ولی‌عهد سعودی: تعلل در مقابله با ایران، انتظار اصابت گلوله به مغزمان است | ایران اینترنشنال

ولی‌عهد سعودی: تعلل در مقابله با ایران، انتظار اصابت گلوله به مغزمان است

 

شاهزاده محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد سعودی که به آمریکا سفر کرده است، گفته که «توافق هسته‌ای با ایران، از دست‌یابی تهران به بمب هسته‌ای جلوگیری نخواهد کرد».

ومحمد بن‌سلمان در گفت‌وگو با روزنامه «نیویورک تایمز»، افزوده است که «مشاهده دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای، به لحظه شماری برای رسیدن گلوله به سرمان شبیه است».

ولی‌عهد سعودی در گفت‌وگویی که روز سه‌شنبه هفتم فروردین‌ماه در روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شده است، ضمن انتقاد از توافق هسته‌ای ایران، گفت که «این توافق تنها دست‌یابی ایران به سلاح اتمی را به تأخیر می‌اندازد؛ اما جلوی آن را نمی‌گیرد».

محمد بن‌سلمان در ادامه افزود: «هدف ایران را می‌دانیم. اگر به سلاح اتمی دست یابد، از آن به‌عنوان سپری استفاده می‌کند تا هر کاری بخواهد، در منطقه انجام دهد و با در دست داشتن این سلاح، ضمانت کند که کسی نمی‌تواند به آن کشور حمله کند».

ولی‌عهد عربستان سعودی خواستار جایگزینی توافق هسته‌ای کنونی معروف به «برجام» با توافقی دیگر شد که به گفته او، باید مانعی همیشگی برای دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای باشد.    

عربستان سعودی، ایران را به حمایت تسلیحاتی از حوثی‌ها در یمن متهم می‌کند. حوثی‌ها روز دوشنبه ششم فرودین‌ماه، هفت موشک به‌سمت عربستان شلیک کردند. مقامات نظامی این کشور گفته‌اند که این موشک‌ها را در شمال‌شرقی شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی، ساقط کرده‌اند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، شامگاه سه‌شنبه هفتم فروردین‌ماه، بار دیگر ایران را به حمایت موشکی از حوثی‌ها متهم کرد و گفت که کشورش پاسخ به دشمنی‌های تهران را برای خود محفوظ می‌دارد.

با آغاز بحران‌های سیاسی در شماری از کشورهای عربی ازجمله یمن، سوریه و عراق، در چند سال گذشته، تنش میان عربستان و ایران، شدت گرفت. همچنین اعدام نمر النمر، روحانی شیعه در عربستان سعودی، در سال ۲۰۱۶ به اتهام «مشارکت در عملیات تروریستی» که حمله به سفارت و کنسولگری سعودی در تهران و مشهد را درپی داشت، این تنش را تشدید کرد.

 

تازه چه خبر؟
حمیدرضا میلانی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی، از ورشکستگی بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد در سال‌جاری خبر داد. دبیر انجمن صنفی...More
احمد مرادی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت توان ایجاد یک میلیون شغل مورد نیاز در سال را ندارد. نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس...More
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد تا صبح شنبه شانزدهم اسفند، ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۳۲۳ دوز واکسن به شهروندان ایالات متحد‌ه تزریق...More
محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، با تاکید بر «لزوم اعمال حاکمیت و الزام شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌‎های خارجی به اجرای قوانین جمهوری اسلامی...More
بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال...More