیان بیشتری به دست رژیم ایران و نیروهای نیابتی‌اش کشته خواهند شد | ایران اینترنشنال

پمپئو: تحریم‌ تسلیحاتی لغو شود، غیرنظامیان بیشتری به دست رژیم ایران و نیروهای نیابتی‌اش کشته خواهند شد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، گفت: «اگر به ایران اجازه داده شود از امثال چین و روسیه سلاح خریداری کند، غیرنظامیان بیشتری در خاورمیانه به دست این رژیم و نیروهای نیابتی‌اش کشته خواهند شد. به همین روشنی.»

پمپئو در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه خود گفت: «ایران تبدیل به قاچاقچی اسلحه برای مادوروها و اسدهای جهان خواهد شد. دشمنان قسم خورده اسرائیل مانند حماس و حزب‌الله بهتر تسلیح می‌شوند و کشورهای اروپایی در خطر خواهند افتاد.»

مایک پمپئو تاکید کرد رژیم ایران تا زمانی‌که مانند ملت‌های دیگر عادی رفتار نکند نباید اجازه دسترسی به تسلیحات را داشته باشد و افزود: «هدف ما بسیار واضح است. تا زمانی‌که جهان [در مورد ایران] به این اطمینان نرسد برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی کار درستی نیست.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین با محکوم کردن سه قتل ناموسی اخیر در ایران گفت طی ۴۰ سال گذشته جمهوری اسلامی تلاش کرده که جایگاه انسانی زن را از بین ببرد.

پمپئو گفت: «چهل سال است که رهبران فاسد ایران جنایت را تایید کرده، برای از بین بردن ارزش انسانی زن تلاش کرده‌اند و فریادهای دادخواهی را نشنیده گرفته‌اند.»

وزیر خارجه آمریکا در خصوص اجازه ندادن ایران به آژانس انرژی اتمی برای بازرسی دو سایت فعالیت‌های هسته‌ای خود گفت که «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود صریحا عنوان کرده که ایران به بازرسان این سازمان اجازه نداده از دو سایت که به نظر می‌رسد پیش از برجام در آنها فعالیت هسته‌ای صورت می‌گرفته بازدید کنند.»

او افزود: «ایران اجازه بازرسی به آژانس نمی‌دهد و این ربطی به برجام ندارد، بلکه به چارچوب ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) و شرایط پادمان‌ها مربوط است که در آژانس مورد توافق ایران قرار گرفته است. این بی‌سابقه است که رژیم به آژانس اجازه دسترسی نداده باشد.»

 پمپئو گفت: «من فکر می کنم همه ملت‌ها به این نتیجه خواهند رسید که [پایان تحریم تسلیحاتی ایران] ایده بدی است. آنها از اینکه برجام اجازه داد که این تحریم منقضی شود پشیمان خواهند شد.»  

از سوی دیگر پمپئو با اشاره به رایزنی آمریکا با متحدان و شرکای بین‌المللی خود در مورد تحریم تسلیحاتی ایران گفت: «آنها نیز می‌دانند که اگر به ایران اجازه داده شود که دوباره به یک تاجر اسلحه شود، خاورمیانه بی‌ثبات خواهد شد.»

 بر اساس توافق هسته‌ای ایران، تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی از ماه اکتبر منقضی خواهند شد. با توجه به اینکه آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده و عضوی از این توافق نیست، واشنگتن سعی دارد از طریق شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های تسلیحاتی ایران را تحریم کند.

تازه چه خبر؟
ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی و محکوم به اعدام در ایران به یک نشریه سوئدی گفت که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده...More
پیروزی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در ایالت پنسیلوانیا تایید شد. تام ولف، فرماندار این ایالت در توییتی خبرداد که وزارت امور داخلی پنسیلوانیا «...More
جلسه دوم محاکمه غیابی ۲۰ شهروند سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی برگزار شد. در میان این افراد، سعودی القطانی،...More
مقام‌های محلی افغانستان اعلام کردند که دو انفجار همزمان در ولایت بامیان در مرکز این کشور، دست‌کم ۱۴ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت. زبردست صفایی، رییس...More
حسینعلی امیری،‌ معاون پارلمانی رییس‌جمهور ایران،‌ در واکنش به اعلام خبر شکایت حسن روحانی از یک عضو هیات رییسه مجلس گفت رویکرد دولت شکایت از نمایندگان...More