پمپئو: آمریکا قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را هفته آینده به شورای امنیت می‌دهد | ایران اینترنشنال

پمپئو: آمریکا قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را هفته آینده به شورای امنیت می‌دهد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در نشست خبری روز چهارشنبه خود گفت ایالات متحده هفته آینده قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت ارائه خواهد داد.

پمپئو با اشاره به این‌که بخش بزرگی از مناقشه یمن به دلیل اقدام جمهوری اسلامی ایران در ارسال غیرقانونی سلاح به حوثی‌های این کشور است، گفت: «آمریکا هفته آینده برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد کرد.»

به موجب توافق هسته‌ای ایران، تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی در مهر ماه پایان می‌یابد. از آنجا که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده بود و عضوی از این قرارداد به شمار نمی‌آید، واشینگتن قصد دارد از طریق شورای امنیت به تمدید تحریم‌های ایران اقدام کند.

در عین حال ناظران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند که این اقدام آمریکا در شورای امنیت با مخالفت روسیه و چین مواجه شود.

پمپئو با اشاره به اینکه شورای امنیت سازمان ملل مسئول حفظ صلح و امنیت در جهان است، گفت: «اگر این شورا به حامی شماره یک تروریسم دولتی اجازه دهد آزادانه سلاح خرید و فروش کند، وظیفه خود را کاملا به سخره گرفته است.»

او افزود: «آمریکا در هر حال کار درست را انجام خواهد داد و اطمینان حاصل خواهد کرد که تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شده است.»

پمپئو همچنین با اشاره به مکانیسم ماشه که در توافق هسته‌ای ایران ذکر شده گفت ایالات متحده می تواند از این گزینه نیز استفاده کند.

بر اساس مکانیسم ماشه، اگر یکی از طرف‌های برجام به این نتیجه برسد که طرف مقابل به تعهدات خود پایبند نیست، می‌تواند به کمیسیون مشترک که با هدف نظارت بر اجرای این توافق تاسیس شده شکایت کند.

اگر در مدت ۳۵ روز، موضوع شکایت حل و فصل نشود، شاکی می‌تواند این وضعیت را دلیلی برای توقف اجرای تعهدات برجام در نظر گرفته و موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل گزارش دهد. شورای امنیت نیز ۳۰ روز فرصت دارد تا درباره ادامه تعلیق و یا بازگرداندن تحریم‌ها قطعنامه صادر کند. اگر شورای امنیت نتواند در این مدت اقدامی انجام دهد، بنابر مکانیسم ماشه تمام تحریم‌های شورای امنیت که پیش از برجام اعمال شده بود به طور خودکار بازمی‌گردند.

پمپئو در کنفرانس خبری خود گفت: «ما کاملا آگاه هستیم که آمریکا گزینه مکانیسم ماشه را در اختیار دارد و ما هر کاری را که از عهده آمریکا بربیاید انجام خواهیم داد تا تحریم تسلیحاتی [علیه ایران] تمدید شود. من اطمینان دارم که ما موفق خواهیم شد.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به توافق همکاری ۲۵ ساله ایران و چین گفت: «ایران و چین کشورهایی هستند که در کنار هم ایستاده‌اند تا سلاح بفروشند و خاورمیانه را بی‌ثبات کنند، اسرائیل و اروپا را به مخاطره بیندازند و جان مردم آمریکا را تهدید کنند. ما اجازه نخواهیم داد این اتفاق بیفتد در نتیجه از همه ابزارهای دیپلماتیک موجود استفاده خواهیم کرد.»

پمپئو به اقدامات چند ماه اخیر آمریکا برای برگزاری مذاکرات بین سه قدرت بزرگ هسته‌ای جهان اشاره کرد و گفت واشینگتن نهایت تلاش خود را به کار بسته تا سه کشور ایالات متحده، روسیه و چین که بیشترین توان هسته‌ای را دارند، وارد گفت‌وگوهای راهبردی شوند تا برای کاهش خطر تسلیحات اتمی در جهان راهکاری پیدا کنند.

تازه چه خبر؟
روزنامه خراسان از کشته شدن نوعروس ۱۵ ساله به دست همسر ۲۰ ساله‌اش در محله پنج‌تن مشهد خبر داد و نوشت: «منصور جوان ۲۰ ساله تبعه کشور بیگانه که به تازگی...More
فرانسیس فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، گفت کشورش به فشارهای خود بر چین برای بهبود بخشیدن به وضعیت حقوق بشر در چین ادامه خواهد داد و به برگزاری «...More
پس از چندین بار سقوط بزرگ ارزش بیت‌کوین که میلیاردها دلار سرمایه را از بین برد، اکنون ارز دیجیتال به بالاترین ارزش خود از ژانویه ۲۰۱۸ بازگشته و قیمت...More
صفحه توییتر دولت اسرائیل در یک رشته توییت به شرح ماجرای انتقال گوزن‌های ایرانی به اسرائیل برای احیای این گونه رو به انقراض در اسرائیل پرداخت. به...More
الهام صمیمی، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، که پیشتر نیروهای امنیتی منزل او را مورد تفتیش قرار داده بودند، روز دوشنبه سوم آذر ماه بازداشت شد. این...More