خبر فوری

  • کشته شدن ۳۷ غیرنظامی با استفاده از بمب‌های «ناپالم» در غوطه شرقی
  • جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید شد
  • دو کشته و دو زخمی در گروگانگیری در جنوب‌غرب فرانسه
  • تظاهرات گسترده در فرانسه در اعتراض به سیاست‌های دولت مکرون
  • آغاز خروج شبه‌نظامیان مخالف اسد از حرستا در غوطه شرقی
  • ممنوعیت خرید کالای خارجی با بودجه دولتی
  • پروازهای هند-اسرائیل برای اولین بار از حریم هوایی عربستان انجام می‌شود
  • داریوش شایگان، فیلسوف ایرانی، درگذشت

واکنش رکس تیلرسون به برکناریش از وزارت خارجه آمریکا

 

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای رسمی پس از تصمیم دونالد ترامپ به برکناریش از وزارت خارجه، گفت که به خدمتی که در این مدت به کشورش کرده افتخار می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند، تیلرسون  را از کار برکنار و مایک پومپئو، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به جای او منصوب کرد.

ترامپ در مصاحبه با خبرنگاران درباره دلایل برکناری وزیر خارجه‌اش گفت که در برخی مسائل از جمله توافق هسته‌ای ایران که آن را توافقی «افتضاح» می‌داند، با رکس تیلرسون، اختلاف داشت. با این حال، او در توئیتی از خدمات تیلرسون در دوره وزارتش قدردانی کرد.  

 

 

تیلرسون که در ساختمان وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌اش را می‌خواند گفت که در طول مدت مسئولیتش در وزارت خارجه، جان هزاران نفر را در سوریه نجات داده است.

بنا به برخی گزارش‌ها، تیلرسون پاییز سال گذشته میلادی در نشستی که ترامپ در آن حضور نداشت، رئیس‌جمهور آمریکا را «کودن» خوانده بود. تیلرسون هیچ‌گاه این گزارش‌ها را تکذیب نکرد.

با وجود آن که مقامات آمریکایی مدت زمانی بود که از احتمال جایگزینی تیلرسون سخن می‌گفتند، ترامپ تصریح کرد که شخصا تصمیم به برکناری تیلرسون گرفته است.

مایک پومپئو، نماینده جمهوری‌خواه پیشین ایالت کانزاس، که ریاست سازمان سیا را بر عهده داشت، به احتمال زیاد از سوی سنای آمریکا برای مقام جدید تایید خواهد شد. ترامپ گفته که جینا هاسپل، معاون پوپمپئو، ریاست این سازمان را بر عهده خواهد گرفت. این نخستین بار است که یک زن رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا می‌شود. 

تصمیم ناگهانی ترامپ در ساعات اولیه روز سه‌شنبه تنها ۴ ساعت پس از بازگشت تیلرسون از سفر نیمه‌کاره‌اش به آفریقا اعلام شد.  تیلرسون پیش از پایان سفر گفته بود که به دلیل کسالت به آمریکا باز خواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد در کاخ سفید گفته دلیل نیمه‌کاره ماندن سفر تیلرسون به آفریقا، درخواست ترامپ از او برای کناره‌گیری از مقامش بوده است.

ترامپ درباره وزیرخارجه جدیدش گفت که پومپئو موضع آمریکا در مقابل دشمنان این کشور را تقویت خواهد کرد. او در این زمینه افزود: «من و پومپئو همیشه در یک خط بوده‌ایم».

نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، در اولین واکنش به برکناری تیلرسون و تعیین پومپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا، آن را تصمیمی مهم توصیف کرد.

 

 

 گفتگو با نگار مرتضوی، خبرنگار ایران اینترنشنال در واشنگتن،  در این رابطه: