وزیر خارجه آمریکا: حتی در صورت بازگشت به برجام، صدها تحریم ایران پابرجا می‌ماند | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه آمریکا: حتی در صورت بازگشت به برجام، صدها تحریم ایران پابرجا می‌ماند

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه گفت، پیش‌بینی می‌کند حتی اگر ایران و ایالات‌متحده به توافق هسته‌ای بازگردند، صدها تحریم آمریکا علیه تهران پابرجا خواهد ماند.

بلینکن در گزارش خود به کمیته سنا گفت، این تحریم‌ها اگر با برجام مغایرتی نداشته باشند، تا زمان تغییر رفتار جمهوری اسلامی، پابرجا خواهند ماند.

وزیر امور خارجه آمریکا، پیشتر نیز در نشست اعضای کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان که روز دوشنبه برگزار شد، گفته بود: «با توجه به پایان پنجمین دور مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین، ما هنوز از خواست جمهوری اسلامی برای بازگشت به توافق‌های صورت گرفته در برجام مطمئن نیستیم.»

بلینکن همچنین افزود: «مقامات ایرانی رفتارهای خلاف ادعای خود دارند و هنوز تمایلی که نشان دهنده خواست آنها برای بازگشت به برجام باشد از خود نشان نداده‌اند.»

دولت ایالات متحده، روز سه‌شنبه به ایران گفت كه باید به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد تا فعالیت های خود را همانطور كه در توافقنامه‌ای كه تا ۲۴ ژوئن، سوم تیر ماه، تمدید شده، ادامه دهد.

اشاره دولت آمریکا به توافق سه ماهه‌ای است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران در ماه فوریه برای کم کردن خسارات ناشی از تصمیم تهران برای قطع همکاری با آژانس امضا کردند.

بر اساس آن توافقنامه جانبی جدید، که در ۲۴ مه، سوم خرداد ماه، به مدت یک ماه تمدید شد، جمع‌آوری داده‌ها ادامه دارد و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای فقط می‌تواند بعد از کسب توافق به آنها دسترسی پیدا کند.

آژانس در این خصوص گفت که نگرانی از عدم تمدید احتمالی این توافق شرایط حاکم بر مذاکرات را سخت‌تر می‌کند.

آژانس در بخشی از بیانیه خود تاکید کرد که ما ایران را تشویق می‌کنیم تا از اقدامی که مانع جمع‌آوری یا دستیابی آژانس انرژی به اطلاعات ضروری است، خودداری کند.

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More