پلیس هند چهار نفر را به اتهام بمب‌گذاری سال گذشته در نزدیکی سفارت اسرائیل بازداشت کرد | ایران اینترنشنال

پلیس هند چهار نفر را به اتهام بمب‌گذاری سال گذشته در نزدیکی سفارت اسرائیل بازداشت کرد

پلیس هند اعلام کرد در عملیاتی چهار نفر ساکن شهر کارگیل در ایالت جامو و کشمیر را به اتهام شرکت در بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو در دهم بهمن ۱۳۹۹ دستگیر کرده است.

این چهار نفر نظیر حسن، ۲۶ ساله، ذوالفقار الوزیر، ۲۵ ساله، عیوض حسین، ۲۸ ساله و مزمل حسین، ۲۵ ساله، نام دارند و از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دهلی نو و پنجاب هستند.

به گفته پلیس هند، در حال حاضر این چهار نفر در بازجویی به سر می‌برند.

روز جمعه،‌ دهم بهمن‌ماه، انفجاری کوچک در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی‌نو روی داد و به چند خودرو که در نزدیکی محل انفجار قرار داشتند آسیب وارد کرد.

به گفته پلیس هند، این حادثه تلفات جانی نداشت و انفجار بر اثر یک بمب دست‌ساز رخ داد.

چند ساعت پس از آن نیز یک بمب در نزدیکی سفارت اسرائیل در پاریس کشف شد و این احتمال مطرح شد که این دو حادثه جزو مجموعه اقدامات هماهنگ علیه اسرائیل بوده است.

ساعاتی پس از این انفجار، رسانه‌های هند گزارش دادند که نیروهای امنیتی این کشور یک هواپیمای شرکت ماهان را به این عنوان که «تهدید به بمب‌گذاری شده»، در فرودگاه دهلی‌نو برای ساعاتی متوقف کردند و همه ۹۴ سرنشین و وسایل آنها را مجددا تحت بازرسی امنیتی دقیق قرار دادند.

رسانه‌های هندی همچنین گزارش دادند که پلیس دهلی‌نو پس از انفجار روز جمعه در نزدیکی سفارت اسرائیل، به دنبال جزئیات ورود مسافران از ایران و دیگر کشورهای غرب آسیا در یک ماه پیش از انفجار بوده است.

از سوی دیگر، نیروهای امنیتی اسرائیلی نیز اعلام کردند که احتمال دارد دانشجویان شیعه هندی که در ایران درس خوانده‌اند با دستور و آموزش سپاه پاسداران به عملیات بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلنی‌نو اقدام کرده باشند.

به گزارش کانال ۱۳ اسرائيل، در محل انفجار نامه‌ای خطاب به سفیر اسرائیل به دست آمده که در آن از قاسم سلیمانی و محسن‌فخری‌زاده به عنوان «شهید» یاد شده است.

نویسندگان این نامه که خود را «جیش الهند» معرفی کرده‌اند، سفیر اسرائیل در هند را به مرگ تهدید کرده و گفته‌اند این انفجار فقط یک «پیش‌پرده» است.

یک مقام امنیتی هند به نشریه «ایندین اکسپرس» گفت همان طور که ایران در حمله‌های سال ۲۰۱۲ علیه دیپلمات‌های اسرائیلی در هند، گرجستان و تایلند نقش داشت، این بار نیز یک گروه ایرانی مظنون به دست داشتن در این انفجار است.

این مقام امنیتی هند همچنین با اشاره به ماده انفجاری «پینتریت» در این حادثه گفت: «دسترسی به پینتریت نشان می‌دهد یک گروه تروریستی فراملی یا گروهی مورد حمایت یک دولت در این حادثه دست داشته است.»

 

تازه چه خبر؟
دو سازمان حقوق بشری از اعدام سه زندانی جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان اصفهان در روز یکشنبه خبر دادند که دو نفر از آنان در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال...More
نايف بن فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، اعلام کرد موضوع حمایت ایران از شبه‌نظامیان در منطقه باید در مذاکرات جاری در وین مطرح شود و این...More
حیدر محمدی، مدیرکل داروی وزارت بهداشت، دلیل کمبود داروی رمدسیور،از جمله داروهای کرونا را مشکل در واردات مواد اولیه به دلیل مشکلات کارخانه تامین کننده...More
در آخرین روز تعطیلی اداره‌ها در دو استان تهران و البرز، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از اجرا نشدن صحیح و کامل تعطیلی این شهر...More
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، از کشته شدن دو سرباز ارتش این کشور، در پی وقوع یک حمله در شمال سوریه خبر داد. اوغلو افزود که نیروهای ترکیه در...More