امانوئل مکرون: فرانسه بار دیگر مورد حمله تروریستی اسلام‌گرایان قرار گرفت | ایران اینترنشنال

امانوئل مکرون: فرانسه بار دیگر مورد حمله تروریستی اسلام‌گرایان قرار گرفت

 

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، در برابر کلیسایی در نیس که یک مرد با فریاد‌های «الله اکبر» سه نفر را در آن کشت گفت سراسر این کشور به دلیل پایبندی به ارزش‌های آزادی بار دیگر مورد حمله تروریستی اسلام‌گرایان قرار گرفت.

مکرون که ساعاتی پس از وقوع حمله نیس به آن شهر رفت، پس از دیدار با مقام‌های شهر و آسییب‌دیدگان، در سخنانی کوتاه در برابر کلیسای «نوتردام نیس» گفت: «کشور ما یک بار دیگر مورد حمله تروریستی اسلام‌گرایان قرار گرفت... آشکار است که تمام فرانسه هدف حمله قرار گرفته است.»

رییس جمهوری فرانسه در سخنانش تاکید کرد: «اگر دوباره هدف حمله قرار گرفته‌ایم، به سبب ارزش‌هایمان، خواست‌مان برای آزادی، امکان آزادی اندیشه در اینجا و تسلیم هیچ تروری نشدن بوده است. بگذارید بسیار روشن بگویم: ما هرگز وانمی‌دهیم.»

مکرون همچنین اعلام کرد به دنبال رویدادهای روز پنجشنبه سطح هشدار امنیتی در سراسر فرانسه افزایش یافته و تعداد نیروهای ارتش که در نقاط مختلف کشور مستقر می‌شوند نیز از سه‌هزار نفر به هفت‌هزار نیرو می‌رسد.

به گفته او، این کار مشخصا افزایش می‌یابد. معنی این اقدام این است که ما در موضع حفاظت از تمامی اماکن عبادت، و البته مشخصا کلیساها، هستیم.

صبح پنجشنبه مقام‌های نیس در جنوب فرانسه اعلام کردند یک فرد چاقو به دست وارد کلیسای «نوتردام نیس» شد و علاوه بر سر بریدن یک زن، دو نفر دیگر را نیز کشت و چند تن را زخمی کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده حمله‌کننده مهاجری ۲۱ ساله و اهل تونس بوده است.

به گفته شهردار نیس، مهاجم پس از شلیک پلیس بازداشت و به بیمارستان منتقل شد. او در تمام مدت و حتی پس از بازداشت فریاد «الله اکبر» سر می‌داد.

ساعتی پس از حمله نیس، پلیس فرانسه اعلام کرد در شهر آوینیون که در ۲۶۰ کیلومتری نیس قرار دارد به یک فرد مظنون که با اسلحه عابران را تهدید می‌کرد شلیک کرده و او را کشته است. در شهر لیون نیز یک شهروند افغان که چاقو در دست داشت بازداشت شد.

همچنین عربستان سعودی اعلام کرد مردی را که با یک «شیء تیز» به کنسولگری فرانسه در جده حمله کرده و یک نگهبان را زخمی کرده بود بازداشت شده است.

شمار زیادی از رهبران کشورها و نهادهای مختلف حمله نیس را محکوم کرده با فرانسه ابراز همبستگی کرده‌اند.

حمله نیس کمتر از دو هفته پس از آن اتفاق می‌افتد که یک اسلام‌گرای افراطی در حومه پاریس، سر یک معلم تاریخ را به دلیل نشان دادن کاریکاتور پیامبر اسلام برید.

شهردار نیس با اشاره به اینکه روش حمله روز پنجشنبه با روش قتل آن معلم همخوانی دارد، خواستار توقف آنچه «فاشیسم اسلامی» خواند شد.

به نوشته رویترز، حمله نیس در حال روی می‌دهد که در ۱۳ روز گذشته موضوع حمله تروریستی به ساموئل پتی، معلم دبیرستانی در حومه پاریس، همچنان بر فرانسه سایه افکنده بود.

از زمان کشته شدن پتی، مقامات فرانسوی با حمایت بسیاری از شهروندان، حق نمایش کاریکاتور پیامبر اسلام و آزادی بیان را مجددا مورد تاکید قرار دادند و تصاویری در راهپیمایی‌های همبستگی با معلم کشته شده به طور گسترده نمایش داده شد.

از جمله امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، نسبت به اسلام‌گرایی افراطی هشدار داد و از جمله گفت کشورش در برابر تهدید ارزش‌های سکولار، از جمله آزادی بیان و ترسیم کاریکاتور، عقب نخواهد نشست.

این اظهارات موجب واکنش و انتقاد شدید رهبران کشورهای مسلمان طی روزهای گذشته شد.

تازه چه خبر؟
همزمان با آزادی کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More
الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، می‌گوید قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه چهار نهاد در ارتباط با برنامه موشکی ایران...More
خبرگزاری رویترز از قول یک شرکت امنیتی دریایی متعلق به انگلیس خبر داد که یک تانکر نفتکش یونانی در سواحل عربستان سعودی در دریای سرخ که در شمال مرز یمن...More
علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که برگزاری جلسات در صحن علنی مجلس برخلاف پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات این ستاد است. علیرضا...More