پزشکان روس: آثاری از ماده شیمیایی صنعتی روی لباس و انگشتان ناوالنی پیدا شد | ایران اینترنشنال

پزشکان روس: آثاری از ماده شیمیایی صنعتی روی لباس و انگشتان ناوالنی پیدا شد

 

الکساندر موراخوفسکی، رییس بیمارستان شهر امسک در سیبری روسیه که الکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت، در بخش ویژه آن بستری است، از کشف «آثاری از یک ماده شیمیایی صنعتی روی لباس و انگشتان» ناوالنی خبر داد.

در حالی که نزدیکان ناوالنی از مسمومیت عمدی او خبر داده‌اند، موراخوفسکی، روز جمعه، دلیل وخامت حال ناوالنی را یک «مشکل متابولیسم» مربوط به افت زیاد قند خون اعلام کرد.

او با این حال درخواست برای انتقال ناوالنی به خارج از کشور را «ناپخته» توصیف کرد و ادامه داد تا زمانی که وضعیت جسمی این منتقد دولت روسیه پایدار نشود، او در این بیمارستان خواهد ماند. 

پزشکان روس وضعیت جسمی ناوالنی را «ناپایدار» اعلام کرده‌، اما گفته‌اند که «هیچ سمی» را در بدن او نیافته‌اند.

در حالی که پزشکان روس بر وضعیت نامناسب جسمی ناوالنی برای انتقال به آلمان تاکید می‌کنند، پزشکان آلمانی که از سوی یک سازمان غیردولتی این کشور برای انتقال ناوالنی به آلمان به روسیه رفته‌اند، اعلام کردند این منتقد حکومت روسیه در وضعیت مناسب برای انتقال به آلمان است.

بنیاد «سینما برای صلح»، روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «گروه پزشکی آلمانی به ما گفتند که این گروه قادر و مایل به انتقال آقای ناوالنی به برلین هستند و این خواست خانواده ناوالنی نیز است.» 

لئونید ولکف، یکی از اعضای این تیم پزشکی آلمانی، اعلام کرد پزشکان آلمانی مجوز حضور در بیمارستان محل بستری ناوالنی و معاینه او را دریافت کرده‌اند.

او روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت که هنوز آزمایشی  روی ناوالنی انجام نشده و «ما با حل مشکل فاصله طولانی داریم».

ولکف بار دیگر با تاکید بر ضرورت انتقال ناوالنی به آلمان، اضافه کرد: «هیچ اطلاعات موثقی، هیچ اطلاعات مستقلی، به ما داده نشده است.»

همچنین یکی از نزدیکان ناوالنی از دادگاه حقوق بشر اروپا خواست تا مجوز انتقال ناوالنی به آلمان را بگیرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع آگاه در دادگاه حقوق بشر اروپا در شهر استراسبورگ نوشت: «او از دادگاه خواست دولت روسیه را به صدور مجوز برای انتقال آقای ناوالنی به آلمان و درمان در این کشور دعوت کند.»

براساس این گزارش، قرار است که دادگاه حقوق بشر اروپا در روزهای آینده این درخواست را بررسی کند.

پیشتر یولیا ناوانایا، همسر ناوالنی، با ارسال نامه‌ای به ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، از او خواسته بود که مجوز انتقال شوهرش به بیمارستانی در آلمان را صادر کند. همسر ناوالنی متن نامه خود به پوتین را در توییتر منتشر کرده است.

مخالفان پوتین، تصمیم مخالفت با انتقال ناوالنی به آلمان را یک «تصمیم سیاسی» می‌دانند که جان این منتقد پوتین را تهدید می‌کند.

اما دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، روز جمعه اعلام کرد که این تصمیم «کاملا پزشکی» بوده و پزشکان روس «همه تلاش خود را برای شناسایی دلایل بیماری و همچنین درمان او» انجام خواهند داد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز اعلام کرد این کشور با روسیه در این زمینه «در تماس» است.

ناوالنی ۴۴ ساله که منتقد شماره یک پوتین در روسیه به شمار می‌رود، روز پنج‌شنبه، زمانی که در یک هواپیما در حال پرواز به سوی مسکو بود، دچار مشکل شد و به بیمارستانی در شهر امسک منتقل شد.

او اکنون در بخش ویژه این بیمارستان زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار دارد.

تازه چه خبر؟
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More
حمیدرضا نجاری، رییس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که «هیچ موردی» از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در این کشور وجود ندارد...More
یک روز پس از ترور محسن فخری‌‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، تجمعات مشابهی در تهران و برخی از شهرهای دیگر ایران از سوی گروهی از حامیان جمهوری اسلامی...More
در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، دولت آلمان همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری فراخواند. یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز شنبه هشتم...More
عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط‌ زیست ایران، سخنان نقل‌شده از او مبنی بر این‌که روح‌الله خمینی «فرزند ناخلف آمریکا» بود را تقطیع شده خواند. کلانتری...More