واکنش آمریکا به گزارش ربوده شدن کشتی در نزدیکی امارات: با شرکای خود اوضاع را رصد می‌کنیم | ایران اینترنشنال

واکنش آمریکا به گزارش ربوده شدن کشتی در نزدیکی امارات: با شرکای خود اوضاع را رصد می‌کنیم

درپی انتشار گزارش‌ها درباره ربوده شدن یک کشتی در نزدیکی سواحل امارات به دست نیروهای جمهوری اسلامی و یا نیروهای مورد حمایت آن، آمریکا اعلام کرد به همراه شرکای خود اوضاع را از نزدیک رصد می‌کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به پرسشی درباره گزارش این کشتی ربایی و اینکه آیا ایران تهدیدی علیه کشتیرانی جهانی است گفت که گزارش‌های اولیه «عمیقا نگران‌کننده» بوده و افزود آمریکا در هماهنگی با بریتانیا و سایر شرکایش وضعیت را از نزدیک رصد می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا نیز از گزارش‌های منتشر شده درباره توقیف یا ربوده شدن این کشتی ابراز نگرانی کرد، اما خاطرنشان کرد که هنوز برای اظهارنظر در این مورد خیلی زود است.

از سوی دیگر، رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد که در پی انتشار این گزارش‌ها، ارتش ایالات متحده قصد دارد برای بررسی نزدیک‌تر، حداقل یکی از کشتی‌های خود را به محدوده عبور کشتی ربوده شده آسفالت پرینسس بفرستد.

به گزارش رویترز، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، نیز در نشستی مجازی با یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به گزارش‌ها درباره توقیف یا ربوده شدن دست‌کم یک کشتی در نزدیکی سواحل امارات گفت که ایران در انجام رفتارهای «منفی» در منطقه «بی‌پرواتر» شده است، از جمله اینکه کشتیرانی را تهدید می‌کند.

از سوی دیگر، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، اخبار منتشر شده را «کاملا مشکوک» خواند. او خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه این کشتی‌ را احتمالا نیروهای نظامی ایران یا نیروهای وابسته به ایران دزدیده‌اند، «تکذیب کرد» و این اخبار را «جعلی» خواند.

روز سه‌شنبه، به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره از کنترل خارج شدن چند کشتی تجاری و توقیف یا ربوده شدن دست‌کم یک کشتی، رویترز به نقل از سه منبع امنیت دریایی گزارش داد که به نظر می‌رسد نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی نفتکش «آسفالت پرینسس» را هنگام عبور از نزدیکی سواحل امارات متحده عربی در منطقه‌ای از دریای عرب که به تنگه هرمز منتهی می‌شود، توقیف کرده‌اند.

این خبر شامگاه سه‌شنبه و ساعاتی پس از آن منتشر شد که خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که دست‌کم چهار کشتی در سواحل امارات متحده عربی هشدار داده‌اند که کنترل هدایتشان را از دست داده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More