پمپئو به اسرائیل و امارات متحده عربی می‌رود | ایران اینترنشنال

پمپئو به اسرائیل و امارات متحده عربی می‌رود

 

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه نوشت مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، راهی اسرائیل و امارات متحده عربی است تا درباره عادی‌سازی روابط بین این دو کشور با مقام‌های آنها گفت‌وگو کند.

بر این اساس، پمپئو روز دوشنبه از اسرائیل دیدار می‌کند و روز بعد به امارات متحده عربی می‌رود.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، افزودند بررسی چالش‌های امنیتی که از جانب ایران و چین در منطقه وجود دارد نیز در دستور کار پمپئو است.

رویترز در گزارشش به نقل از یک مقام دولت آمریکا نوشت انتظار می‌رود جرد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفید و داماد دونالد ترامپ، نیز در هفته‌های آینده به اسرائیل و امارات سفر کند و ممکن است به کشورهای دیگر هم برود.

کوشنر پیشتر گفته بود شانس زیادی وجود دارد که کشورهای دیگری نیز به زودی با اسرائیل به توافق برسند.

اسرائیل و امارات متحده عربی  روز ۲۳ مرداد اعلام کردند با میانجیگری رییس‌جمهوری آمریکا به یک توافق تاریخی برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک دوجانبه خود دست یافتند.

بر اساس این توافق اسرائیل موافقت کرد طرح الحاق مناطقی در کرانه باختری را تعلیق کند. 

رییس‌جمهوری ایران توافق امارات و اسرائیل را «خطای بزرگ و اقدامی خائنانه» خوانده و آن را مرتبط با انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دانسته است.

حسن روحانی همچنین هشدار داده که اگر «بخواهند پای اسرائیل را به منطقه باز کنند برخورد دیگری با آنان انجام خواهد شد».

محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، هم گفته «محاسبات» نیروهای مسلح نسبت به امارات تغییر خواهد کرد. او افزوده اگر اتفاقی در منطقه خلیج فارس بیفتد و امنیت ایران دچار خدشه شود، ایران آن را «از چشم امارات متحده عربی» می‌بیند.

با این حال، انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، روز ۲۷ مرداد در صفحه توییتر خود اعلام کرد توافق عادی‌سازی روابط کشورش با اسرائیل یک «تصمیم مستقل حاکمیتی» است و به ایران ربطی ندارد.

او بعدا در مصاحبه‌ای با  شورای آتلانتیک گفت «لفاظی‌ها و موضع تهاجمی ایران در منطقه طی سال‌ها» باعث توافق عادی‌سازی روابط بین کشورش و اسرائیل شد.

قرقاش در ادامه به تلاش کشورش برای برطرف کردن مشکلات با ایران اشاره کرد و گفت: «ایران همسایه ماست و مهم است که بگوییم مشکلات جدی با آن داریم اما می‌خواهیم آنها را از طریق گفت‌وگو حل کنیم.»

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More