پمپئو: ایران پایگاه جدید القاعده است | ایران اینترنشنال

پمپئو: ایران پایگاه جدید القاعده است

همزمان با اظهارات جدید مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا،‌ مبنی بر ارتباط و حمایت جمهوری اسلامی از القاعده، خبرگزاری رویترز گزارش داد واشینگتن پنج نفر را در این زمینه به فهرست تحریم‌های خود اضافه خواهد کرد.

پمپئو روز سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه گزارش داد دولت آمریکا پنج نفر را که مرتبط با ایران هستند تحت تحریم‌های «ضد تروریستی» خود قرار خواهد داد. یکی از این افراد «ابورحمان المغربی» عنوان شده است.

بر اساس گزارش وزارت خزانه‌داری ایالات متحده،‌ این افراد به عنوان «تروریست جهانی» معرفی می‌شوند.

پمپئو طی یک سخنرانی بر پایه اسناد تازه از طبقه‌بندی خارج شده امنیتی آمریکا اشاره کرد که ایران «پایگاه جدید» گروه تروریستی القاعده شده است که نیروهای این گروه را به کشورهای دیگر از جمله یمن و سوریه می‌فرستد.

او گفت: «همه چیز در سال ۲۰۱۵ تغییر کرد و در آن سال ایران اجازه داد القاعده یک شبکه عملیاتی دیگر تشکیل دهد و اجازه داد در ایران بمانند.»

پمپئو ایران را را متهم کرد که پایگاهی برای فرماندهی جدید این گروه مهیا کرده است. وزیر خارجه آمریکا گفت وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی حمایت لجستیکی از القاعده فراهم می‌کنند.

این مقام ایالات متحده افزود: «ماموران القاعده از ایران دستور و تجهیزات می‌گیرند و ایران در واقع عوامل القاعده را کنترل می‌کند. لازم نیست مامور سیا باشید تا بدانید اتحاد ایران و القاعده چقدر خطرناک است.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین به حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در آمریکا اشاره کرد و گفت: «مدارکی از نقش ایران در این حملات وجود ندارد، اما قاضی ایران را متهم کرد به شکلی به القاعده کمک کرده و تعدادی خانواده القاعده در ایران پناه گرفتند.»

او اضافه کرد: «روابط ایران و القاعده از ۱۱ سپتامبر شکل گرفته است.»

در حالی آمریکا بر ارتباط ایران با القاعده تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی پیشتر این موضوع را رد کرده است.

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، سال گذشته این گزارش‌ها از سوی دولت ترامپ را با هدف «آماده‌سازی افکار عمومی مردم آمریکا برای یک ماجراجویی جدید در منطقه غرب آسیا» و همچنین «زمینه‌سازی برای استفاده از نیروی نظامی علیه یک کشور دیگر» خوانده بود.

ظریف اکنون نیز همزمان با سخنرانی ظریف به گزارش‌های مطرح شده در زمینه ارتباط با القاعده واکنش نشان داد. او در توییترش این گزارش‌ها را «دروغ‌های جنگ‌افروزانه» خواند و نوشت «تروریست‌های ۱۱ سپتامبر از مقصدهای مورد علاقه پمپئو در خاورمیانه آمدند. هیچ کدام از ایران نبودند.» 

 

بودجه نظامی ایران ۲۴ درصد کم شد

تحریم‌های تازه آمریکا، از جمله آخرین اقدام‌های دولت دونالد ترامپ در چارچوب کارزار «فشار حداکثری» علیه ایران به شمار می‌رود که کمتر از ۱۰ روز مانده به روی کار آمدن جو بایدن همچنان ادامه دارد.

پمپئو سه‌شنبه در صفحه توییترش متن‌هایی منتشر کرد و نوشت که در پی تحریم‌های آمریکا، بودجه پیشنهادی ایران در بخش نظامی ۲۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

او اشاره کرد: «ما هزار و ۵۰۰ شخص و نهاد را هدف [تحریم] قرار دادیم که رژیم را از ۷۰ میلیارد دلاری که برای تروریسم،‌ فعالیت موشکی و برنامه‌های هسته‌ای استفاده می‌شد محروم کرد.»

تازه چه خبر؟
ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز در در بخش پاتاوه شهرستان دنا در جریان آتش‌سوزی گسترده سوخت. به گزارش رسانه‌های محلی آتش‌سوزی گسترده در...More
دست‌کم دو خبرنگار بر اثر واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران که به استان آذربایجان غربی سفر کرده بودند، جان باخته و ۲۱ نفر زخمی شدند. رییس مرکز مدیریت...More
بر اساس یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر، ایرِنا، تقریبا دو سوم پروژه‌های انرژی‌های بادی و خورشیدی که در سال ۲۰۲۰ ساخته شده‌اند، قادرند...More
جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری با وصول آخرین صورتجلسات از ۹۱ صندوق باقی‌مانده انتخابات تکمیل شده است. بر...More
وب‌سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، خبر داد که بامداد چهارشنبه دوم تیرماه «اقدام خرابکارانه» علیه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی...More