وزیر خارجه آمریکا از کنترل بلندی‌های جولان توسط اسرائیل حمایت کرد | ایران اینترنشنال

وزیر خارجه آمریکا از کنترل بلندی‌های جولان توسط اسرائیل حمایت کرد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، از کنترل بلندی‌های جولان توسط اسرائیل حمایت کرد.

او در مصاحبه‌ای با سی ان ان گفت که عملا اینکه کنترل بلندی‌های جولان در حال حاضر در دست اسرائیل باشد برای این کشور حیاتی است.

آنتونی بلینکن عنوان کرد مادامی که بشار اسد بر سوریه حکمرانی می‌کند و نیروهای ایرانی و شبه نظامیان تحت کنترل جمهوری اسلامی در آن کشور حضور دارند، تهدیدی متوجه اسرائیل است و در عمل کنترل بلندی‌های جولان توسط اسرائیل برای امنیت این کشور اهمیت دارد. هرچند که بلینکن از اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان خودداری کرد و گفت امکان دارد که در آینده شرایط تغییر کند و ایالات متحده نیز موضع خود را تغییر دهد.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت که بحث حقوقی و قانونی بودن کنترل بلندی‌های جولان موضوعی است جدا از بحث عملی آن و نیاز اسرائیل به این موضوع در شرایط حاضر.

دونالد ترامپ دو سال پیش حاکمیت اسرائیل را بر بلندی‌های جولان به رسمیت شناخت. وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز در دیداری که چند ماه پیش از اسرائیل داشت به بلندی‌های جولان رفت و گفت نمی‌توان اینجا ایستاد و به آنچه در آن سوی مرز می‌گذرد نگریست و از اهمیت تصمیم ترامپ نگفت. مایک پومپئو در آن دیدار گفت که بلندی‌های جولان بخشی مرکزی از خاک اسرائیل هستند.

پومپئو در آن دیدار آنچه را صحبت‌های افراد در راهروهای اروپا و در میان برخی از الیت‌های آمریکا برای بازپس دادن جولان به سوریه نامید را محکوم کرد و گفت تصور کنید اگر این منطقه تحت کنترل رژیم بشار اسد بود، چه تهدیدی متوجه اسرائیل و غرب می‌شد.

بلینکن در مصاحبه دیشب خود به موضوع اورشلیم نیز اشاره کرد. او گفت که او و بایدن اورشلیم را پایتخت اسرائیل می‌دانند و قصد ندارند سفارت آمریکا را بار دیگر به تل‌آویو بازگردانند. بلینکن همچنین حاضر نشد تعهد دهد که از تشکیل کشور فلسطینی به پایتختی شرق اورشلیم حمایت خواهد کرد.

روز پنجشنبه، سنای آمریکا با ۹۷رأی موافق طرحی را تصویب کرد که می‌گوید سفارت آمریکا در اسرائیل باید در اورشلیم باقی بماند.

بلینکن بار دیگر از حمایت دولت بایدن از صلح میان اسرائیل و فلسطینیان بر اساس طرح دو کشور برای دو ملت تأکید کرد. او گفت که باید مذاکرات مستقیم میان طرفین برای حل آخرین موضوعات باقی مانده بین دو طرف انجام شود؛ اما گفت که تا رسیدن به آن نقطه، فاصله زیادی باقی است.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین برخی نگرانی‌ها در اسرائیل را از اینکه بایدن هنوز با نتانیاهو تلفنی صحبت نکرده رد کرد. او به این موضوع اشاره کرد که نتانیاهو یکی از نخستین رهبران خارجی بود که پس از پیروزی بایدن در انتخابات با او تلفنی صحبت کرد و گفت اطمینان دارد دو رهبر در آینده فرصت‌های بسیاری برای گفتگو خواهند داشت.

 نتانیاهو نیز در جریان کنفرانس خبری مشترک با همتای یونانی‌اش، در پاسخ به پرسشی در همین زمینه گفت که اطمینان دارد در روزهای آینده تلفنی با بایدن صحبت خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More