وزیر خارجه آمریکا: هنوز مطمئن نیستیم که ایران می‌خواهد به تعهدات خود در برجام بازگردد | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه آمریکا: هنوز مطمئن نیستیم که ایران می‌خواهد به تعهدات خود در برجام بازگردد

بعد از سپری شدن پنج دور از مذاکرات وین و در آستانه دور جدید این گفت‌و‌گوها، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت: ایالات متحده هنوز از تمایل ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی خود، مطمئن نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه، هفدهم خرداد، در نشست اعضای کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت، با توجه به پایان پنجمین دور از مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین و در آستانه دور ششم آن در روزهای آینده، آمریکا هنوز مطمئن نیست که جمهوری اسلامی می‌خواهد به توافق‌های صورت گرفته در سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام بازگردد.

بلینکن با اشاره به پایان پنجمین دور از مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین گفت: «مقامات ایرانی برخلاف ادعای خود، رفتاری مغایر با آنچه امکان دارد که دو طرف را به مذاکرات برجام باز گرداند، انجام می‌دهند و هنوز تمایلی از خود برای انجام اقدامات لازم برای بازگشت به برجام را نشان نداده‌اند.»

بلینکن در این نشست با اشاره به اقدام ایران در به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد، گفت که این اقدامات زمان دستیابی ایران به سلاح اتمی را کاهش داده است.

او با اشاره به فاصله ایران با دستیابی ایران به سلاح اتمی که پیشتر یک سال پیش‌بینی شده بود، گفت که در حال حاضر این فاصله به کمتر از چند ماه رسیده و در صورت تداوم شرایط فعلی ممکن است به چند هفته کاهش یابد.

وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه ششمین دور از مذاکرات برجام در وین به اعضای مجلس نمایندگان آمریکا گفت که «ما با وجود زمانی کمی که ایران برای توانایی دستیابی به سلاح اتمی دارد، ما هنوز حتی به مرحله اجرای متقابل تعهدات هم نرسیدهایم.»

همزمان رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز دوشنبه در نشست شورای حکام سازمان ملل متحد گفت، ایران همکاری‌های لازم را با آن‌ها نمی‌کند و به شدت از «پنهان‌کاری جمهوری اسلامی» نگران است.

رافائل گروسی گفت: «ایران هنوز در خصوص اطلاعات ذرات موجود مواد اتمی در سه سایت تهران و اصفهان، همکاری‌های لازم را با این آژانس صورت نمی‌دهد.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز پس از اظهارات آنتونی بلیکن با نشر پیامی از سیاست‌های دولت بایدن انتقاد کرد و مدعی شد که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، سیاست دونالد ترامپ رییس‌جمهور پیشین آمریکا در قبال ایران را ادامه می‌دهد.

اظهارات آنتونی بلیکن زمانی صورت گرفته است که چند روز پیش، پس از پایان پنجمین دور مذاکرات در وین، عباس عراقچی سرپرست تیم مذاکره کننده ایران در وین از احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا ابراز امیدواری کرده بود.

 

تازه چه خبر؟
نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در نامه‌ای به انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا، با اشاره به سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ و اعتراضات خوزستان و...More
مارکو روبیو، عضو جمهوری‌خواه، و الکس پادیلا، عضو دموکرات سنای آمریکا، طرحی را ارائه کردند که به موجب آن به ۵۲ آمریکایی که در ماجرای تسخیر سفارت...More
در پی شلیک دو راکت از لبنان به اسرائیل، توپخانه ارتش اسرائیل مواضع شلیک این راکت‌ها را هدف قرار داد. ارتش اسرائیل با اعلام اینکه هیچ کس در این حمله‌...More
به گزارش رسانه های بریتانیا، یک شهروند این کشور که در حمله پهپادی هفته گذشته ایران به کشتی مرسر استریت در دریای عرب کشته شده بود، ایدرین آندروود نام...More
وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶...More