وزیر خارجه عربستان سعودی: به رابطه عالی با آمریکا در دولت بایدن خوشبین هستم | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه عربستان سعودی: به رابطه عالی با آمریکا در دولت بایدن خوشبین هستمپس از آن‌که آمریکا رسما از تصمیم خود برای مشورت با متحدانش در مورد ایران خبر داد، فیصل بن فرحان،‌ وزیر خارجه عربستان سعودی،‌ اعلام کرد کشورش به داشتن رابطه «عالی» با آمریکا در دولت جو بایدن خوشبین است.

فرحان روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه انتصاب‌های دولت بایدن را نشان‌دهنده «فهم از مسائل مشترک» بین دو کشور عنوان کرد.

او همچنین در مورد ایران اشاره کرد که حکومت این کشور باید ذهنیتش را تغییر دهد و بر «رفاه مردم» خود متمرکز شود.

این اظهارات در پی آن بیان می‌شود که پس از برگزاری مراسم تحلیف رییس‌ جمهور جدید آمریکا در روز چهارشنبه،‌ جن ساکی،‌ سخنگوی  کاخ سفید،‌ در نخستین نشست مطبوعاتی‌ تایید کرد: «جو بایدن قصد دارد در مورد مساله هسته‌ای و سایر موضوعات نگران‌کننده درمورد ایران با رهبران کشورهای جهان و متحدان آمریکا گفت‌وگو کند.»

پیش از این نیز مقام‌های دولت دونالد ترامپ از جمله الیوت آبرامز،‌ نماینده ایالات متحده در امور ایران،‌ توصیه کرده بودند دولت بایدن با متحدان آمریکا در اروپا و منطقه درباره مساله هسته‌ای و توافق با ایران مذاکره کند.

عربستان و بحرین از جمله کشورهایی هستند که مقام‌های آن پس از انتخابات آمریکا و در آستانه آغاز به کار دولت جدید گفته‌ بودند واشینگتن برای توافق جدید با ایران باید با کشورهای منطقه مذاکره کند.

ایران هرگونه مذاکره دوباره بر سر برجام را رد کرده و طی هفته‌های گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی بارها تکرار کرده‌اند که واشینگتن باید تحریم‌ها را لغو کرده و به برجام بازگردد.

با این حال آمریکا هم در مقابل، خواستار بازگشت تهران به شرایط و تعهدات برجامی شده است.

ایران طی ماه‌های گذشته در ادامه سیاست کاهش اجرای تعهدات برجامی علاوه بر افزایش سطح غنی‌سازی به ۲۰ درصد،‌ تصمیم دارد در صورت عدم رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا اجرای پروتکل الحاقی و بازرسی‌های آژانس در سایت‌های هسته‌ای را به صورت مرحله‌ای محدود و متوقف کند.

تازه چه خبر؟
بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال...More
معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو...More
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد...More
حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی...More