پروازهای «ماهان‌ایر» به ایتالیا ممنوع شد | ایران اینترنشنال

پروازهای «ماهان‌ایر» به ایتالیا ممنوع شد

ایتالیا همانند برخی دیگر از متحدان اروپایی خود، پرواز شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» را به این کشور ممنوع کرد. پیشتر آلمان و فرانسه از انجام پروازهای «ماهان‌ایر» در آسمان خود جلوگیری کرده بودند.

روزنامه ایتالیایی لاستامپا روز جمعه دهم آبان‌ماه در گزارشی نوشت تلاش برای لغو پروازهای شرکت ماهان‌ایر در دستور کار سفر اخیر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به رم بوده است.

پیش از این «ماهان» به‌طور هفتگی از تهران به مقصد فرودگاه‌های میلان و رم پرواز داشت. ایالات متحده، شرکت‌ هواپیمایی ماهان‌ایر را به‌سبب استفاده نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، در جنگ سوریه در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر اخیر خود به ایتالیا در مصاحبه با روزنامه لاستامپا گفته بود: «ایالات متحده می‌تواند اطلاعاتی در اختیار دولت ایتالیا قرار دهد که این کشور به‌راحتی بتواند در این زمینه تصمیم‌گیری کند.»

وزارت خرانه‌داری آمریکا علاوه بر این‌که شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» را به‌طور مستقیم تحریم کرده‌ است، چندین شرکت هواپیمایی خارجی، از جمله دو شرکت تایلندی و مالزیایی را نیز به‌خاطر همکاری با «ماهان‌ایر» در شمول تحریم‌های خود قرار داده است.

علاوه بر «ماهان‌ایر»، سه شرکت هواپیمایی ایرانی دیگر، با نام‌های «کاسپین»، «معراج» و «پویا‌ ایر»، نیز تنها چند هفته پس از اعلام خروج ایالات متحده از سند «برجام» در لیست تحریم‌های اقتصادی آمریکا جای گرفته‌اند.

پس از توافق هسته‌ای موسوم به برجام در سال ۲۰۱۵، ایتالیا هم به مانند سایر شرکای اقتصادی خود در اروپا، به‌دنبال تقویت روابط تجاری خود با ایران بود. در همین راستا، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، در اوایل سال ۲۰۱۶ به رم سفر کرد و با مقام‌های این کشور برای بهبود روابط تجاری گفت‌وگو داشت.

براساس اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت «ماهان‌ایر»، این شرکت هواپیمایی کماکان به مقصد دو شهر اروپایی دیگر، بارسلون و آتن، به‌طور هفتگی پرواز دارد.

 

تازه چه خبر؟
تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، در واکنش به تصمیم دولت بایدن برای تعلیق موقت فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در توییتی نوشت...More
فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی، در واکنش به اعتراضات سهام‌داران مالباخته بازار بورس،گفت که دولت از بورس حمایت می‌کند، اما تضمین نمی‌دهد. وزیر...More
هشتگ مربوط به بازداشت گسترده فعالان کرد در چند استان ایران در چند هفته اخیر ترند اول ایران شد. گروهی از کاربران توییتر با #FreeKurdishActivists ضمن...More
تلویزیون دولتی چین گزارش داد این کشور استفاده از ابزار مقعدی را برای آزمایش افراد در معرض خطر ابتلای ویروس کرونا آغاز کرده است. شبکه فرانس‌۲۴ نوشت...More
دو دختر نوجوان در دزفول، استان خوزستان، به صورت همزمان اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست دادند. علی قمیشی،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، روز...More