وزیر خارجه آمریکا: در کنار مردم ایران ایستادیم | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه آمریکا: در کنار مردم ایران ایستادیم

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه طی چند توییت با اشاره به موارد مختلف نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی، بر حمایت ایالات متحده از مردم ایران تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در توییتی به زبان فارسی نوشت: «ما در کنار مردم ایران ایستادیم. ما سرکوبگران آنها را تحریم کردیم. ما حقیقت را در مورد وحشیگری رژیم افشا کردیم. ما رژیم را از پولی که می‌توانست برای حمایت از تروریسم استفاده شود، محروم کردیم. بدون شک فشار حداکثری کارآمد است.»

پمپئو در توییتی دیگر با انتشار عکس نسرین ستوده، بهنام محجوبی، آتنا دائمی و صبا کردافشاری، چهار نفر از فعالان زندانی در ایران، گفت وزارت خارجه آمریکا اولین تحریم‌ها را علیه دادگاه‌های انقلاب و قضات آنها به دلیل حبس زندانیان عقیدتی اعمال کرد. او افزود: آمریکا پیگیر آزادی «گروگان‌های رژیم» ایران است.

وزیر خارجه آمریکا در توییتی دیگر نوشت: «وقتی رژیم [جمهوری اسلامی] مردم ایران را درخیابان‌ها کشت، تظاهرات کنندگان شواهد را برای ما فرستادند و ما آن را برای اطلاع جهانیان منتشر کردیم. ما قاتلان، زندان‌بانان و قاضی‌های فاسد دادگاه‌های جعلی [داگاه‌های انقلاب] آنها را تحریم کردیم.»

پمپئو همچنین با اشاره به رویکرد دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی گفت: «به یمن دیپلماسی روشن‌بینانه و سخت‌گیرانه وزارت خارجه آمریکا، جهان دارد نسبت به تهدید رژیم اسلام‌گرا و تروریست ایران هوشیار می‌شود».

وزیر خارجه آمریکا همچنین با تاکید بر اینکه نباید اقدام‌های جمهوری اسلامی را به پای مردم ایران نوشت گفت: «همانطور که در مورد حزب کمونیست چین و مردم چین صدق می‌کند، ما باید بین رژیم اسلامگرای افراطی ایران و مردم ایران فرق قائل شویم. مردم ایران شکنجه‌گران خود را انتخاب نکردند. لیاقت آنها بسیار بالاتر از این است.»

ماه گذشته، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران را به تصویب نهایی رساند تا پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی برای یک سال دیگر باز بماند.

این قطعنامه از ایران خواسته است تا اطمینان حاصل کند هیچ‌کسی در معرض «شکنجه، یا سایر رفتارها و برخوردهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز» قرار نگیرد و به جمهوری اسلامی تاکید کرده که استفاده نظام‌مند از دستگیری‌ها و زندان‌های فرمایشی، از جمله ربایش افراد را متوقف کند.

مجمع عمومی سازمان ملل همچنین از ایران خواست به وضعیت نامناسب زندان‌های ایران رسیدگی کند، فعالان حقوق زنان را که به دلیل اعمال حقوق خود زندانی شده‌اند آزاد کند، به نقض حقوق اقلیت‌های قومی و زبانی و سایر اقلیت‌ها پایان دهد و انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده را به صورت آزاد برگزار کند.

 

تازه چه خبر؟
بیش از ۱۵۰ وکیل دادگستری با انتشار بیانیه‌ای با طرح مجلس برای محدودتر کردن اینترنت در ایران موسوم به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» مخالفت...More
تعدادی از پزشکان عمومی در شیراز و یاسوج، کرمان و تهران‌ با برپایی تجمع‌هایی ضمن اعلام اینکه امکان «‌تامین هزینه اولیه زندگی» خود را ندارند، خواهان...More
براساس گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلفات افراد غیرنظامی در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰...More
حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در آخرین جلسه هیات دولت گفت که دولتش بخشی از واقعیت‌ها را به دلیل «لطمه ندیدن» وحدت ملی و اینکه گفتن آنها را مفید فایده...More
سخنگوی شرکت نفت و گاز اروندان با تایید وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن نفت این شرکت، گفت که این حریق مربوط به یکی از ماشین آلات بوده است. ناصر فراهانی...More