وزیر خارجه آمریکا: با خطرات رژیم ایران علیه آمریکا مقابله کردیم | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه آمریکا: با خطرات رژیم ایران علیه آمریکا مقابله کردیم

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در توییتی با هشتگ «‌توافق بد از توافق نکردن بدتر است»، اعلام کرد: «نادیده گرفتن ترور و برنامه‌های موشکی و هموار کردن مسیر رژیم ایران برای رسیدن به سلاح هسته‌ای، آمریکا را در خطر انداخت و ما با آن‌ مقابله کردیم.»

پمپئو روز سه‌شنبه ۲۳ دی ماه در چند توییت درباره ایران بار دیگر از سیاست‌های اتخاذ شده از سوی دولت دونالد ترامپ در سال‌های اخیر درباره ایران دفاع کرد.

او در یکی از این توییت‌ها با انتشار عکسی از حمله به سفارت آمریکا در تهران در ابتدای استقرار جمهوری اسلامی نوشت: «دولت ترامپ رژیم ایران را به عنوان گروهی دارای ایدئولوژی رادیکال شناسایی کرد که از سال ۱۳۵۷ شعار «‌مرگ بر آمریکا» سر می‌دهند.»

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «بخشی از کارشناسان سیاست خارجی آمریکا مرتب به دنبال فردی معتدل در رژیم ایران هستند که قرار است روزی «روابط را عادی» کند، واقعیت این است که پیدا کردن چنین چیزی در حکم کیمیا است.»

مایک پمپئو همچنین با انتشار عکسی از خامنه‌ای، روحانی، قآانی و ظریف نوشت: «این افراد تقریبا هر روز آمریکا و اسرائیل را تهدید می‌کنند.»

پیشتر وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که «امیدوار است سیاست‌های کنونی آمریکا در منطقه خاورمیانه ادامه یابد.»

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در دفتر صدای آمریکا در واشینگتن با اشاره به اینکه دولت قبلی دیدگاه متفاوتی داشت، اضافه کرد الان دیگر سال ۲۰۱۵ نیست. 

پمپئو، با تاکید بر تغییرات منطقه، گفت در چهار سال گذشته تغییرات اساسی در خاورمیانه ایجاد شده و آمریکا فرصت این را به دست آورد تا حکومت مذهبی ایران را محدود کند.

همچنین رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داده که مایک پمپئو قصد دارد اطلاعات جدیدی را در مورد ارتباط ایران با القاعده افشا کند.

بنابر این گزارش، پمپئو در سخنرانی روز سه‌شنبه خود در باشگاه ملی مطبوعات ایالات متحده، احتمالا در مورد ارتباط جمهوری اسلامی با القاعده و اقدام ایران در پناه دادن به ابومحمد المصری، فرد شماره دو القاعده که در مرداد ماه در تهران کشته شد، اطلاعات جدیدی را ارائه خواهد کرد.

با شروع کار دولت جو بایدن در آمریکا آنتونی بلینکن، فرد شماره دو وزارت خارجه و معاون مشاور امنیت ملی در دولت اوباما، مسئولیت وزارت خارجه این کشور را بر عهده خواهد گرفت.

بلینکن در زمان اوباما ، تلاش کرد تا برنامه اعزام‌ سربازان جنگی ایالات متحده را به تعداد کمی از افراد محدود کند. او اما سال گذشته به رویترز گفت که ترامپ با عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی در سوریه طی سال ۲۰۱۹ «اعتبار آمریکا را شکسته است.» و این اقدام باعث شد كه متحدان کرد آمریکایی در جنگ علیه دولت اسلامی بلاتكلیف باشند.

تازه چه خبر؟
مقام‌های اسرائیل روز دوشنبه مالکا لایفر، ناظم پیشین یک مدرسه در استرالیا و متهم به ۷۴ فقره آزار و تعرض جنسی دانش‌آموزان دختر، را به استرالیا مسترد...More
مهرالله رخشانی‌مهر، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس ایران، وجود چهار هزار مدرسه کانکسی در کشور را تایید کرد...More
وزارت خارجه چین ورود ناوگروه هواپیمابر آمریکا به آبراه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین را «قدرت‌نمایی» آمریکا خواند و گفت چنین اقدامی برای صلح مفید...More
کایلی مورگیلبرت،‌ محقق بریتانیایی-استرالیایی که دو ماه قبل و پس از دو سال زندان در ایران آزاد شده بود، خواستار حمایت از زندانیان «بی‌گناه» در زندان‌...More
ترکیه در ادامه اجرای برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا، شش میلیون و ۵۰۰ هزار دوز دیگر واکسن «سینوواک» چین را دریافت کرد. شبکه دولتی «تی‌آر‌تی خبر» روز...More