واکنش‌ دولت‌ها و مقام‌های چند کشور به کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران | ایران اینترنشنال

واکنش‌ دولت‌ها و مقام‌های چند کشور به کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران

واکنش‌ دولت‌ها و مقام‌های مختلف از جمله در آمریکا، اروپا و‌ منطقه در مورد حمله به محسن فخری زاده در آبسرد دماوند که منجر به کشته‌شدن این عضو ارشد سپاه پاسداران شد، همچنان ادامه دارد.

وزارت خارجه ترکیه روز شنبه در بیانیه‌ای کشتن او را محکوم کرد و خواستار پاسخگویی عاملان آن شد. وزارت خارجه ترکیه این اقدام را «ترور شنیع» دانشمند هسته‌ای ایران نامید و ضمن اعلام مخالفت «با هرگونه اقدامی که علیه صلح و آرامش منطقه»است، خواستار خویش‌تنداری و اجتناب از اقدامات تنش‌زا شد.

 برنی سندرز، سناتور آمریکایی، نیز در توییتی نوشت: «ترور محسن فخری‌زاده بی‌ملاحظه، تحریک‌آمیز و غیرقانونی بود. در حالی که [در آمریکا]یک دولت جدید، قدرت می‌گیرد آشکارا هدف این اقدام تضعیف دیپلماسی بین ایالات متحده و ایران بود. ما نباید اجازه دهیم که این اتفاق بیفتد.»

در همین حال، جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، در واکنش به خبر کشته‌شدن محسن فخری‌زاده در صفحه توییتر خود نوشت:«رژیم تروریستی ایران به‌دنبال سلاح‌های هسته‌ای برای اهداف تروریستی است. در مواجهه با چنین تهدید، ضربه‌ای پیشگیرانه کاملا موجه است.»

مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها نیز در توییتی با استناد به مقاله‌ای که محسن فخری‌زاده را «نیروی محرکه برنامه مخفیانه تسلیحات هسته‌ای ایران» می‌داند، نوشت: «برخی به دروغ می‌گویند او دانشمندی است که مسئول برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران بوده، اما واقعیت‌ چیز دیگری است.»

از طرفی، واشنگتن‌پست در گزارشی از قول یک مقام بلندپایه آمریکایی نوشت که «ایالات متحده هیچ ارتباطی با کشتن فخری‌زاده ندارد». او گفت که «معتقد است این موضوع به ایران گفته شده است.» این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت که تردید کمی وجود دارد که اسرائیل پشت این حمله نبوده باشد.

یک مقام بلندپایه آمریکایی به واشنگتن‌پست گفت: «مطلقا هیچ‌گونه اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد این کار، غیر از اسرائیلی‌ها کار طرف دیگری بوده باشد.» او اضافه کرد که دولت ترامپ تمایلی به درگیر شدن در جنگ منطقه‌ای از طریق اسرائیل ندارد.

این در حالی است که یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز در واکنش به کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، خواهان خویشتن‌داری همه طرف‌ها شد.

همچنین شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر در تماسی تلفنی با جواد ظریف همتای ایرانی خود، کشتن فخری‌زاده را محکوم کرد و آن را نقض حقوق بشر خواند.

از سوی دیگر، وزیر خارجه سوریه، اسرائيل و حامیانش را به دست داشتن در حمله متهم کرد و گفت این اقدام باعث بروز تنش بیشتر در منطقه می‌شود.

در ماجرای کشته‌شدن عضو ارشد سپاه پاسداران، در حالی که در داخل ایران انگشت اتهام به سمت اسرائیل چرخیده است، صخی هانگبی، وزیر امور شهرک‌سازی‌های یهودی‌نشین اسرائیل گفت: «هیچ نمی‌دانم چه کسی مسئول کشتن محسن فخری‌زاده است.»

یوسی ملمان، روزنامه‌نگار باسابقه اسرائیلی هم گفت از اینکه این قتل نیز یکی از عملیات‌های اسرائیل باشد، تعجب نخواهد کرد، اما تاکید کرد که از داخل دولت چنین تاییدی دریافت نکرده است. او گفت: «کاملا سکوت کرده‌اند.»

تازه چه خبر؟
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More