واکنش آیت‌الله سیستانی در پی حمله هواداران صدر: تجاوز از سوی هر گروهی محکوم است | ایران اینترنشنال

واکنش آیت‌الله سیستانی در پی حمله هواداران صدر: تجاوز از سوی هر گروهی محکوم است

 

در حالی که در روزهای اخیر طرفداران مقتدی صدر به معترضان ضددولتی در عراق حمله کرده‌ و تعدادی از آن‌ها را کشته‌اند، آیت‌الله علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، «حملات و تجاوزات از سوی هر گروه» را محکوم و با خانواده قربانیان ابزار همدردی کرد.

آیت‌الله سیستانی، در پیام هفتگی خود که در نماز جمعه، ۱۸ بهمن‌ماه، در کربلا قرائت شد، اعلام کرد که با وجود «هشدارهای مکرر» او برای «ضرورت پرهیز از خشونت و تعهد به برقراری امنیت تظاهرات»، خشونت‌ها در عراق همچنان ادامه دارد و چهارشنبه گذشته نیز «خون افراد بی‌گناه» به ناحق در نجف ریخته شد.

روز پنج‌شنبه معترضان عراقی اجساد هفت نفر از کشته‌شدگان تظاهرات اخیر در نجف را به خاک سپردند. این افراد، یک روز قبل، در حمله هواداران مقتدی صدر به معترضان ضددولتی کشته شدند.

در پیام این مرجع پرنفوذ شیعه ساکن نجف، آمده است: «مرجعیت دینی هرگونه حمله و تجاوز از سوی هر گروهی که روی دهد را محکوم می‌کند و به خانواده‌هایی که نزدیکان خود را از دست داده‌اند، تسلیت می‌گوید و برای زخمی‌شدگان آرزوی بازیافتن سلامتی دارد.»

با وجود اینکه پلیس عراق متهم است مقابل خشونت هواداران صدر نمی‌ایستد، در پیام سیستانی آمده است: «همانند گذشته که بارها تاکید شده، بار دیگر تاکید می‌کنم که ضروری است نیروهای امنیتی رسمی از وارد شدن به آشوب‌ها و برهم زدن نظم عمومی خودداری کنند.»

او همچنین به نیروهای امنیتی عراق یادآور شد: «وظیفه آن‌ها حفظ امنیت و ثبات و حمایت از معترضان مسالمت‌جو و یافتن متجاوزان و نفوذی‌ها و حفاظت از منافع شهروندان مقابل حملات خرابکاران است و هیچ توجیهی وجود ندارد که در این زمینه از وظایف خود چشم‌پوشی کنند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، از زمانی که مقتدی صدر حمایتش از معترضان عراقی را قطع کرده، آن‌ها بر حمایت آیت‌الله سیستانی از خود تکیه کرده‌اند. با این حال، یک معترض عراقی با ابراز ناامیدی در این زمینه، به رویترز گفت: «نماز جمعه‌های بسیاری درباره این مساله بوده، اما متاسفانه هیچ چیز درست نشده، انگار کسی گوش نمی‌دهد.»

همچنین این مرجع تقلید با اشاره به انتخاب علاوی، به عنوان نخست وزیر جدید عراق، گفت که دولت جدید «باید شایسته اعتماد مردم بوده و قادر به آرام کردن اوضاع و بازگرداندن وجهه دولت باشد».

سیستانی همچنین بار دیگر خواستار اتخاذ اقداماتی برای برگزاری انتخابات زودهنگام عراق «در فضایی مطمئن و  به دور از تاثیرهای جانبی، پول و سلاح غیرقانونی یا مداخلات خارجی» شد.

او تاکید کرد که در جزییات اقداماتی که در این مسیر اتخاذ می‌شود، دخالت نمی‌کند و اظهار نظری در این باره نخواهد کرد.

با وجود انتخاب نخست وزیر جدید، بحران سیاسی در عراق همچنان ادامه دارد و قرار است کمتر از یک ماه دیگر علاوی اعضای دولت جدید را برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان معرفی کند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم سلمانی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد، اعلام کرد که استان یزد نسبت به جمعیت خود، بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را در میان استان‌های ایران...More
۲۴ نفر از نویسندگان، مترجمان، استادان دانشگاه و روشنفکران ایرانی، از انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستند برای آزادی سه نویسنده و یک...More
در ادامه تقابل روسای جمهور ترکیه و فرانسه پس از ترور یک معلم فرانسوی از سوی یک مسلمان، رجب طیب اردوغان از شهروندان ترکیه خواست خرید کالاهای ساخت...More
مقام‌های اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه از «شناسایی و خنثی کردن» طرح حمله به یک کنسولگری و دیپلمات‌های این کنسولگری در اربیل خبر دادند. در اطلاعیه...More
در ادامه واکنش‌های مقام‌های جمهوری اسلامی به کشته شدن مهرداد سپهری، مرد جوانی که در شهرک حجت مشهد هنگام بازداشت به تیرکی بسته شد و بارها با شوکر و...More